Pokiaľ by tam bol aspoň taký starosta ako v Spišskom Hrhove, tak by to tam aj inak vyzeralo…
V Spišskom Hrhove riešia problém so zamestnaním Rómov vytvorením obecného podniku. Financujú ho pritom z vlastných zdrojov, peniaze od štátu nepýtajú.
Podľa ministra práce sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála je obecný podnik v Spišskom Hrhove, okres Levoča, výhodný spôsob ako riešiť nezamestnanosť rómskej komunity. Konštatoval to po návšteve obce, kde okrem prehliadky výrobného podniku sa bol pozrieť aj priamo do neďalekej rómskej osady. „Pozrel som sa, ako sa dá pracovať s rómskymi komunitami, myslím si, že príklad obce Spišský Hrhov je veľmi pozitívny a takto by sa malo postupovať všade na Slovensku,“ zhodnotil Mihál.
V obci vytvorili obecný podnik, kde zamestnávajú 20 ľudí, vyrábajú rôzne predmety a boli schopní vytvoriť zisk aj napriek tomu, že podmienky v regióne sú dosť ťažké.
Podľa ministra je to zásluha predovšetkým starostu obce, ktorý veľmi aktívne bojuje s nezamestnanosťou a rómskou problematikou v obci. „Určite je to veľmi pozitívny príklad toho ako nepýtať prostriedky od štátu, ale vlastnou aktivitou zamestnávať občanov a je to výborné,“ dodal minister.
Obecný podnik už funguje približne 10 rokov a slúži predovšetkým na rozvoj a udržanie zamestnanosti.
Podľa starostu obce Vladimíra Ledeckého je úspech obecného podniku práve v tom, že všetko financujú z vlastných zdrojov. „Tie vlastné peniaze si človek najviac váži,“ doplnil.
Podnik zamestnáva 20 pracovníkov, prevažne z rómskej komunity a ľudí, ktorí majú problém zohnať si v regióne prácu. Menšia fabrika pomáha rozvoju obce a udržuje zamestnanosť.
Zamestnanci sa venujú niekoľkým činnostiam, napríklad stavebnej, stolárskej a tesárskej, vyrábajú rôzne spomienkové predmety a drevené prepravky na víno. Okrem toho sa občania venujú aj údržbe miestnych komunikácií, vodovodu a úprave obecnej zelene.
„Celý podnik je o tom, že peniaze, ktoré podnik zarobí, nepôjdu do obce, ale pôjdu na udržanie zamestnanosti, kupujú sa nové stroje, technológie, máme tu aj požičovňu náradia, snažíme sa to rozvíjať,“ priblížil starosta.
Vedenie sa snaží každým rokom rozvíjať výrobu, ale so zvýšením počtu zamestnancov narába veľmi opatrne a triezvo. Prioritou je udržateľnosť pracovných miest, takže každý rok zvyšujú počet zamestnancov maximálne o dvoch až troch.
PS. Takže pán starosta Luníka IX berte si z toho príklad a viac aktivity by Vám neuškodilo, lebo to Vaše večné nariekanie nikam nevedie. Jedine ak, tak iba k tomu, že Rómovia na sídlisku sú čím ďalej, tým viac lenivejší a pohodlnejší!
Luník IX treba zbúrať bez náhrady!!!!!!... ...
Podľa mňa je starosta neschopný ...
Celá debata | RSS tejto debaty