Lenže podľa najnovších štúdii odborníkov na životné prostredie stojíme na prahu kolapsu ľudstva a sme iba „malý krôčik“ pred koncom civilizácie!
Bude tomu predchádzať séria kríz, ktoré postupne položia na lopatky všetky existujúce spoločnosti, až sa nakoniec ľudstvo samo zahubí.
Viac o tom sa môžeme dozvedieť v štúdii biológa Paula Ehrlicha zo Stanfordskej univerzity, ktorá bola zverejnená vo vedeckom časopise Science.
„Najprv nastane postupný rozklad. Zažijeme epidémie, hladomor, nedostatok zdrojov. To všetko povedie k rozpadu centrálneho riadenia vo vnútri jednotlivých štátov, narušeniu trhu a celosvetovým konfliktom. Potom príde kolaps,“ varuje expert.
Fakt, že značná časť sveta trpí nedostatkom potravín, je známy už dlho. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v blízkej budúcnosti zmeniť. Ich produkciu totiž ovplyvňujú klimatické zmeny a znečistenie životného prostredia, ktoré je čoraz väčšie. Sprievodnými znakmi tohto nepriaznivého trendu sú zmenšujúce sa zásoby podzemných vôd, stúpajúca kyslosť oceánov i vymieranie mnohých rastlinných a živočíšnych druhov.
Za všetkým stojí nadmerné využívanie zdrojov. Z tohto dôvodu odborníci nedávno uviedli, že ľudstvo by pre udržanie súčasného stavu potrebovalo ďalšie dve planéty. Je síce pravdou, že nové technológie umožňujú efektívnejšie využívanie zdrojov, avšak negatívne faktory smerujúce ku kolapsu stále prevládajú.
Ako ďalší problém sa javí neustály rast populácie. Momentálne nás žije na svete vyše sedem miliárd, pričom do roku 2050 by mali pribudnúť ďalšie 2,5 miliardy. To už bude pre našu planétu neúnosný stav. Ehrlich spolu s manželkou chcú prostredníctvom svojej štúdie ľudí na toto riziko upozorniť. Zároveň pripomínajú, že hrozba sa dá ešte odvrátiť.
ZDROJ: http://www.topky.sk/cl/13/1337348/
Myslím si však, že s tým tvrdením odborníkov o nedostatku potravín by sa dalo polemizovať, lebo podľa mňa je na svete aspoň zatiaľ potravín viac ako dosť len na mnohých miestach – hlavne v tých prosperujúcich krajinách sa z nimi zle hospodári a mnoho potravín končí v odpadových košoch. Veď ani netreba ďaleko chodiť a stačí sa pozrieť ako to vyzerá u nás na Slovensku, hlavne v tých väčších mestách. Len chleba a rôzneho pečivá je denne v kontajneroch také množstvo, že ak by toto mali podvyživení ľudia v krajinách, ktorí trpia hladomorom, tak by si pri nich ešte prsty olizovali a to už ani nehovorím o tom množstve vyhodeného ovocia, zeleniny a ďalších rôznych potravín…
Chyba nám akési ľudské a humánne prerozdelenie, pri ktorom by tí sýti ľudia viac mysleli aj na tých, čo žijú v biede. No, asi sa nie nadarmo aj v tom známom prísloví spomína, že sýty hladnému neverí!
Povodne vždy boli. Že sú teraz častejšie... ...
ECO nie EGO http://dolezite.sk/Bezmasou_stravou_muzeme_za... ...
al086 dúfam, že mi to nevymažú: ...
a prečo neboli povodne keď boli polia ...
Vďaka, Bruno ...
Celá debata | RSS tejto debaty