… no ja vám prinášam oveľa lepší liek proti Covidu-19, je to liek proti všetkým chorobám, hlavne v našom veku a je to stáročiami osvedčená metóda, ponúka nám ju samá príroda, stačí, aby ste sa denne prešli na čerstvom vzduchu … samozrejme, že mám na mysli „zdravých“ ľudí, lebo viem, že už je aj mnoho takých ľudí, ktorí nie sú až v tak dobrej zdravotnej kondícii v akej som napr. ja … je vás hodne takých, ktorí máte problém s chôdzou, či už kvôli kĺbom a pod. dokonca, že poniektorí z vás sú aj pripútaní k lôžku, ale ešte stále je vás veľa takých, ktorí chodiť môžete a preto vám stačí, aby ste sa min. dvadsať minút denne prešli na čerstvom vzduchu a vaše telo sa začne meniť.
Viem, teraz počas pandémie máme veľmi málo možností športovať. No napriek tomu musíme využiť to, čo máme k dispozícii, a je to aj overené, že stačí 15 – 20 minút chôdze denne a môžeme pre seba urobiť veľa. Nie všetci máte možnosť ísť do prírody, avšak stačí aj krátka prechádzka po ulici alebo v parku a účinok sa dostaví … prosím nájdite si chvíľu voľného a času a prečítajte si tento zdroj: staci-dvadsatminut
Z článku sa dozviete, že cvičenie a pohyb majú na telo a na ľudskú psychiku veľmi pozitívny vplyv. No napriek tomu sám vidím, že mnoho ľudí sa nevenuje pohybu, ani športu. Mnohí z vás na svoj presun z bodu A do bodu B využívate hlavne auto. Viem, taký je trend tejto doby, ale toto je potrebné zmeniť a pritom ani nemusíte začínať s náročným tréningom. Stačí začať chôdzou a môžete to urobiť hneď.
V článku profesor Sanjay Sharma, (ktorý sa v rámci športovej kardiológie zaoberá dedičnými srdcovými ochoreniami), vysvetľuje: „Nikto z nás sa nemôže vyhnúť starobe. Taký je zákon života na Zemi. Každý však môže odsunúť čas, kedy vek na jeho dvere zaklope. Môžeme v sedemdesiatich rokoch vyzerať na päťdesiat a ľahko sa dožiť deväťdesiatky i viac rokov. Cvičenie je najlepším antidepresívom a navyše podstatne zlepšuje kognitívne funkcie. A to nehovorím o tom, čo bolo už dávno vedecky dokázané. Fyzická aktivita podstatne spomaľuje rozvoj demencie.“
V stručnosti uvediem zopár bodov benefitov, ktoré nám chôdza prináša.
- „Každodenné prechádzky znižujú riziko vzniku a rozvoja cukrovky“…
- „Chôdza znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby“…
- „Normalizuje krvný tlak“…
- „Podporuje dobré trávenie“…
- „Spevňuje kostru“…
- „Podporuje dlhovekosť“…
- „Chôdza zlepšuje náladu a podporuje optimizmus“…
Melina B. Jampolis, autorka knihy The Doctor on Demand Diet, hovorí: „Výskumy ukazujú, že pravidelná chôdza skutočne upravuje náš nervový systém natoľko, že pocítite pokles hnevu a nepriateľstva. Navyše prechádzky s priateľmi rozvíjajú zdravý sociálny faktor. Ja osobne zisťujem, že čas strávený vonku počas môjho ranného cvičenia mi úplne vyčistí hlavu a nastaví výbornú náladu na celý deň.“- Tieto slová môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti.
Pozrite si prosím aj video v ktorom môžete vidieť, ako mladá mamička s kočíkom prešla iba pár desiatok sekúnd predo mnou pod nakloneným stromom, ani si nechcem predstaviť, čo by sa stalo tomu dieťaťu v kočíku, ak by na neho ten strom spadol. 🙁 (Po natočení videa som tú pani dobehol a upozornil som ju, že ak pôjde aj nabudúce popod tento strom, aby pamätala nato, že ten strom na ňu – alebo na dieťa v kočíku môže kedykoľvek spadnúť).
V článku je uvedených aj niekoľko užitočných rád, ako by ste mali postupovať, a jednou z nich je, aby ste si zvolili také tempo chôdze, ktoré bude zodpovedať vašej kondícii a zdravotnému stavu …
Ak chcete spaľovať kalórie, malo by byť tempo vašej chôdze svižnejšie. Ak by ste tento efekt chôdze chceli ešte viac posilniť, skúste chôdzu do svahu. Nezabudnite na pohodlnú obuv.
Avšak v lese sa môžete zabaviť aj príjemne a to pri pohľade na šantivé veveričky v korunách stromov, ako napr. v tomto videu:
PS
V debate pod uvedeným zdrojom jeden čitateľ napísal: „Dobrý článok akurát, že ja venčím psov viac jak 20 min. denne a teda telo sa mi mení ale nie k lepšiemu;)“
Ja som na jeho príspevok zareagoval takto: „škoda, že si nenapísal, akým spôsobom ich venčíš? Čiže, či ich necháš robiť nech si robia, čo sami chcú, alebo ich (ako ich pán) vedieš tak, aby išli tam, kam chceš Ty.“ – Vysvetlil som mu to z vlastnej skúsenosti: „Ja, kým sme mali Lunu, tak som ju venčil takým spôsobom, že ak so mnou boli aj naše vnučky, tak v takom prípade som s ňou nemohol ísť na dlhšiu prechádzku, lebo na rozdiel odo mňa vnučky sa s ňou rady bláznili na tráve v parku – a na dlhšiu prechádzku by som ich nedostal ani s buldozérom. Ale, keď som ju venčil sám, tak po parku som s ňou chodil len v nepriaznivom počasí, avšak za každého normálneho počasia ona sama mi dávala najavo, že sa teší na dlhú prechádzku, hlavne v letných mesiacoch, keď sme chodili na Bukovec, ona už takmer 2 kilometre pred priehradou ma ťahala tak, ako keď soby ťahajú santa clausa na saniach, hneď ako zacítila vodu, tak som mal čo robiť, aby som ju udržal na vôdzke … a aj vďaka Lune som s priberaním hmotnosti žiadne problémy nemal.“
Čitateľ zareagoval: „Tak chrtov na voľno nepúšťam vonku nikdy, takže sa prechádzame…“
Moja odpoveď bola: „Tak sa nečuduj, že priberáš. “
Čitateľ sa ma ešte na záver spýtal: „akože mám s nimi pretekať či čo?;) Či ako myslíš, že keď venčím tak stojím a čakám kým to vyložia pred vchodom?“
Moja odpoveď bola: „čudujem sa Ti, že sa tak hlúpo pýtaš, predsa ak nevieš chodiť s psami na dlhšiu prechádzku, čo Ti bráni, aby si Ty sám, čiže bez psov išiel na dlhšiu prechádzku do prírody? (Viem, že Ty ešte pracuješ, ale na prechádzku sa dá nájsť voľný čas stále).“
MrFígeľ ++++++++++++++, viac ste písať ani ...
surmita, prosím môžete mi tú skratku upresniť?... ...
anysta, pochybujem, že ten pán číta moje ...
Odkaz pánovi venčiacemu psa: "Pes by nesúhlasil... ...
Už sa prejavuje. Babiš napr. začal hovoriť ...
Celá debata | RSS tejto debaty