Založ si blog

Voľby sa blížia – sociálny balíček je už na ceste

Ekonómovia varujú pred ďalším zadlžovaním, no Fica ďalšie zadlžovanie netrápi, on sleduje iba jediný cieľ: aby preferenčné hlasy jeho strany SMER – SD stúpali čo najviac hore, aby znovu vyhral voľby, všetko ostatné sú nateraz nepodstatné veci. Ak bude treba, tak vláda zoberie hoc aj pôžičku s vysokým úrokom, veď z jeho vrecka na to nepôjde ani jeden cent. 🙁

Podľa najnovších zistení Vláda avizuje ďalší sociálny balíček – bude mať dosah na široké spektrum obyvateľov. Určený bude pre penzistov, rodičov ale aj pre podnikateľské subjekty. Aký to bude mať dopad na štátny rozpočet? Suma pripravovaného balíka sa má vyšplhať až na úroveň 550 miliónov eur. Má mať dosah na zvyšovanie príspevkov, avšak počíta aj so znižovaním dane pre podnikateľov. Ďalšie sociálne opatrenia sú vo forme zdvojnásobenia vianočného príspevku pre dôchodcov, má sa zvýšiť rodičovský príspevok a má byť aj oslobodenie od platenia koncesionárskych poplatkov pre starších ľudí. Obzvlášť sa potešia podnikatelia: počíta sa so znížením firemnej dane z príjmov ale aj DPH na konkrétne produkty.

Predseda Fico si myslí, že odsúhlasenie tohto balíčka nemusí byť len záležitosťou vládnucich strán v parlamente. „Tak je nastavený tento balík, že by mohol získať podstatne viac hlasov, ako sú iba hlasy vládnej koalície.“ Danko (SNS) hodnotí aktuálnu ekonomickú situáciu na Slovensku veľmi priaznivo. Podľa neho si môžeme dovoliť uviesť zníženie dane do praxe. „Niektoré opatrenia majú vplyv na štátny rozpočet v úbytku príjmu, ale niektoré sú aj prínosom do štátneho rozpočtu.“

Ekonómovia majú iný názor

Na danú tému sa vyjadril ekonomický analytik Radovan Ďurana: „Vyrovnaný rozpočet bol signálom obyvateľom, ale jeho naplnenie predpokladalo neočakávaný hospodársky rast, ktorý by doplnil chýbajúce zdroje. Zázrak nenastal, štát nereformuje a málo šetrí, vyrovnaný rozpočet sa dostane do kategórie nesplnených snov.“ Podľa Ďuranu týmto balíčkom zadlžia Slovensko: Ak sa naplnia prognózy rozpočtovej rady, tak hrozí deficit takmer 700 -800 mil. eur. Sociálne balíčky bude vláda rozdávať na dlh. Bude si musieť požičať, tak ako doteraz.“

Svoj názor vyjadril aj Peter Goliáš z inštitútu INEKO. Blížia sa voľby, tak vo vláde prevažuje snaha osloviť čo najviac voličov pred snahou ozdraviť verejne financie. V rozpočte je na tento rok naplánovaný nulový deficit, realitou je diera 700 až 900 miliónov eur. Parlament navyše schválil stropy na dôchodkový vek, ktoré zhoršujú verejne financie dlhodobo o ďalších zhruba 1000 miliónov eur. To je suma, ktorú by sme odteraz museli každý rok usporiť, aby sme v najbližších 50 rokoch nepocítili dôsledky stropov.“ Zdroj: https://www.topky.sk/cl/100535/1803179/

Ekonómovia vyčítajú Ficovi, že vianočným príspevkom pre dôchodcov a nižšou DPH na potraviny sa dá vyčítať nízka efektívnosť, lebo týmto ťahom nepomáhajú len najchudobnejším, ale aj širokým skupinám obyvateľstva. Lepšie by bolo zamerať sa na sociálne najslabších: sú to hlavne rodiny s viacerými deťmi a ľudia v hmotnej núdzi.

PS

Pokiaľ sa bude občanom dariť tak ako sa to darí v raste dubákov v tohtoročnej sezóne, tak si myslím, že občania sa nad tým vôbec nebudú zamýšľať ako si Vláda poradí so zadlžením štátnej pokladne. Skôr to pocíti ďalšia generácia, tá bude splácať naše dlhy. 🙁

Závidím dubákom, že tie rastú bez toho, aby im niekto musel poskytnúť nejaký sociálny balíček, tým k životu stačí dostatok vlahy, a tá ako vidieť je celkom výdatná…Môj dnešný úlovok:

 Môj prvý dnešný a takýto exemplárny kúsok :-)

Môj prvý dnešný a takýto exemplárny kúsok 🙂

 Ani tento sa nemusel pred tým prvým hanbiť za svoju postavu, hoci treba priznať, že bol oveľa štíhlejší :-)

Ani tento sa nemusel pred tým prvým hanbiť za svoju postavu, hoci treba priznať, že bol oveľa štíhlejší 🙂

 Ako vidieť, nielen človek sa musí vyhýbať rôznym prekážkam v živote, ľahké to nemajú aj niektoré dubáky. (Tento začal rasť pod zhnitým konárom priamo nad jeho hlavou, tak si poradil týmto spôsobom, svoj rast prispôsobil okolnostiam, ktoré nastali :-)

Ako vidieť, nielen človek sa musí vyhýbať rôznym prekážkam v živote, ľahké to nemajú aj niektoré dubáky. (Tento začal rasť pod zhnitým konárom priamo nad jeho hlavou, tak si poradil týmto spôsobom, svoj rast prispôsobil okolnostiam, ktoré nastali 🙂

 

 A takto vytvarovaný sa predviedol v celej svojej paráde po odvalení zhnitého konára :-)

A takto vytvarovaný sa predviedol v celej svojej paráde po odvalení zhnitého konára 🙂

 Toto bol celý môj úlovok po necelých 3 hodinách túlania sa lesom. (Ak sa na to pozriem z pohľadu, že celý týždeň som tie miesta každý deň prečesal, tak som ani nečakal, že ešte ich toľko nájdem :-)

Toto bol celý môj úlovok po necelých 3 hodinách túlania sa lesom. (Ak sa na to pozriem z pohľadu, že celý týždeň som tie miesta prečesal – každý deň -, tak som naozaj nečakal, že ešte ich toľko nazbieram 🙂

PS 2

Malý dodatok:

Naši POLITICI nám za 30 rokov urobili verejný – štatný dlh 51 miliárd € a zdevastovali pri tom naše zdravotníctvo, oddialili nám občanom odchod do starobného dôchodku a vynakladajú na zbrojenie v NATO miliardové čiastky z našich daní, naviac naši POLITICI chcú prijímať na Slovensko ekonomických migrantov z Afriky, keď USA, Briti, Francúzi, Taliani, Nemci viedli lúpežne vojny na ich suroviny, zničili im ekonomiku a…teraz chcú, aby sme ich živili my z našich dani… .

Pýtam sa, koľko % občanov SR si to želá? Želá si to iba 15 % dobre platených zahraničím aj z našich daní slušných slniečkárov a humanitných politikov!

S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som žiadnemu z vás

30.10.2019

Vladko - pomerne rýchlo zabudol na to ako sa s nami všetkými lúčil slovami: S Pánom Bohom, idem od vás, idem od vás, neublížil som, neublížil som žiadnemu z vás. – Bol taký dojatý, že viac »

Rozhovor Trnku s Kočnerom ma urazil

15.10.2019

Rozhovor bývalého generálneho prokurátora Trnku s Kočnerom musí uraziť každého slušného občana v krajine. [caption id="attachment_4966" align="alignleft" width="630"] Gašparec, 15.10.2019[/caption] viac »

Matovič mal dopravnú nehodu

18.09.2019

Dnes ráno mal Igor Matovič dopravnú nehodu na D1 smerom do Bratislavy. Podľa jeho slov: „do neho zozadu narazil vodič, ktorý nestihol zabrzdiť. Následkom čoho jeho auto narazilo do vodiča pred viac »

trnava-titulka-shutt-5X

V Trnave dane za byt stúpnu takmer trojnásobne. Potrebujeme ich, hovorí radnica

12.11.2019 10:00

Návrh na zvýšenie sadzby za daň z nehnuteľností pre fyzické i právnické osoby predloží na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva trnavská radnica.

hypotéka, prenájom, dane, daňové, nájom

Ceny bytov ďalej skokovo rastú

12.11.2019 10:00

Ceny nehnuteľností za posledné tri roky rapídne vzrástli. Aktuálny medziročný rast je dokonca rekordný za poslednú dekádu.

Saudská Arábia

Saudská Arábia zaradila feminizmus medzi extrémistické ideológie

12.11.2019 09:33

Podpora skupín, ktoré sú klasifikované ako extrémistické organizácie, sa v Saudskej Arábii trestá väzením.

Severná Kórea / podmorská balistická strela / Pukguksong-3

KĽDR obvinila Južnú Kóreu a USA z brzdenia mierového procesu

12.11.2019 09:27

Severokórejský veľvyslanec pri OSN zdôraznil, že Pchjongjang už vyše 20 mesiacov neuskutočnil testy jadrových zbraní.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 867
Celková čítanosť: 2633330x
Priemerná čítanosť článkov: 3037x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy