Založ si blog

Slováci ešte toto nám chýbalo ku šťastiu? Kam sme sa to až dopracovali?

„Nádhera“, ste dlhodobo nezamestnaní a keď sa na vás konečne  usmeje voľajaká brigáda, tak s hrôzou zistite, že za to aby ste mali prácu si musíte najprv zaplatiť.

A aby toho nebolo málo tak po nejakom čase, po niekoľkých odrobených dňoch, či mesiacoch zrazu zistíte, že za svoju prácu nedostanete ani cent.

Nie je to tak dávno, čo som sa „vysmieval“ tým Slovákom, ktorí robili aj niekoľko mesiacov niekde v zahraničí a za svoju prácu nedostali ani cent lebo ich zamestnávateľ sa na nich jednoducho vykašľal. Potom títo brigádnici ešte mali problém, ako si zadovážiť peniaze na cestu, aby sa mohli dostať naspäť domov.

Stále som veril, že mne sa také niečo nemôže nikdy stať a nakoniec to dopadlo tak, že aj ja som naletel jednému podnikateľovi. No našťastie nie v zahraničí, ale priamo v meste v ktorom žijem.

Po márnom dva a polročnom zháňaní stáleho zamestnania prostredníctvom internetu som sa minulý mesiac rozhodol vyhľadať voľajakú brigádu priamo v našom meste. Hneď na prvý pokus som sa potešil lebo tá pracovná ponuka sa javila veľmi lákavá a pritom stačilo vykonávať pracovnú činnosť iba 10 hodín týždenne. No najpodstatnejšie aspoň pre mňa, bolo to, že som si mohol čas nástupu na brigádu určovať podľa toho ako mi to kedy vyhovovalo.

Mierny šok som zažil už pri prvom dohodnutom stretnutí s podnikateľom vo chvíli, keď mi oznámil, že za prostriedky, ktoré budem potrebovať pri svojej pracovnej činnosti mu musím zaplatiť 21 Eur formou depozitu. Keď podnikateľ zbadal, že ma to trochu vzalo, tak mi vysvetlil, že toto je pre neho ako poistka lebo už sa mu stalo, že zopár brigádnikov – hlavne mladých študentov – s ním vypieklo tak, že si od neho prostriedky na prácu vyzdvihli, ale žiadnu činnosť už pre neho nevykonávali a on bol stratový.

Tak som si povedal, veď o nič nejde, ak bude s mojou prácou spokojný, tak mi za prácu zaplatí sľúbenú odmenu a vráti mi aj moje peniaze z depozitu.

Snáď mi to kompetentní ľudia prepáčia a nebudú mi vyčítať, že týmto článkom hoc aj nechtiac robím niekomu reklamu, ale aby bol čitateľ v obraze, tá brigáda spočívala v tom, že sa jednalo o kompletné vyčistenie karosérie a kolies osobných vozidiel kdekoľvek na parkoviskách v meste. No najpodstatnejšia bola tá skutočnosť, že za každé vyčistené auto mi podnikateľ mal vyplatiť 3 Evra, ale pritom majitelia áut mi mali platiť za vyčistenie svojich tátošov 10 Eur.

Už prvý deň som tomu podnikateľovi povedal, že sa mi tá cena zdá príliš vysoká a že ako poznám Slovákov, tak možno z desiatich bude jeden taký, čo s touto ponukou bude súhlasiť. Ale realita bola taká, že som tu latku nasadil príliš nízko lebo nakoniec to dopadlo tak, že až z 30tich sa našiel jeden, čo si dal svoje auto za tých 10 Eur vyčistiť. Medzitým boli aj dáždivé dni, takže z brigády nebolo nič, ale po 14 dňoch som sa definitívne rozhodol, že s tým končím a majiteľovi firmy som zavolal, že mu čistiace prostriedky v priebehu dvoch, prípadne troch dni donesiem.

V deň, keď som odovzdával podnikateľovi jeho čistiace prostriedky, tak som automaticky očakával, že mi vráti moje peniaze z depozitu a že mi zaplatí „mzdu“ za moju vykonanú prácu. Lenže aj v tomto prípade sa potvrdilo, že ľahšie je od niekoho peniaze prijímať ako mu ich vracať späť. (Totiž čitateľ už iste postrehol, že za celý ten čas sa mi podarilo „uloviť“ iba jediného zákazníka).

Majiteľ firmy tiež vykonáva túto činnosť a preto na jeho stanovišti som ho nechcel dlho zdržiavať, aby náhodou neprišiel o zákazníka a preto som mu, čo najskôr odovzdal jeho čistiace prostriedky a automaticky som očakával, že ma „vyplatí“. (Tie úvodzovky sú samozrejme správne lebo tu ide skôr o princíp ako o nejakú vysokú sumu). Ale videl som na ňom, že z jeho strany nie je ani náznak ochoty aby ma vyplatil a preto som mu povedal, že ho nechcem zdržiavať, nech mi vráti moje peniaze a pôjdem svojou cestou. Jeho reakcia bola: No, čo s vami?

Viem, že tie 3 Eura naviac za moju odvedenú prácu by ma z biedy nevytrhli, ale keď som sa ja voči nemu čestne zachoval, tak som od neho očakával, že aj on mi dá ešte aspoň dve Eura okrem tej papierovej 10 Eurovky, ktorú mi podal po mojich slovách. Ale aby som mu príliš nekrivdil, tak musím uviesť aj to, že to moje prvé, no zároveň aj posledné auto mi pomáhal čistiť aj on, lebo sme boli dohodnutí, že sa v ten prvý deň pri mne zastaví aby mi zároveň aj prakticky predviedol ako auto, čo najskôr, ale zároveň aj dobre vyčistiť. No a tým, že som v niektorých prípadoch až príliš pedantný, tak zákazníčka so svojim asi štvorročným synom prišla k svojmu autu z hypermarketu o čosi skôr ako som to predpokladal a tak zhruba jednú tretinu jej auta vyčistil aj majiteľ firmy.

Na záver snáď dodám ešte toľko, že keď som sa s majiteľom firmy lúčil, tak sa mi zdôveril, že táto práca spočíva v trpezlivosti lebo aj jemu sa podarí za 8 – 9 hodín vyčistiť 3 autá, ale sú dni, keď nechytí ani jedného zákazníka.

 

 

 

 

 

 

Ficove referendum skončilo fiaskom

22.01.2023

Už takmer pred 2 rokmi som sa vyjadril, že vládnutie OĽaNO skončí predčasnými voľbami! Prekvapilo ma, že opozícia nespravila viac opatrení k tomu, aby predčasné voľby boli oveľa skôr. Veď len hlúposti koľké narobili Matovič so Sulíkom – už tie bohato stačili k povaleniu vlády. Dobrým príkladom je fakt, že kvôli ich unáhleným opatreniam proti Covidu prišlo [...]

S podvodníkmi sa na Slovensku roztrhlo vrece!

15.11.2022

V dnešnom denníku Pravda ma zaujal tento článok „Podvodníci sú prefíkaní. Takto vás budú presviedčať, že máte problém s bankovým účtom“ – autor článku vyzýva obzvlášť dôchodcov aby nenaleteli podvodníkom. „Podvodníci pracujú s emóciami, a tak sa snažia vo vás vyvolať pocit naliehavosti. Nechýba im vynaliezavosť a sú dobre zorganizovaní. Môže sa [...]

Študenti zabíjali sekerou!

13.11.2022

Aj v Česku prežili podobnú hrôzu útoku so sekerou, aká sa odohrala v Strednej odbornej škole v Novákoch. „Študent Strednej priemyselnej školy chemickej v Pardubiciach tam najprv nastražil výbušný systém a potom utiekol do iného mesta, kde sekerou zabil náhodného okoloidúceho. Keď ho dolapila polícia, otrávil sa.“ Zdroj hroza-v-cesku-student-zabijal-sekerou V článku [...]

Tibor Gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34, aktualizované: 13:12

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,473
Celková čítanosť: 7627387x
Priemerná čítanosť článkov: 5178x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy