V mojom blogu som už zopárkrát kritizoval novinárov, že málo poukazujú na hospodársku kriminalitu v našich štátnych podnikoch, ale ako vidieť ľady sa trochu pohli a konečne začali písať o tom, že: Štátom platené miesto v železniciach majú aj ľudia, ktorí na ňom páchali trestnú činnosť a že svoje odsúdenie pred zamestnávateľom ľahko utaja.
Osobne by som sa však nepohneval keby písali o kriminalite tých najväčších „žralokov“ lebo najčerstvejšie správy hovoria iba o malých „rybách“ zo železničného hraničného priechodu v Čiernej nad Tisou v ktorom sú sú zamestnaní ľudia právoplatne odsúdení za organizované pašovanie ukrajinských cigariet. Podľa vedenia štátneho podniku za to môžu nedokonalé zákony.
Ešte vlani v novembri uznal Okresný súd v Trebišove vinnými dozorcu prevádzky zmeny a jeho kolegu posunovača, že v roku 2007 v spolupráci s neznámym Ukrajincom previezli na Slovensko vo vagóne s hliníkovými plechmi 6 200 kartónov cigariet. Škoda na colnom dlhu predstavovala takmer 120–tisíc eur.
Obaja zamestnanci železníc sa pred súdom k pašovaniu priznali. Dostali dvojročné podmienečné tresty. Polícia ich usvedčila pomocou množstva odposluchov telefonátov. Z nich vyplýva, že skupina, v ktorej boli aj ďalšie štyri osoby, dovážali v nákladných vagónoch ukrajinské cigarety do Čiernej nad Tisou opakovane a dlhší čas. Bavia sa napríklad o probléme s nezaplatením minulých dodávok ukrajinskej strane.
„Je zrejmé, že obžalovaní používajú v hovoroch špeciálny slovník. Napriek tomu je z odposluchov zjavný postup pri dovoze cigariet, že sa dojednávala cena 5 937 dolárov…, že sa inkriminovaným železničným vagónom hýbalo tak, aby bol umiestnený na koľaj, odkiaľ by bolo možné pašovaný tovar ďalšími osobami prevziať…,“ v rozsudku to napísal trebišovský sudca Jozef Nadzam.
Obaja obžalovaní sú stále zamestnancami ŽSR. Ich nadriadení o trestnom stíhaní vedeli, súdu poslali pracovné charakteristiky. Píšu v nich, že obaja svoju prácu „vykonávajú svedomito a usilovne, v kolektíve sú obľúbení a disciplinárne neboli riešení“.
ŽSR nemôžu svojho zamestnanca, ak je podozrivý z trestného činu, postaviť mimo službu. Na železničiarov sa totiž nevzťahuje zákon o štátnej službe, ale Zákonník práce. Podľa neho môžu byť prepustení až po právoplatnom odsúdení.
Aj s tým však majú železnice problém. Tvrdia, že sa nemajú odkiaľ dozvedieť, ako súdny proces s ich zamestnancami skončil.
Polícia na základe odposluchov podozrievala aj ďalších železničiarov z Čiernej nad Tisou. Nakoniec ale v prípade vystupovali ako svedkovia.
Zdroj: Korzár
Zostáva iba veriť, že o podobných prípadoch sa už bude v našich médiách hovoriť častejšie ako napr. o búrkach a záplavách :-)). A že sa budú detailne rozoberať hlavne tie prípady pri ktorých štát prišiel o miliardy Eur a že v tom majú prsty aj naši vysokopostavení politici!
kvakavka, dávam Ti 100 percentný ...
nepacia sa mi zlodejstva,kradeze,polopravdy,zavadzania,podvody,... ...
hranol, aj Keď to vyznie ako moja ...
to vieš , lepších nemáme. Už len ...
Celá debata | RSS tejto debaty