Založ si blog

Výzva pani prezidentke

Vážená pani prezidentka, dnes som na facebooku videl Vašu fotografiu ako držíte v rukách horiacu sviečku, a na fotografii bol tento text: Toto je „prezidentka“, ktorá radšej zapáli sviečku za mŕtvych namiesto toho, aby pomohla živým!

Zdroj: fb

Pred pár dňami som čítal výzvu JUDr. Miroslava Radačovského, (nezávislý slovenský europoslanec), ktorou predostrel situáciu v HASIČSKÝCH A ZÁCHRANNÝCH ZBOROCH.

Dovolím si ju citovať celú, nakoľko sú v nej uvedené aj zákony a nerád by som bol ak by som niečo poplietol:

„Slováci a Slovenky, slovenskí patrioti!

Niet pochybností o tom, že ženy a muži hasičských a záchranných zborov SR sú neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života a ich náročná a poctivá práca neraz zachraňuje životy, zdravie a majetok nás všetkých.

Každý hasič na Slovensku v zmysle zákona č. 315/2001 Z.z. o hasičskom a záchrannom zbore (ďalej len ako „zákon“) ako príslušník HaZZ vykonáva zároveň aj zásahovú činnosť (zák. č. 129/2002 Z.z. o integrovanom záchrannom systéme) a plní aj úlohy na úseku ochrany pred požiarmi a úlohy na úseku civilnej ochrany obyvateľstva.

V zmysle § 86 ods. 2 zákona o hasičskom a záchrannom zbore je ich služobný čas rozvrhnutý na 17 hodín výkonu služby a 7 hodín určenej služobnej pohotovosti v mieste výkonu služby, ktorá sa však nezarátava do služobného času, čím dochádza k porušovaniu článku 6 písm. b) Smernice Európskeho parlamentu a rady 2003/88/ES zo 4.11.2003 o niektorých aspektoch organizácie pracovného času (ďalej len ako „Smernica“).

To teda znamená, že každý hasič musí byť fyzicky prítomný na pracovisku 24 hodín, pritom 17 hodín z tohto času má zaplatených a 7 hodín, počas ktorých je povinný zotrvať na pracovisku a musí byť pripravený zasiahnuť, keď to bude potrebné, ale týchto 7 hodín sa mu nezarátava do celkového fondu pracovného času. A to nehovorím o tom, že tých 7 hodín má platených absolútne mizerne (cca 1 euro na hodinu).

Vzhľadom na to, že táto neobjektívna slovenská právna úprava zákona o hasičskom a záchrannom zbore je v priamom rozpore s čl. 6 písm. b) Smernice EP a rady 2003/88/ES zo 4.11.2003 o niektorých aspektoch organizácie pracovného času, podal som v zmysle čl. 138 Rokovacieho poriadku Európskej komisii podnet na zaoberanie sa týmito skutočnosťami.

Komisia mi podaním zo dňa 5.3.2021 pod č. SKE-006997/2020 oznámila nasledovné:

„Komisia ďakuje váženému pánovi poslancovi za to, že upriamil pozornosť na možné porušenie práva Únie slovenskými orgánmi. Dôsledne preto preskúma súlad právnych predpisov o služobnej pohotovosti v hasičských a záchranných službách s právom Únie. Komisia môže použiť širokú škálu nástrojov na pomoc slovenským orgánom pri náprave možných porušení práva, atď., atď.“

Samozrejme, konečné dopracovanie tohto problému je potrebné ešte riešiť.

Som úprimne rád, že takouto svojou činnosťou europoslanca a môjho tímu môžem pomôcť hasičom a záchranárom, pretože si to skutočne zaslúžia.

V závere by som chcel uviesť, že absolútne chápem, že takýto status v súčasnej dobe nie je možno veľmi zaujímavý. Niektorí občania radšej čítajú tzv. bombastické články, rôzne konšpirácie, bezhlavé útoky každým smerom a na každého, ale život na Slovensku je aj o niečom inom.

S úctou JUDr. Miroslav Radačovský, nezávislý slovenský europoslanec“

Takže milá pani prezidentka,

svojim neprajníkom máte možnosť ukázať, že nemyslíte iba na mŕtvych, ale aj na živých ľudí, skúste využiť svoje kompetencie na to, aby sa slovenským hasičom dostalo to čo si za svoju obetavú prácu skutočne zaslúžia, lebo to čo za svoju drinu a každodenné riskovanie svojich životov k záchrane iných ľudí dostávajú, tak toto je skutočne iba almužna.   

Jaroslav Naď špekuluje nad odchodom z politiky

07.08.2022

Oznámil to už Igorovi Matovičovi aj Edovi Hegerovi, že zvažuje čo ďalej. „Nikdy nebudem človek, ktorý by nebol lojálny, ale keď sa rozhodnem odísť z politiky, tak úplne. To sa môže stať zajtra, človek toho už má plné zuby. Reálne hovorím, úprimne, že zvažujem, čo ďalej,“ dodal v rozhovore. Zdroj spravy.pravda.sk Pán minister je to do oči bijúce, že veci sa [...]

Ešte niekto verí, že Matovičovi a Sulíkovi ide o zotrvanie v štvorkoalícii?

05.08.2022

Veď títo dvaja blázni už v posledných dňoch nerobia nič iné iba sa navzájom obviňujú, že jeden aj druhý iba klamú verejnosť. Matovič vyhadzuje Rišovi na oči už aj to, že sa spikol s mafiou a fašistami proti vláde a že toto nie je nič iné iba veľká zbabelosť. A pritom všetkom bol to práve Igor Matovič, ktorý prelomil veto prezidentky spolu s fašistami napriek [...]

Treba rátať s bochníkom chleba za dve eurá?

04.08.2022

Energie, doprava či náklady na sušenie pšenice sú enormné. Takže podľa odborníkov na jeseň by sme s takýmito cenami mali rátať. Zhruba pred štyrmi mesiacmi som sa stretol s kamarátom, ktorý je odo mňa starší o 7 rokov (pred 45 rokmi sme pracovali 3 roky na tej istej prevádzke, ja ako zvárač, on bol elektrikárom). Keď sme začali spomínať na staré časy povedal som mu, [...]

Francúzsko požiar hasiči oheň dym

Chorvátski hasiči bojujú s lesným požiarom na Hvare, vyžiadal si už jednu obeť

07.08.2022 22:06

Požiar krátko ohrozoval obytné oblasti v blízkosti mesta Stari Grad.

Biden

Americký Senát schválil Bidenov sociálny a klimatický balík

07.08.2022 21:56, aktualizované: 22:11

Balík podľa demokratov prinesie pokles emisií skleníkových plynov, zníži ceny liekov a prinúti korporácie a bohatých jedincov platiť viac na daniach.

Taiwan / Fregata / Raketa /

Taiwan po vojenských cvičeniach Číny obnovuje lety cez svoj vzdušný priestor

07.08.2022 19:08

Taiwan bude aj naďalej smerovať lety a lode mimo oblasti čínskeho vojenského cvičenia pri svojom východnom pobreží.

Izrael, Palestínčania, Gaza,

Palestínski džihádisti potvrdili dohodu o prímerí s Izraelom

07.08.2022 17:06, aktualizované: 21:16

Súhlas s dohodou, ktorú sprostredkoval Egypt, už predtým vyjadril Izrael.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,430
Celková čítanosť: 7066233x
Priemerná čítanosť článkov: 4941x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy