Založ si blog

Smutné, že si štát nedokáže ustrážiť to aby v ŽSR nepracovali pašeráci cigariet

V mojom blogu som už zopárkrát kritizoval novinárov, že málo poukazujú na hospodársku kriminalitu v našich štátnych podnikoch, ale ako vidieť ľady sa trochu pohli a konečne začali písať o tom, že: Štátom platené miesto v železniciach majú aj ľudia, ktorí na ňom páchali trestnú činnosť a že svoje odsúdenie pred zamestnávateľom ľahko utaja.

Osobne by som sa však nepohneval keby písali o kriminalite tých najväčších „žralokov“ lebo najčerstvejšie správy hovoria iba o malých „rybách“ zo železničného hraničného priechodu v Čiernej nad Tisou v ktorom sú sú zamestnaní ľudia právoplatne odsúdení za organizované pašovanie ukrajinských cigariet. Podľa vedenia štátneho podniku za to môžu nedokonalé zákony.

Ešte vlani v novembri uznal Okresný súd v Trebišove vinnými dozorcu prevádzky zmeny a jeho kolegu posunovača, že  v roku 2007 v spolupráci s neznámym Ukrajincom previezli na Slovensko vo vagóne s hliníkovými plechmi 6 200 kartónov cigariet. Škoda na colnom dlhu predstavovala takmer 120–tisíc eur.

Obaja zamestnanci železníc sa pred súdom k pašovaniu priznali. Dostali dvojročné podmienečné tresty. Polícia ich usvedčila pomocou množstva odposluchov telefonátov. Z nich vyplýva, že skupina, v ktorej boli aj ďalšie štyri osoby, dovážali v nákladných vagónoch ukrajinské cigarety do Čiernej nad Tisou opakovane a dlhší čas. Bavia sa napríklad o probléme s nezaplatením minulých dodávok ukrajinskej strane.

„Je zrejmé, že obžalovaní používajú v hovoroch špeciálny slovník. Napriek tomu je z odposluchov zjavný postup pri dovoze cigariet, že sa dojednávala cena 5 937 dolárov…, že sa inkriminovaným železničným vagónom hýbalo tak, aby bol umiestnený na koľaj, odkiaľ by bolo možné pašovaný tovar ďalšími osobami prevziať…,“ v rozsudku to napísal trebišovský sudca Jozef Nadzam.

Obaja obžalovaní sú stále zamestnancami ŽSR. Ich nadriadení o trestnom stíhaní vedeli, súdu poslali pracovné charakteristiky. Píšu v nich, že obaja svoju prácu „vykonávajú svedomito a usilovne, v kolektíve sú obľúbení a disciplinárne neboli riešení“.

ŽSR nemôžu svojho zamestnanca, ak je podozrivý z trestného činu, postaviť mimo službu. Na železničiarov sa totiž nevzťahuje zákon o štátnej službe, ale Zákonník práce. Podľa neho môžu byť prepustení až po právoplatnom odsúdení.

Aj s tým však majú železnice problém. Tvrdia, že sa nemajú odkiaľ dozvedieť, ako súdny proces s ich zamestnancami skončil.

Polícia na základe odposluchov podozrievala aj ďalších železničiarov z Čiernej nad Tisou. Nakoniec ale v prípade vystupovali ako svedkovia.

Zdroj: Korzár

Zostáva iba veriť, že o podobných prípadoch sa už bude v našich médiách hovoriť častejšie ako napr. o búrkach a záplavách :-)). A že sa budú detailne rozoberať hlavne tie prípady pri ktorých štát prišiel o miliardy Eur a že v tom majú prsty aj naši vysokopostavení politici!

Tvrdá rana pre Matoviča!

27.09.2021

Matovič nevie klamať, a preto jeho dôveryhodnosť v prieskume ide dolu vodou. A najväčšiu chybu spravil, že sa nechal obklopiť klamármi z koaličných strán. Tento zdroj kruta-realita-tvrda-rana-pre-matovica prišiel s týmto prieskumom: Prezidentke dôveruje 49 % Slovákov. Avšak na strane druhej nedôveruje jej až 50 % opýtaných. Ale na chvoste rebríčka tróni Igor [...]

Nádherná balónová šou

26.09.2021

Včera popoludní sme sa s najmladšou vnučkou vybrali pozrieť si balónovú fiestu v obci Čerhov. Bolo to úžasné divadlo. Vnučka sa od rána nevedela dočkať a neustále sa vypytovala kedy tam konečne pôjdeme? Najviac nespokojná bola na futbalovom ihrisku a stále sa pýtala kedy už tie balóny začnú lietať? https://www.youtube.com/watch?v=GqRJD9UPcoM [...]

Slováci, dokedy sa chcete iba prizerať na to nehorázne zdražovanie?

26.09.2021

Priplatíme si aj za teplo a ceny pre rodiny budú iné pre každý región Slovenska. „Priemerná rodina zaplatí na teple 625 eur za rok. Od januára by to malo byť v priemere o desať percent viac – teda približne o 60 eur za rok.“ – Definitívnu podobu účtov za teplo musí ešte schváliť štátny regulátor – zdroj pravda.sk/energetika/ no nepochybujem o tom, že to aj [...]

Belarus, Minsk, vojenské cvičenie, ruské tanky

Srbsko v polovici októbra absolvuje spoločné vojenské cvičenie s Ruskom

27.09.2021 19:15

Spoločné srbsko-ruské vojenské cvičenie s názvom Slovanský štít sa uskutoční v Srbsku.

nehoda autobus diaľnica nemecko

Nehoda autobusu v Rakúsku si vyžiadala takmer 30 zranených, stav piatich je vážny

27.09.2021 19:08

Autobus podľa úradov v zákrute z doposiaľ nezistených príčin narazil bokom do nákladného auta, zišiel z cesty a následne sa prevrátil.

Andrej Doležal / Juraj Tlapa /

Starosta Ivanky pri Dunaji varuje pred dopravným kolapsom, Doležalovi odovzdal otvorený list

27.09.2021 17:30

"Primäla nás k tomu neustále zhoršujúca sa situácia v doprave spolu s obavami, čo prinesie spustenie ďalších dopravných stavieb v okolí našej obce Ivanka pri Dunaji," vysvetlil starosta.

Košice / Protest / U.S. Steel /

Pokoj v U.S. Steel Košice. Dohodli sa na platoch

27.09.2021 17:06

Partneri sa od marca nevedeli dohodnúť na dĺžke týždenného pracovného času, zvýšení tarifných miezd či osobného ohodnotenia. Podpisom dodatku sa tento stav skončil.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,251
Celková čítanosť: 6122562x
Priemerná čítanosť článkov: 4894x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy