Založ si blog

Kto prehral Fico alebo Matovič?

Nie vždy platí, kde sa dvaja bijú, tretí zvíťazí. Potvrdilo to dnešné hlasovanie v NR SR – kritizovaný zákon o sledovaní mobilných telefónov Národná rada napokon schválila.

Národná rada: „schválila vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii. Zo súdnych pojednávaní bude možné vylúčiť verejnosť aj pre ohrozenie zdravia, z takéhoto pojednávania bude povinné vyhotoviť a zverejniť zvukový záznam. Upraví sa aj odvolávanie členov Súdnej rady SR.“ Zdroj: https://www.sk/ – Takže úrad verejného zdravotníctva bude používať dáta od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva! Dáta budú súvisieť so vznikom pandémie alebo šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Koalícia tvrdí, že operátori či telekomunikačné siete budú môcť poskytnúť úradu údaje na základe písomnej odôvodnenej žiadosti maximálne do konca kalendárneho roka. (Údaje sa budú spracúvať v anonymnej podobe na štatistické účely potrebné na predchádzanie, prevenciu a modelovanie vývoja ohrozenia života a zdravia).

Opozícia sa obáva, že ÚVZ bude mať takéto možnosti aj po uplynutí krízy koronavísovej pandémie.

Neviem či Matovič pred schválením tohto nariadenia preveril aj riziká, ktoré z toho môžu vzniknúť, ale pochybujem aj o tom, že ho jeho radcovia detailne informovali aj o tom, že operátor môže poskytnúť len polohu mobilného telefónu, ktorú zachytí jeho anténa. Anténa GSM má na plošine (bez kopcov) dosah max 30km. To znamená, že v prípade ak sa v okolí nenachádzajú žiadne iné antény, tak mobilný telefón je zachytený stále na tej istej anténe, ktorá je vzdialená (aby som nezveličoval dáme minimum) 5 kilometrov. Čiže človek sa môže pohybovať od antény 5km a mobilný operátor si o tejto osobe „myslí“, že stojí. Iný prípad môže nastať v triangolárnej zostave, kde sa pravdepodobnosť pohybu v rozlohe na 5km zvyšuje na 80 – 90%.
Ďalšia vec je, že ak sa mobil nachádza medzi dvoma, alebo medzi troma anténami, tak mobil sa môže automaticky napojiť na anténu, ktorá má lepší signál. Čiže je dosť možné, že napríklad v obývačke ho zachytí jedna anténa, v kuchyni ho zachytí druhá a na dvore tretia. V praxi to znamená, že aj keď sa človek nachádza doma, tak operátor ho zaregistruje ako keby sa pohyboval v rozmedzí 10kilometrov a ostatné antény nedokážu zistiť presnú polohu podľa frekvencie (odchýlka je v 50 až 100 metroch).
Tretia vec: nie každý má doma signál, alebo sa môže stať aj to, že mu občas signál vypadne.
Pripomeniem, že systém GPS nemá nič spoločné s operátormi.

Čiže tieto dáta od operátorov sú absolútne nanič. Mohlo by to prichádzať do úvahy len v prípade, ak by sa osoba chcela premiestňovať napr. do vzdialenosti viac ako 10km. Lenže pre človeka, ktorý toto nevie bude Matovič hrdinom.
Otázkou je aj to, koľko ľudí na to budete potrebovať, aby ste mohli 24 hodín vkuse monitorovať pohyb ľudí na Slovensku?
Koľko policajtov budete musieť zbytočne posielať ľuďom domov na kontrolu, keď sa im zmení signál z antény, keď prejdú z obývačky do kuchyne alebo sa im nechtiac vypne mobil?
Takže obávam sa, že túto ošemetnú situáciu nevyhral nikto, a najskôr to skončí tak, že na toto rozhodnutie doplatia Slováci, čiže všetci majitelia mobilov.

P.S.

Odkaz pre premiéra: Ak chceš robiť niečo na demokraticky spôsob, tak Ti radím, daj niektorému ITečkarovi spraviť aplikáciu, ktorá sa bude dať stiahnuť zo stránky ministerstva zdravotníctva, a každý kto je pozitívny na covid19 si ju bude povinný stiahnuť, na ňu sa bude musieť zaregistrovať, aplikácia bude zároveň prepojená z GPS v mobile a keď sa pohne napríklad viac ako 50 metrov, tak zamestnancom, ktorí to budú monitorovať zasvieti v počítači červený semafor, ktorý ho upozorní, že niekto kto má byť v karanténe, že vyšiel z domu… keď už tak strašne chceš využívať tie mobily.

Na Slovensku nám nariadili zákaz vychádzania. . .

07.04.2020

…a Slovákov prichádzajúcich zo zahraničia, hlavne z Anglicka, tých nechali pohybovať sa voľne, hlavne v rómskych osadách, dokonca jeden z nich odišiel naspäť do Británie a v nedeľu 5.4. sa vrátil druhýkrát s ďalšou skupinou! Za ten čas sa zdržiaval aj v Žehre a mal sa zúčastniť údajne aj nejakej omše. Ako je však možné, že v priebehu pár dní tento človek [...]

Kto dnes najviac kydá na Matoviča – je in

06.04.2020

Snáď nemusím vysvetľovať z ktorej politickej strany fúka vietor. Fico pred médiami po parlamentných voľbách prehlásil, že sa nebude správať tak, ako sa správal Matovič, kým bol v opozícii, skôr sa budú snažiť byť nápomocní v každej oblasti. – Avšak nezabudol podotknúť, že ak vládna koalícia bude robiť chyby, tak nato tvrdo poukážu. Neviem, či bol [...]

Matovič plánuje zákaz vychádzania počas veľkonočných sviatkov

05.04.2020

Premiér Matovič navrhol na Veľkú noc zaviesť zákaz vychádzania. – Návrh potvrdzuje nežiaducim nárastom potvrdených prípadov nákazy COVID-19. Na Slovensku pribudlo 21 potvrdených prípadov a celkovo už máme 471 nakazených – v piatok bolo testovaných 1889 ľudí, čo predstavuje 6-násobok testovaných oproti obdobiu zmeny vlády. (Dovedna už bolo testovaných 13 [...]

vlajka, zástava, európa, eú, európska únia,

Ministri financií EÚ sa nedohodli na spoločnom záchrannom pláne

08.04.2020 08:50, aktualizované: 09:03

Euroskupina nedosiahla dohodu o záchrannom balíku, prerušila rokovania.

Darina Malova, katedra politologie

Nikto by nechcel byť v koži premiéra Matoviča, hovorí politologička

08.04.2020 08:00

Ak opatrenia ohrozia občanov aj ekonomicky, môže sa hnev obrátiť voči predsedovi vlády Igorovi Matovičovi, tvrdí profesorka politológie z UK Bratislava Darina Malová.

pocasie-8-4-2020

Počasie láka von, zlom príde o pár dní

08.04.2020 06:00

Počasie na Slovensku riadi tlaková výš, bude prevládať suché a teplé počasie. O pár dní však príde zmena. Aká bude?

krizovy štáb, čaputová, Matovič,

Veľká noc bez rodiny, znehybnené Slovensko

08.04.2020 06:00

Tohtoročné veľkonočné sviatky budú iné. A ťažké. Najmä pre seniorov, ktorí sa zdržujú väčšinu dní doma v karanténe.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 960
Celková čítanosť: 3744852x
Priemerná čítanosť článkov: 3901x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy