Založ si blog

Hovoria, že Rómovia pracovať nechcú = mýtus

Rómovia pracovať chcú, takisto ako väčšina majority, ale im je potrebné prácu dať! Samozrejme, že väčšine z nich iba takú „podradnejšiu“ lebo mnohí z nich nemali možnosť, resp. nechcelo sa im študovať, aby sa dopracovali k vyššiemu vzdelaniu. Ich vzorom boli ich rodičia, ktorí (aspoň väčšina z nich) nedokončili ani základnú školu a takisto ani svoje deti neviedli k tomu, aby si štúdiom zvýšili svoje vzdelanie.

Je to úplne samozrejmá vec, že ak žije človek v takomto prostredí a nemá pred sebou žiadny kladnejší príklad, tak postupne si na taký život začína zvykať a časom to už pokladá ako za samozrejmosť, že on je jednoducho odkázaný žiť taký život, aký žili jeho rodičia, resp. ešte ho stále taký žijú. Každodenne skoro ráno chodia so svojimi dvojkolesovými karičkami, prípadne so starými kočíkmi od kontajnera ku kontajneru po celých sídliskách a z nich preberaním odpadkov vyberajú také veci, ktoré sa ešte dajú speňažiť v zberných surovinách, prípadne aj zvyšky potravín, ktoré majorita vyhadzuje, no im a ich deťom mnohé tieto odpadky pripadajú ako nám bielym ako prestreté švédske stoly lebo na normálnu stravu nemajú peniaze. Veď skade by ich aj nabrali? Samozrejme pokiaľ sa nerozhodnú aj kradnúť. Lebo priznajme si, že niektorých z nich bieda donúti aj k takejto činnosti, že porušujú zákon a chodia majorite prečesávať ich záhrady, prípadne kuríny a pod. Ale keď vidia tie hladné krky svojich deti, tak niekedy ani inú možnosť nemajú.

Rómovia pracovať chcú, takisto ako väčšina majority, ale im je potrebné prácu dať! Samozrejme, že väčšine z nich iba takú „podradnejšiu“ lebo mnohí z nich nemali možnosť, resp. nechcelo sa im študovať, aby sa dopracovali k vyššiemu vzdelaniu. Ich vzorom boli ich rodičia, ktorí (aspoň väčšina z nich) nedokončili ani základnú školu a takisto ani svoje deti neviedli k tomu, aby si štúdiom zvýšili svoje vzdelanie. (Česť výnimkám z ktorých sú lekári, právnici alebo vinikajúci hudobníci, resp. speváci).

Dávam sem dôkaz, že Rómovia pracovať vedia.

Zatiaľ iba fotografie, ale mám natočené aj videa, lenže bohužiaľ systém je tak vypracovaný, že do blogu môžem vložiť video až po vložení a prehraní na youtube – o Rómoch sa hovorí, že mnohým z nich sa pracovať nechce, že im práca nevonia. Dovolím si tvrdiť, že tomu tak nie je. Oni pracovať vedia, iba je potrebné im prácu dať, no a samozrejme aj za ňu zaplatiť lebo za pár eur takúto prácu ani z majority nechcú robiť tí, ktorí sú nezamestnaní. Nie nadarmo sa hovorí, že kura nehrabe zadarmo.

Mnohí Rómovia mi hovorili resp. hovoria: My nie sme leniví… veď Róm, lopata, metla, idú k sebe lebo toto náradie je našim chlebom. (Samozrejme česť výnimkám, ktorých cieľom bolo žiť lepšie, prispôsobili sa životu majority a teraz sú z nich vzdelaní ľudia, a poniektorí z nich sú dokonca aj na veľmi vysokých postoch).

 

 Rómovia odstraňujú z ciest a chodníkov zimný posyp štrku...

Rómovia odstraňujú z ciest a chodníkov zimný posyp (štrk…)

 Ďalšia skupina Rómov, ktorí odstraňujú zimný posyp proti šmýkaniu.

Ďalšia skupina Rómov, ktorí odstraňujú zimný posyp proti šmýkaniu, či už áut na cestách alebo chodcov na chodníkoch

 Nezmestili sa mi do záberu, tak som spravil vedľa ďalší záber

Nezmestili sa mi všetci do jedného záberu, tak som zhruba po 40 metroch spravil ďalší záber

 Štvrtá skupina - všetci boli v rovnakom čase rozmiestnení na zhruba dvesto metrovom úseku...

Štvrtá skupina –  v rovnakom čase boli všetci rozmiestnení zhruba na dvesto metrovom úseku…

Mám nahrané aj videa z ich práce, ale keď som sa pokúsil ich sem vložiť, tak systém sa mi ospravedlnil:

001 (2).AVI Prepáčte, tento typ súboru je z bezpečnostných dôvodov zakázaný.

A druhé video? Dopadlo takisto ako to prvé: 002 (2).AVI Prepáčte, tento typ súboru je z bezpečnostných dôvodov zakázaný.

Viem, že videa sa sem dajú vložiť iba tak, že najprv sa musia prehrať na youtube, ale keď som to spravil, tak tu ma systém upozornil, že videa si budem môcť pozrieť, prípadne premiestniť až po schválení, čiže po 72 hodinách. 🙁

Tú štvrtú skupinku Rómov som poprosil, či si ich môžem sfotografovať za účelom, že napíšem blog o ich pracovnej činnosti. Samozrejme súhlasili a na margo toho, že ich niektorí ľudia z majority oslovujú Cigáni dodali toto: My sa za to nehanbíme, že nás volajú Cigáni. Takto volali aj našich rodičov a prastarých rodičov. To iba tí vzdelanejší Cigáni sa cítili touto podradnou prezývkou dotknutí a preto v EÚ presadili, aby nás majorita oslovovala slovom Rómovia. Dá sa to pochopiť, že ich oslovenie Cigán hnevalo lebo sa spájalo s vyjadrením klamár. Ľudovo, ak niekto klamal, tak mu prischlo nárečové slovo cigán, čiže klamal = cigánil.

 Čerstvý príklad zhruba spred dvoch týždňov ako mladí Rómovia počas pracovného dňa, keď v takom čase mali sedieť v škole a učiť sa, tak miesto toho navštevovali kontajneri a "recyklovali" v nich, aby si z nich odniesli domov to, čo sa ešte dalo použiť k prežitiu

Čerstvý príklad zhruba spred dvoch týždňov ako mladí Rómovia počas pracovného dňa, keď v takom čase by mali sedieť v škole a  učiť sa, tak miesto toho navštevovali a navštevujú kontajneri v ktorých  „recyklovali“ a recyklujú odpadky, aby si z nich odniesli domov to, čo sa ešte dalo použiť k prežitiu. 🙁

A toto je iba jedna vzorka toho ako sa týmto ľuďom v ich neľahkej situácii dá pomôcť. Prácu im môžu poskytnúť ovocinári, či poľnohospodári pri zbere ovocia, či zeleniny.

Na jar, prípadne v jesení, keď prebujnie zeleň, môžu im samosprávy ponúknuť kosbu trávy, potom, keď je z nej seno, tak takisto im môžu ponúknuť jeho zber, aby si mohli niečo privyrobiť.

Takisto aj v zimnom období im môžu ponúknuť prácu – je potrebné odstraňovať ľad a sneh z chodníkov… Odpratávanie technikov je príliš drahé a niektoré samosprávy ani nemajú dostatok finančných prostriedkov na to, aby si to mohli dovoliť financovať.

 

 

Koľkých nás nakazia dovolenkári vracajúci sa z Chorvátska? !

31.07.2021

V Chorvátsku je momentálne vyše 1 000 000 turistov, väčšina v troch mestách a niet pochyb, že medzi nimi je hodne Slovákov. Pre chorvátsky turizmus je to nádejné číslo lebo v krajine je o 220 000 ľudí viac ako v rovnakom čase vlani. Viac v tomto zdroji cestovanie.pravda.sk Takže najskôr to môže dopadnúť tak, že o pár dní, (čiže keď sa slovenskí turisti vrátia z [...]

Smrteľne „vážne“ ku covidovým mutáciám

30.07.2021

Aká v poradí je už delta? Koľko tých mutácií ešte bude? Podľa toho, čo sledujem, a ako nás varujú odborníci, že ak sa neprestaneme správať ako stádo, ktorým opoziční politici hýbu tým smerom, ktorý im v danej chvíli vyhovuje, tak podľa mňa to neskončí ani vlnou théta. Ak šírenie covidu 19 a jeho mutácií vzniká práve uvoľňovaním nariadených pravidiel proti [...]

Tisícky vedcov bijú na poplach kvôli klimatickej kríze!

29.07.2021

Dostávame sa na zlomový bod! Musíme podniknúť okamžité kroky v súvislosti s klimatickou krízou. Spravili tak prostredníctvom článku publikovaného v stredu v žurnále BioScience, informuje portál Do „Extrémne klimatické udalosti a vzorce, ktoré sledujeme v niekoľkých uplynulých rokoch – nehovoriac o niekoľkých posledných týždňoch – zdôrazňujú zvýšenú [...]

pocasie-2-8-2021

Zabudnite na tridsiatky, horúčavy si dajú pauzu. Dokedy?

01.08.2021 22:34

Slovensko už nebude také žeravé ako predtým. S tlakovou nížou prišiel aj chladnejší vzduch. Ako bude vyzerať prvý augustový týždeň?

Veronika Remišová

Remišová: Očkovacia lotéria je len doplnok, nie hlavný nástroj

01.08.2021 21:24

Očkovacia lotéria je len doplnkový nástroj na zvýšenie motivácie očkovať sa proti ochoreniu COVID-19, rozhodne nie hlavný pilier.

Požiare v Turecku

Oddych v Turecku ničia plamene. Útočí aj vírus

01.08.2021 20:00

Dovolenka vo viacerých tureckých letoviskách má ohnivú podobu. A aby nešťastia nebolo málo, počet nových prípadov nákazy koronavírusom je na vzostupe.

Hlavna Porec

Chorváti zadržali Nemcov, ktorí nechali deti a psa v rozpálenom aute

01.08.2021 19:39

Chorvátska polícia zadržala nemecký pár za to, že nechal v horúčave v zamknutom aute so zatvorenými oknami svoje dve deti a psa.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,236
Celková čítanosť: 6010465x
Priemerná čítanosť článkov: 4863x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy