Na Slovensku sa o najväčšej rómskej osade v Jarovniciach už toho toľko popísalo, že hádam ani nebudem ďaleko od pravdy, keď napíšem, že o nej už možno vie aj celý svet.
Ale šokovali ma najčerstvejšie informácie o tejto obci a preto mi nedá, aby som o nich nevyjadril verejne svoj názor.
Priznám sa, že mne sa už skutočne pre tento štát zadarmo nechce pohnúť ani prstom, veď načo by som to aj robil, keď mi štát na moje živobytie už dva a pol roka neprispieva ani centom (tí, čo to nevedia – som nezamestnaný).
Najčerstvejšie správy hovoria o tom, že v Jarovniciach pre obec pracujú iba tri percentá nezamestnaných ľudí a že pritom všetkom je osada plná odpadkov a špíny a nemá tam kto upratať. Údajne je tam 1 299 nezamestnaných a na aktivačných službách robí iba 43 ľudí. Ostatní vraj posedávajú pred chatrčami.
Takto verejne sa pýtam: Je toto normálne, že tam väčšina obyvateľov nikdy v živote nepracovala, neodviedla štátu ani cent a pritom všetkom všetci poberajú kadejaké podpory?!
Veď v tej obci ešte ani starosta nevie presné počty o nezamestnaných a iba ich odhaduje na 95 percent a vyjadril sa, že: „Okrem dvadsiatich ľudí, už aj so živnostníkmi, ktorí majú obchod s potravinami, je zvyšok nezamestnaných.“
Minister vnútra Daniel Lipšic sa nie tak dávno sťažoval na neporiadok v tejto obci a poukazoval na rozhádzaný odpad v okolí nevyprázdnených veľkokapacitných kontajnerov. Situácia sa tam odvtedy vôbec nezmenila a údajne to zlostí aj samotných Rómov. Starosta sa posťažoval, že kontajnéry sú tak preplnené odpadom, že auto nemôže kontajner dvihnúť a preto tam dal doviesť jeden prázdny, aby Rómovia prehádzali odpad a mohli by to vyviezť. No, keď sa ho spýtali prečo nezamestná viacerých ľudí, tak sa vyjadril, že Úrad nie je fabrika, že zamestná všetkých a on vyberal z každej rodiny jedného člena.
Najšokujucejšou správou však je tá skutočnosť, že v tej obci majú vraj nezamestnaní svojich koordinátorov, ktorí im zadeľujú prácu a dedinčania tvrdia, že každý z nezamestnaných dáva 5 eur koordinátorovi za to, že ho zaeviduje do pracovného hárku a do práce už potom ísť nemusí. Koordinátori si takto zarábajú a nezamestnaní si ležia doma.
Pán Lipšic na ostatnom zasadnutí obecného zastupiteľstva sa mali vytvoriť hliadky dozerajúce na presun školopovinných detí z miestnej osady do základnej školy a tým sa mal vyriešiť aj problém obyvateľov dediny, ktorí sa sťažovali na výtržnosti žiakov. No veľkou „neznámou“ je tá skutočnosť , že práve niektorí rómski poslanci za tento návrh odmietli hlasovať, lebo práve oni pracujú ako koordinátori.
Nebolo by skutočne rozumnejšie radšej vytvoriť hliadky z ich radov? Veď aj tak zadarmo poberajú peniaze a tak by sa tam nemuseli posielať a posilňovať ďalšie policajné hliadky. (A ja som presvedčený o tom, že tie ich vlastné hliadky by si dokázali vytvoriť lepší rešpekt pred nimi ako naši policajti. Totiž boli by s nimi stále v nepretržitom kontakte.)
Milan, škoda len, že EÚ nevie hľadať... ...
Pracovná povinnosť sa ustanoví v ...
Dobrovoĺný tabor, kde by bola povinná... ...
Jasne, bol by to dobrovoľný pracovný ...
Toto by automaticky negovalo zakaz ...
Celá debata | RSS tejto debaty