Čo sa vlastne v predposlednú marcovú noc stalo na Slovensku? Nič mimoriadne. Krajina pod Tatrami sa zaradila do plejády európskych krajín, kde sa z demokracie stala show.
Mali sme možnosť všimnúť si na oslavách novej prezidentky, kde show pokračovala až do neskorých ranných hodín. Od človeka v týchto zemepisných šírkach a dĺžkach sa dnes nevyžaduje byť politikom, vyžaduje sa od neho iba vyzerať ako politik. Zoberme si klasický príklad metafory z lekárskeho prostredia. Lekár, ktorý dokáže rečami uhovoriť pacienta a klábosiť s ním, to je v poriadku, ale od lekára sa vyžaduje predovšetkým aby liečil, ak lekár nedokáže liečiť, iba s pacientom klábosiť, tak to nie je lekár, ale šarlatán. Sympatický politik, ktorý hrá úlohu politika, má v súčasnej demokracii oveľa viac šancí, ako skutočný politik, hoci ani nemusí vyzerať ako rock star. A to je prípad aj slovenských prezidentských volieb.
Je to presne tak ako s tou lopatou na fotografiách:
Ak sa s ňou naplno pracuje, tak je úplne samozrejme, že stálym šúchaním po zemi resp. po ceste sa postupne opotrebí, prešúcha a spraví sa v nej diera, ale ak ju bude mať niekto iba na parádu a pri práci v kolektíve sa bude o ňu iba podopierať a pritom rečami kolegov ohlupovať, tak tá mu vydrží aj pre nastávajúce generácie.
Novozvolená prezidentka nie je politik, len chce vyzerať ako politik, takže to je skôr šarlatánstvo. Milión hlasov je vraj silný mandát. Obidvoch kandidátov volilo zruba 1 milión 8OO tisíc voličov a kde teda je zvyšných 2,6 milióna voličov, pretože na Slovensku máme 4,4 milióna voličov.
Protikandidát po prvom kole volieb nerobil takmer žiadnu kampaň, nakoniec vo svojej záverečnej reči po skončení volieb to aj jasne povedal – som rád, že som sa dostal do druhého kola, lebo keby tam bol niekto iný, vyzeralo by to tu dnes inak…. Teda nie proeurópsky, asi narážal na…. Takto vlastne pre druhé kolo bol po prvom kole iba poistkou proeurópskosti a tak bol s výsledkami v globále nadmieru spokojný. Nakoniec ako tiež sám priznal, zobral si v Bruseli „volebnú dovolenku“, ale veľmi si „neoddýchol“. A rozkošne poďakoval za spoločnú dovolenku aj manželke. (V Bruseli ho pochvália. Lebo vykonaním nepopulárnej úlohy svoju misiu splnil). Po prvom kole si totiž strana Smer uvedomila, (možno aj pred prvým kolom), že pre ňu je dôležitejší úspech v budúcoročných parlamentných voľbách a prezidentke SR zostane tak akurát úloha svietiť a kúriť, alebo presviedčať pacienta – teda obyvateľa – rečami o tom ako mu bude dobre, lepšie, ale pacienta liečiť nebude, čiže bude len šarlatánkou. Nakoniec nová prezidentka v tomto duchu aj hovorí – ja ťa volič vyliečim, ja ťa milujem, vážim si ťa, rešpektujem – len mi dovoľ, aby som pristúpila k tvojmu telu. Teda show demokracie na Slovensku bude pokračovať celých 5 rokov. Veď je to celkom jednoduché, nemusíte vedieť spievať, nemusíte mať ani hudobný sluch, stačí len škriekať a v decibeloch hudby sa všetko stratí.
Súčasnej opozícii do parlamentných volieb ruže príliš nepokvitnú, lebo je skôr ako rozbitý pohár whisky, ale môže tu vyskočiť akási Kiskova strana, ktorá bude zjednocovacím faktorom súčasnej opozície. Samozrejme koalícia musí hľadať iné horizonty a aj prepriahať, aby sa dopracovala k úspechu, pretože Bugár je už „utopenec.“ Tiež nebol nikdy politikom, iba politika hral, čiže bol prvým showmanom demokracie na Slovensku. V tomto zaniknú aj voľby do európskeho parlamentu, kde príde naozaj minimum ľudí.
Takže začal sa boj o parlamentné voľby, kde sa strana Smer javí ako sliepočka nového európskeho trendu, strana SNS si otvára dvere smerom na východ do Moskvy, – ale to robí už aj EÚ, ktorá sa otvára aj Číne – a tak tu zostáva ešte Kotleba, ktorému zostala Čína, čo nie je na zahodenie. Ak Kotlebovci začnú najnovšie jesť paličkami, tak im ani stranu nezrušia. Smer si v prezidentských voľbách vlastne len otestoval svoju silu, tak isto ako Kotlebovci si otestovali svoje možnosti. Bolo by však zaujímavé, keby pán Harabin založil stranu, pretože viac ako 2 milióny voličov sú „v lufte“, alebo ak chcete v komíne.
Ficove prvé slová po voľbách: Pochybnosti o Čaputovej, podľa neho rozdelí spoločnosť
Fico, ktorý doteraz verejne neblahoželal Čaputovej k zvoleniu za hlavu štátu, v komentári tiež kritizoval médiá za to, že podľa neho pred voľbami podporovali Čaputovú a nie skúseného diplomata Šefčoviča. – „Zároveň ma mrzí, že slovenské médiá odmietli odbornosť a kompetentnosť a nekriticky presadzovali personálny experiment, kedy ani netušíme, kto bude v pozadí formovať politiku prezidentského paláca. A to je príliš veľká daň a neskúsenosť, za ktorú môže Slovensko zaplatiť na medzinárodnej úrovni,“ napísal Fico.
Čaputová nemá skúsenosti z vysokej politiky
Český Inštitút Václava Klausa vyjadril názor, že nová slovenská prezidentka má slabú kvalifikáciu, nič nedokázala a nikto nevie, kto ju platí.
Milan1 Dobro pre koho? Pre Američanov? :-) ...
Politik je človek, ktorý sa aktívne zaoberá ...
Prezident je automaticky politik. ...
Neviem, kde berieš, že voliči zvolili menšie ...
trezedman, neviem kde ste nabrali, že mne išlo ...
Celá debata | RSS tejto debaty