Založ si blog

Smutná štatistika: v čítaní sú naši školáci podpriemerní…

Položil som si otázku: aká by však bola štatistika vo fajčení a v siahaní po drogách, či alkohole?

Medzinárodný výskum hodnotenia študentov si posvietil na čitateľskú gramotnosť chlapcov a dievčat z krajín OECD a dospel k závažnému konštatovaniu – na Slovensku pre potešenie vôbec nečíta až 41 percent deviatakov.

„Na Slovensku sme zaznamenali v čítaní beletrie pre potešenie tretí najnižší podiel žiakov spomedzi všetkých krajín OECD,“ uvádza správa Národného ústavu certifikovaných meraní, ktorá interpretuje výsledky spomínaného výskumu.

Čítať pre potešenie znamená u našich školákov čítať časopisy a noviny. Niekoľkokrát za mesiac ich prevetrá až 80 percent mladých ľudí, horšie je to ale s krásnou literatúrou. Po beletrii siahne iba 18 percent (testovaných) deviatakov. Pritom čítanie beletrie sa podľa OECD vo významnejšej miere podpisuje na lepšej čitateľskej gramotnosti.

Slovenskí deviataci sa podľa testov PISA porozumením čítaných textov veľmi chváliť nemôžu. Dosiahli totiž podpriemerné výsledky a v rámci 34. miest krajín OECD sa v čitateľskej gramotnosti umiestnili na nelichotivom 25. až 29. mieste. Podobný výkon dosiahli z regiónu napríklad Česi, výrazne ich však predbehli nadpriemerní Poliaci.

Ako konštatuje správa NÚCEM, hoci sa v čítaní našich žiakov ukazujú i niektoré pozitívne trendy, stále viac ako jedna pätina našich 15-ročných žiakov nedisponuje základnými čitateľskými zručnosťami potrebnými pre svoje ďalšie vzdelávanie.

Menej problémov s porozumením čítaného majú študenti osemročných gymnázií. V rizikovej skupine je ich menej ako 1 percento. Oproti tomu na základných školách je v rizikovej skupine 33,1 percenta žiakov (20,2 percenta dievčat a 42,7 percenta chlapcov).

Najkritickejšia situácia je na stredných odborných učilištiach, napríklad na SOU bez maturity je v rizikovej skupine až 53,5 percenta dievčat a až 67,5 percenta chlapcov. Ako pre Aktuálne.sk nedávno uviedla Judita Kopáčiková, riaditeľka Staromestskej knižnice v Bratislave, hoci zatiaľ o kríze čítania nemožno hovoriť, je pravda, že slovenskí pubertiaci takmer vôbec nečítajú klasickú literatúru. „Čitatelia sa presunuli na internet,“ povedala.

S čítaním žiakov nie je spokojný ani samotný minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Kritizoval zaužívaný systém čítania nahlas, po ktorom žiaci vôbec nevedeli, čo prečítali. „Chceme pretláčať to, aby deti prečítali text napríklad vo dvojici, a potom sa o ňom rozprávali. Toto je jedna z metód, ktorá by mala pomôcť,“ citovala ministra agentúra TASR. Minister sa domnieva, že problém s porozumením textu sa môže odraziť nielen v zamestnaní, ale aj v súkromnom živote. „Je to nielen ekonomická tragédia, ale povedal by som aj ľudská,“ dodal Jurzyca.

Zdroj: | Dnes | Stanislava Harkotová

Ak by som mal možnosť hovoriť s ministrom, položil by som mu (aj) túto otázku: Prečo máme na Slovensku také drahé knihy? Veď aj ja sám by som rád kupoval knihy pokiaľ by boli v rozumnej cene.

Iba pred pár dňami v jednom televíznom šote spomenuli, že napr. v Rusku sa aj „najdrahšie knihy“ predávajú v hodnote jedného eura. Ale u nás sa musí každý nabaliť ešte aj na vzdelávaní. Potom sa ani nieto čomu čudovať, že mládež radšej siaha po cigaretách a drogách. A o alkohole už aj škoda hovoriť, ten si vyžaduje samostatnú kapitolu…

Skutočne by stálo za to, urobiť tak prieskum v rámci 34. miest krajín OECD o tom ako to vyzerá s našou mládežou pri siahaní po cigaretách, alkohole a drogách. Určite by boli výsledky v tejto oblasti oveľa „pozitívnejšie“ ako v čitateľskej gramotnosti pri ktorej sa umiestnili na nelichotivom 25. až 29. mieste.

Ficove referendum skončilo fiaskom

22.01.2023

Už takmer pred 2 rokmi som sa vyjadril, že vládnutie OĽaNO skončí predčasnými voľbami! Prekvapilo ma, že opozícia nespravila viac opatrení k tomu, aby predčasné voľby boli oveľa skôr. Veď len hlúposti koľké narobili Matovič so Sulíkom – už tie bohato stačili k povaleniu vlády. Dobrým príkladom je fakt, že kvôli ich unáhleným opatreniam proti Covidu prišlo [...]

S podvodníkmi sa na Slovensku roztrhlo vrece!

15.11.2022

V dnešnom denníku Pravda ma zaujal tento článok „Podvodníci sú prefíkaní. Takto vás budú presviedčať, že máte problém s bankovým účtom“ – autor článku vyzýva obzvlášť dôchodcov aby nenaleteli podvodníkom. „Podvodníci pracujú s emóciami, a tak sa snažia vo vás vyvolať pocit naliehavosti. Nechýba im vynaliezavosť a sú dobre zorganizovaní. Môže sa [...]

Študenti zabíjali sekerou!

13.11.2022

Aj v Česku prežili podobnú hrôzu útoku so sekerou, aká sa odohrala v Strednej odbornej škole v Novákoch. „Študent Strednej priemyselnej školy chemickej v Pardubiciach tam najprv nastražil výbušný systém a potom utiekol do iného mesta, kde sekerou zabil náhodného okoloidúceho. Keď ho dolapila polícia, otrávil sa.“ Zdroj hroza-v-cesku-student-zabijal-sekerou V článku [...]

čašník, práca, reštaurácia

Pracovať 35 hodín alebo mať voľné piatky? Poľsko zvažuje skrátenie pracovného týždňa

25.05.2024 09:03

Uplynulo už viac ako 100 rokov od zavedenia osemhodinového pracovného času, odvtedy sa toho veľa zmenilo, hovorí ministerka.

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, Charkov

ONLINE: Rusi by využili prímerie, aby sa pripravili na ďalšie útoky a vojnu s NATO, tvrdí ISW

25.05.2024 08:30

Putin a Kremeľ pravdepodobne považujú víťazstvo na Ukrajine za nevyhnutnú podmienku na to, aby mohli viesť vojnu s NATO, tvrdí americký inštitút ISW.

Taiwan, čína, cvičenie

Tchaj-pej: Čínske manévre boli provokáciou voči medzinárodnému poriadku

25.05.2024 08:22

Vojenský analytik povedal, že lode čínskej armády sa k brehom Taiwanu dostali "bližšie, ako kedykoľvek predtým".

Narva

Rusko opäť provokuje. Estóncom ukradlo bóje na pohraničnej rieke

25.05.2024 08:00

Rusi v noci odstránili 24 z 50 svetelných bójí na rieke Narva. Estónci proti tomu nezasiahli, aby zabránili konfrontácii.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,473
Celková čítanosť: 7690337x
Priemerná čítanosť článkov: 5221x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy