Založ si blog

Bolo nepísaným pravidlom, že Cigáň strážil majetok Gádža viac ako svoj „majetok“

No dnes sa už medzi Rómmi toto nenosí. V predminulý týždeň som už ani neveril, že ešte bude také nádherné počasie, no v nedeľu ráno som už neodolal nádhernému počasiu a takej lákavej ponuke, aby som toto počasie ešte poriadne nevyužil na kúpanie na Zemplínskej Šírave.

Od nedele až do piatkového večera som sa zdržiaval na mojej „rodnej hrude“ odkiaľ som to mával takmer na skok na Zemplínsku Šíravu kde sme si spolu s dcérinou Lunou do sýtosti zaplávali. Doslova som si Šíravu vychutnával a v duchu som si hovoril, že ak by sa mi niekto ponúkal, že ma so sebou zoberie na dovolenku niekam k moru zadarmo, tak by som mu veľmi pekne poďakoval, že o také niečo vôbec nestojím, aby som sa niekam trepal min. 14 hodín, keď tu mám podobnú dovolenku úplne pod nosom a takmer ma nič nestojí. Samozrejme je potrebné porovnať, že kvalita čistoty vody sa s morskou nedá v žiadnom prípade porovnávať, hoci som tento rok (v porovnaní s minulými rokmi) bol s vodou celkom spokojný, lebo pár rokov dozadu som ľutoval, že som sa na Šíravu vôbec vybral, taká neskutočne zelená „bažina“ – riasi, či ako sa tomu  hovorí? – plávala po hladine Šíravi, že aj keď bolo veľmi horúco, tak som radšej ani do tej hnusnej vody nešiel.

Pochopiteľne svoj čas som netrávil iba leňošením na Šírave, ale hneď druhý deň ráno som začal kosiť dvor a záhradu  v okolí nášho rodného domu. Luna mi asistovala tým, že sa zamerala na hlodavcov a keď som ju zopárkrát od seba poslal ďalej aby som jej nechtiac neublížil kosou, tak zhruba po polhodine som sa išiel pozrieť, čo také objavila na druhom konci záhrady, že tam „tak dlho“ sama vydržala?! Medzi jabloňami zacítila pravdepodobne myš alebo krtka a tak sa rozhodla, že ju alebo jeho vyhrabe. Síce asi pochopila, že z úlovku nič nebude, ale stihla tam vyhrabať celkom slušnú noru.

Večer  mi suseda spoza cesty oproti nášho domu oznámila, že už zopárkrát odohnala malé Rómčata (bývajúce po severnej strane nášho domu) z našich sliviek (bystrice). Pokiaľ by oni nemali svoje vlastné slivky, tak by som sa tomu ani veľmi nečudoval, lebo aj my, keď sme boli takí malí a nemali sme svoje ovocie, tak sme párkrát navštívili humno niektorého gazdu, no bolo to iba do tej chvíle, kým sa to nedonieslo do uši nášho otca. Potom sme všetci štyria dostali od otca poriadnu nakladačku koženým remeňom a on už si mohol byť istý, že my už cudzím stromom dáme pokoj.

Prvý deň, som bol kosením poriadne vyšťavený a tak som vynechal pravidelnú vychádzku s Lunou, ale hneď druhý deň večer o 21:30 som sa s ňou vybral na horný koniec obce, mám tam bratranca a že pokiaľ ešte nebude spať, tak ho navštívime. O dvadsiatej-druhej hodine sme sa blížili naspäť k nášmu rodnému domu, keď som náhle spozoroval dve postaví ako si do nádob oberajú naše slivky z konárov ktoré viseli za plotom. Nie nadarmo sa vraví, že pod lampou býva najväčšia tma, lebo aj v tomto prípade rómsky manželský pár z vedľajšieho domu si za pomoci nočného neónového osvetlenia z druhej strany cesty v pohodičke kradli naše slivky. Keď ma zaregistrovali, tak som sa ich spýtal, či sú toto ich slivky? Miesto toho aby sa mi ospravedlnili, tak mi odpovedali,toto: Ta dzeci chcú šlivky. Hneď sa zbalili, takže som sa s nimi v tej neskorej nočnej hodine nechcel veľa zdržiavať a už som mal na jazyku, že im poviem, veď vo vašej záhrade máte tiež dva také stromy so slivkami. No najväčším šokom pre mňa bolo to, že ďalší deň ráno, keď som pokračoval v kosení záhrady, tak ich tri malé deti sa ma spýtali: Ujo môžeme si oberať u vás šlivky? Povedal som im, veď prečo neoberáte svoje?! Ta my máme v zahradze hada. No pravda bude určite niekde inde. Lebo ak by to aj tak naozaj bolo, tak ten had by sa veľmi ľahko prešmykol aj do mojej záhrady, lenže v tom dome ešte v 80tých rokoch býval náš sused, a keď ovdovel, tak si zobral k sebe družku Rómku, ale keď on zomrel tak v tom dome postupne teraz bývajú už minimálne dve rómske rodiny. Deti som tam ani pre istotu nespočitoval, ale majú ich tam minimálne šesť.

Takže neviem, či medzi Cigáňmi funguje solidárnosť okrem spoločného bývania viacerých rodín aj deľba na majetku, ktorý je na pozemku. Domnievam sa, že nárok na ovocie si kladú iba tí, čo tam začali bývať ako prví.

No jediné šťastie mali tí ich rodičia v tom, že naša Luna je veľmi mierumilovný pes, lebo ak by bola na ich zlodejinu zareagovala, tak ako deň predtým na jedného votrelca kokeršpaniela, ktorý „zablúdil“ do našej záhrady, tak vďaka našej legislatíve by ma ešte potom ťahali po súdoch, lebo u nás bohužiaľ sú zlodeji chránení zákonom – obzvlášť tí s trochu tmavšou pleťou. Kým bola vysoká tráva, tak som si vôbec nevšimol, že máme v plote poriadnu dieru. Je pravdou, že toto pletivo už má niečo za sebou, lebo náš otec robil oplotenie v 63ťom roku, ale je záhadou, že práve zo strany našich rómskych susedou plot podľahol zubu času.

(Práve ma napadlo, že ešte dobre, že ten kokeršpaniel sa po Luninom útoku rýchlo zorientoval a cez tú dieru vybehol von z našej záhrady, lebo nie je vylúčené, že ešte by ma jeho majiteľ napadol žalobou ak by mu Luna ublížila.)

 

Ficove referendum skončilo fiaskom

22.01.2023

Už takmer pred 2 rokmi som sa vyjadril, že vládnutie OĽaNO skončí predčasnými voľbami! Prekvapilo ma, že opozícia nespravila viac opatrení k tomu, aby predčasné voľby boli oveľa skôr. Veď len hlúposti koľké narobili Matovič so Sulíkom – už tie bohato stačili k povaleniu vlády. Dobrým príkladom je fakt, že kvôli ich unáhleným opatreniam proti Covidu prišlo [...]

S podvodníkmi sa na Slovensku roztrhlo vrece!

15.11.2022

V dnešnom denníku Pravda ma zaujal tento článok „Podvodníci sú prefíkaní. Takto vás budú presviedčať, že máte problém s bankovým účtom“ – autor článku vyzýva obzvlášť dôchodcov aby nenaleteli podvodníkom. „Podvodníci pracujú s emóciami, a tak sa snažia vo vás vyvolať pocit naliehavosti. Nechýba im vynaliezavosť a sú dobre zorganizovaní. Môže sa [...]

Študenti zabíjali sekerou!

13.11.2022

Aj v Česku prežili podobnú hrôzu útoku so sekerou, aká sa odohrala v Strednej odbornej škole v Novákoch. „Študent Strednej priemyselnej školy chemickej v Pardubiciach tam najprv nastražil výbušný systém a potom utiekol do iného mesta, kde sekerou zabil náhodného okoloidúceho. Keď ho dolapila polícia, otrávil sa.“ Zdroj hroza-v-cesku-student-zabijal-sekerou V článku [...]

tibor gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,473
Celková čítanosť: 7627343x
Priemerná čítanosť článkov: 5178x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy