Založ si blog

Justičná mafia

U mnohých Slovákov je prioritou kydať a ohovárať…a je úplne jedno na ktorom rebríčku hodnôt k tomu dochádza, či je to medzi gazdinami v susedstve alebo vo vysokej politike. Postup je všade rovnaký, kým sa obe strany bratríčkujú, všetko je ako v rozprávke, navzájom sa navštevujú, vzájomne sa vybozkávavajú ťuťuli mutili a stačí, že jednému susedovi vlietne sliepka do dvora druhého suseda a znesie mu tam svoje vajce a už je oheň na streche – kvôli jednému vajcu lebo im ho sused nevrátil, alebo k susedom sa prehrabe popod plot susedov pes a ponaháňa im po dvore sliepky (v horšom prípade niektorú aj zahrdúsi) a rozprávke je koniec.

A presne to isté sa deje aj v našom súdnictve. Kým je niektorý sudca alebo sudkyňa v talári, tak so všetkými kolegami vychádza celkom fajn, vzájomne sa navštevujú, chodia na rôzne plesy, zoznamujú sa s celebritami…no stačí, že niektorý z nich odíde do dôchodku, prípadne kandiduje na nejaký vysoký post v politike a ohováraniu a kydaniu na dotyčnú osobu niet konca… Z bahna, ktoré bublalo niekoľko desaťročí sa zrazu vynárajú kauzy a kauzičky, ktoré po tie dlhé roky akosi záhadne nikomu „nevadili“. Príkladov by som tu mohol uviesť požehnane mnoho, ale hádam postačia tieto z dnešných dní:

Do rúk prezidentky sa dostal otvorený list od emeritnej sudkyne Kataríny Javorčíkovej. V liste „pomenovala viaceré aspekty, ktoré podľa jej názoru negatívne vplývajú na slovenské súdnictvo. Nevyhla sa ani pomenovaniu príčin týchto problémov a nepovšimnutý nezostal ani Štefan Harabin.“

List pokračuje popísaním žalostného stavu dôveryhodnosti v naše súdnictvo. Viac v tomto zdroji: Open in new window

Musím však uznať, že sa mi páčia body, podľa ktorých si bývala sudkyňa vie predstaviť dôveryhodné súdnictvo:

  • aby justičné prostredie vytváralo optimálne podmienky práce čestným, odborne pripraveným a pracovitým sudcom;
  • aby kariérne postupovali skutočne najkvalitnejší sudcovia na základe transparentných kritérií;
  • aby nespôsobilí a skorumpovaní sudcovia boli zo systému vylúčení;
  • aby sa zo správy súdenia (rozhodovacej činnosti sudcov) vylúčil priamy vplyv politickej moci a ministerstvo spravodlivosti riadilo len správu súdov.  – ​“​Za aktuálneho stavu súdnej moci na Slovensku nie je naplnené ani jedno z uvedených kritérií. Dôkazom sú najmä fakty z jej historického vývoja od konca deväťdesiatych rokov, keď sa sudcovia stali súčasťou súdnej moci ako tretej moci v štáte.“

Ale nedá mi, aby som sa takto verejne pani emeritnej sudkyne nespýtal kde bola dlhé roky, keď až teraz na tieto veci poukazuje?! (Bála sa, že príde o svoje miesto?! – Práve takýto systém robí na Slovensku veľkú neplechu všade, nielen v súdnictve… ľudia vidia čo je zle, že to treba odstrániť ako rakovinový nádor, ale každý jednotlivec sa boji ozvať, že príde o svoje miesto!!!)

Ani ukrivdený Štefan Harabín nechcel zostať nikomu nič dlžný a v jednom zo svojich blogov sa posťažoval: Čaputová vymenovala do súdnej rady trestne stíhaného sudcu – „Za člena súdnej rady totiž vymenovala bývalého sudcu ústavného súdu, Mészároša, ktorý bol predtým právnikom na poľnohospodárskom družstve a ktorý je trestne stíhaný. Lajos Mészáros spôsobil vážnu dopravnú nehodu s porušením dôležitých povinností. Ústavný súd ho nevydal na trestné stíhanie, ale vo februári mu vypršal mandát ústavného sudcu a tým aj imunita pred stíhaním mu skončila. A tohto trestne stíhaného sudcu Čaputová vymenovala za člena súdnej rady.“ Zdroj: Open in new window

Pán Harabín, veď ste sudcom (koľko rokov 20 či 25?). Dokonca ste sudcom Najvyššieho súdu SR, ste bývalý podpredseda vlády a minister spravodlivosti, prečo ste nerobili tak, aby sa súdnictvu nevytýkali nedostatky??! Napr. tie nedostatky, ktoré vytýka aj bývala sudkyňa: aby justičné prostredie vytváralo optimálne podmienky práce čestným, odborne pripraveným a pracovitým sudcom; aby kariérne postupovali skutočne najkvalitnejší sudcovia na základe transparentných kritérií; aby nespôsobilí a skorumpovaní sudcovia boli zo systému vylúčení; aby sa zo správy súdenia (rozhodovacej činnosti sudcov) vylúčil priamy vplyv politickej moci a ministerstvo spravodlivosti riadilo len správu súdov.

Rusko vyskúšalo dve strategické rakety

24.08.2019

5.10.2018 som napísal blog: Trump/Putin – dvaja kohúti na jednom smetisku! https://kormidlo.blog.pravda.sk/2018/10/05/trump-putin-dvaja-kohuti-na-jednom-smetisku/ - V ňom som okrem iného uviedol viac »

Niektorí Slováci až príliš podceňujú africký mor ošípaných!

24.08.2019

Môže sa im to nebezpečne vypomstiť. Neuvedomujú si totiž, že táto situácia je veľmi vážna. Mor sa šíri míľovými krokmi, ale niektorí občania robia tajne zakáľačky. Mäso a mäsové viac »

Holokaust je správna vec. . .

23.08.2019

1,4 percentá mladých ľudí vo veku 15-20 rokov sa v teste o holokauste vyjadrili, že holokaust je správna vec. Pripomenul som si časy, keď som chodil na základnú školu ja... tiež som nemal rád viac »

Hongkong Čína demonštrácia polícia zásah

Polícia v Hongkongu zatkla počas nočných protestov takmer tri desiatky ľudí

25.08.2019 08:30

Polícia použila slzotvorný plyn po viac ako týždni väčšinou pokojných demonštrácií v tejto bývalej britskej kolónii.

potraviny, zelenina, výživa

V obchode s potravinami sú Česi v hlbokom mínuse, najmä pre dovoz mäsa

25.08.2019 07:17

Ak sa niečo nezmení, bude schodok českého agrárneho obchodu najhorší, mohol by presiahnuť aj vlaňajších rekordných 40 miliárd Kč (1,55 miliardy eur).

pôda, peniaze, eurá

Mor a obchodné vojny menia svet

25.08.2019 07:00

Číňania sa v priebehu jedného týždňa dohodli s Rusmi na dodávkach pšenice a sóje. Predtým trvala príprava takýchto dohôd celé mesiace.

Marian Kočner

Koho nachytajú Kočnerove správy a ktorý politik rozhodne voľby?

25.08.2019 06:00

Od postoja jednej menšej strany môže po budúcoročných voľbách závisieť či sa dostanú k moci súčasné koaličné strany alebo opozícia.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 838
Celková čítanosť: 2438594x
Priemerná čítanosť článkov: 2910x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy