Opak je pravdou, plošné zaradenie obyvateľov nad 65 rokov do rizikovej skupiny je veľmi nešťastné, nesprávne a v mnohých prípadoch až diskriminačné, pretože aj v tejto skupine je značný počet pracujúcich a športujúcich zdravých ľudí. – Toto sú slová Prof. MUDr. Viliama Fischera, ktorý vyzval prezidentku Čaputovú a Matovičovu vládu, aby sa nad tým vážne zamysleli.
Profesor Fischer sa vyjadril, že so značným znepokojením sleduje politikmi preferované medicínske disciplíny – hygienikov, epidemiológov, virológov, alergológov a ich hodnotenie vývoja tejto choroby považuje za príliš jednostranné a nie celkom domyslené z pohľadu medicínsko-ekonomického dopadu pre slovenských občanov.
V poradenských medicínskych skupinách mu chýbajú špičkoví klinickí pracovníci a ich hodnotenie následkov „vedľajších“ účinkov koronavírusu, o ktorých sa zmieňuje v ďalšom texte: „Potreba 14 dňovej karantény je jasná v prípadoch dokázaného testu na koronavírus. Ale čo ostatní občania? Tu sú veľmi rozporuplné názory. Väčšina osôb rôznych profesií, vrátane masmédií doporučujú chodiť „von“ len v najnutnejších prípadoch (nákup., lekáreň…) pričom sa ale ešte stále nevie, či to budú týždne, alebo mesiace…Čo to ale spraví napríklad s nadpolovičnou skupinou dospelých Slovákov s nadváhou, alebo obezitou, ktorých počet dosahuje hrozivé číslo – až 60% obyvateľstva v SR a sú v podstate najväčšou rizikovou skupinou obyvateľstva.!?“
Ďalej povedal, že väčšina z nich má ešte navyše pridružené ochorenia – cukrovku a vysoký tlak. „Tí doma cvičiť určite nebudú, keď to ani doteraz nerobili. Dôsledok tohto „nepohybu“? Ešte viac priberania na váhe, zhoršenie zdravotného stavu, zvýšená spotreba liekov a s tým spojené aj vyššie ekonomické náklady.“ – Tým pochopiteľne sa u viacerých z nich zvýši chorobnosť, ale aj úmrtnosť, a to nielen vo vysokom veku. „„Tento „triumvirát“ (obezita, diabetes, hypertenzia) sa u nás vyskytuje najčastejšie medzi 40-60 ročnými občanmi!““ – Zdroj: fischer-vyzval-prezidentku-caputovu-a-matovicovu-vladu
Ďalší zdroj: TASR/AP – uviedol, že profesor Fischer sa stotožňuje aj s názorom psychológa Pavla Kardoša, ktorý hovorí, že sa zmenil náš stereotyp, má to „veľký vplyv na rodinu, deti, na ich psychiku, kde sa prejavujú aj negatívne prvky ako sú prejavy napätia, strachu, paniky a aj agresie…“
Dlhodobá izolácia a obmedzenie aktivít má mnohé negatívne dôsledky a okrem fyzickej aktivity a mnohých chorobných „možností“: „je značný priestor k nárastu konfliktov a domáceho násilia. Zvyšuje sa aj spotreba alkoholu, v dnešnej dobe aj užívanie návykových látok, závislosť na počítačoch, telefónoch, ale aj gamblérstvo.“
Nepáči sa mu odloženie operácií a realizovanie operácií len v akútnych prípadoch: Ich odklad má jeden vážny a veľmi významný negatívny moment. „Nemalá časť týchto pacientov sa po niekoľkých týždňoch môže stať subakútnymi, alebo akútnymi a my chirurgovia dobre vieme, že nie každá akútna operácia sa skončí dobre. V prípadoch akútnych operácií neexistuje nulová úmrtnosť!“
Jeho ďalšie vyjadrenia sa dajú prečítať priamo v zdroji, ale myslím si, že nebude od veci, keď to sem vložím v plnom znení: „Najmarkantnejšie sa to ukazuje pri ischemickej chorobe srdca (predinfarktové, poinfarktové stavy). Je nemalá skupina týchto pacientov, ktorí spĺňajú kritéria na operáciu, alebo invazívny výkon, subjektívne sa cítia relatívne dobre, dalo by sa povedať, že sú v chronickom štádiu (v pokojovom režime nemajú typické bolesti na hrudníku) sú v čakacej dobe niekoľko týždňov, až mesiacov, ale žiaľ niektorí pacienti sa operácie ani nedožijú. – A teraz v núdzovom režime sa čakacia doba na operáciu týchto chronických pacientov ešte predĺži na už neúnosné mesiace… Treba zdôrazniť, že slovenské kardiocentrá ani za štandardných podmienok nestíhajú riešiť všetkých pacientov… A určite podobná situácia je aj v oblasti neurochirurgickej, onkologickej, cievnej, hrudnej, gynekologickej, alebo brušnej chirurgií. – Odkladaním hore uvedených plánovaných operačných výkonov sa nielen zvýši chorobnosť, ale zvýšia sa aj straty na životoch. Som presvedčený o tom, že ak by sa zrátali tieto straty zo všetkých chirurgických disciplín, tak prevýšia naše malé (21 pac.) straty na životoch z dôvodu ochorenia na koronavírus! – Súhlasím aj s názormi českých kolegov, že ako následok protiepidemiologických opatrení je aj zhoršená starostlivosť o nemocných, často so závažnejšími ochoreniami ako koronavírus.“
Vkladám sem aj názor jedného z čitateľov z debaty pod uvedeným článkom: „Konečne jeden poriadny človek s vlastným rozumom. A nie pritakávači platení z našich dani psychopata z Trnavy. Ktorí hovoria iba čo tento psychopatik chce počuť.“ – K tomuto príspevku už dodávam len toľko, že okrem toho vyjadrenia, že je psychopat z Trnavy – so zvyšným textom súhlasím. – Totiž ja si nemyslím, že pán Matovič je psychopat, ale podľa komentárov, ktoré sú písané pod článkami k pandémii a k prísnym nariadeniam vlády voči nej, tak už je hodne Slovákov, ktorí ho označujú za psychopata.
Opatrenia proti pandémii sa nikdy nedajú nastaviť... ...
celkom slusny clanok, rozumne nazory az a ten, ...
Presne tak ...
kutil, možno by stačilo, aby to isté zažil ...
štrkáč, najlepšie to vidieť vo večerných ...
Celá debata | RSS tejto debaty