Výsledky prezidentských volieb na Slovensku sú mimoriadne dôležité nielen pre Slovensko, ale hlavne pre Ukrajinu – a dokonca aj pre Európsku úniu. Rusom to však neuniklo.
Nikto nehodnotí slovenské voľby z pohľadu vzťahu Európskej únie s Ukrajinou resp. Slovenska s Európskou úniou. A to napriek tomu, že Slovensko týmito voľbami, zohráva kľúčovú úlohu v Európskej únii.
Slovensko zažilo vážnu politickú „turbulenciu“ spojenú s minuloročnou vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vyšetrovatelia spojili Kuciakovu smrť s jeho profesionálnymi aktivitami, zozbieral informácie o korupcii, možnej spolupráci medzi slovenskými politikmi a talianskou mafiou a podvody pri čerpaní dotácií EÚ.
Vraždy mladého novinára a jeho partnerky viedli tisícky protestujúcich v uliciach Bratislavy proti korupcii a mafii… malo to priamy vplyv na rating vlády, ten okamžite zaznamenal prudký pokles. Nešťastná udalosť mala priamy vplyv na voľby, pretože v prvom kole mal Šefčovič, zástupca vládnej strany SMER – SD, úplne neuspokojivý výsledok.
Zuzana Čaputová sa objavila na politickej scéne na Slovensku presne pred rokom. Predtým sa venovala právnym činnostiam, a to rodinnému právu, ale zároveň v opozícii bola považovaná, ako bojovník proti vládnej korupcii. Jej aktivity v protikorupčných a verejných oblastiach fungovali ako volebný nástroj. Po vražde Kuciaka sa téma korupcie v slovenskej vláde stala pre spoločnosť mimoriadne akútnou. Jej súperi sa snažili vyvolať občiansku nedôveru v jej neprospech z dôvodu, že kedysi bývala zamestnancom verejnej organizácie, ktorá získala granty od spoločnosti Georgea Sorosa. Pravicoví politici tvrdia, že: „ Čaputová sa chystá predať Slovensko Sorosovi a Američanom.” Víťazstvo Čaputovej svedčí v prvom rade o odmietnutí súčasnej vlády občanmi, ako aj o únave zo „starých kádrov“ v politike, ktoré slovenský volič spája s neuspokojivým stavom. Ale Čaputová nie je zástupcom klasickej slovenskej elity, občania, už tejto elite nie sú ochotní dôverovať, a Čaputová toto perfektne využila – slovenskú elitu ostro kritizuje a neohrozene proti nej brojí, ale robí to tak, že nikdy pritom nie je osobná.
Jej názory na sociálnu a migračnú politiku sú trochu radikálne, a to nielen pre Slovensko, ale aj pre všetky krajiny Vyšehradskej štvorky. Opozícia je naklonená v prospech účasti svojej krajiny na Globálnom pakte OSN o migrácii, ale aj na úplnej legalizácii potratov – tá je pre niektoré krajiny „V4” nezvyčajná.
Čaputová ponúka registrované manželstvá rovnakého pohlavia na Slovensku, a chce im umožniť osvojiť si deti. (Návrhy liberálnych žien sú pre Slovákov príliš radikálne a priznávajú, že niektorých občanov Čaputovej názory trápili, ale väčšina voličov po vražde Kuciaka bola mimoriadne ohromená skutočnosťou, že Čaputová prisľúbila reformovať systém súdnictva a presadzovania práva.
Prečo je víťazstvo Čaputovej dôležité pre EÚ a Ukrajinu?
Zuzana Čaputová nie je len, za členstvo Slovenska v EÚ a NATO, ale priamo sa nazýva liberálnym a proeurópskym politikom. Na pozadí „renesancie“ pravicových síl vo svete a v Európe, vrátane častí Vyšehradskej štvorky, bude jej víťazstvo „lúčom svetla“ na tmavom plátne súčasnej Európskej únie. Ak sa jej víťazstvo stane skutočnosťou, výsledky aktivít Čaputovej môžu viesť k zvráteniu negatívneho trendu smerom k radikalizácii názorov medzi občanmi a EÚ. Kto by si to pomyslel, že to bude, doteraz proruské Slovensko, ktoré by malo šancu znovu získať vedenie liberálnej ideológie v Európe?
Rovnako dôležité, je víťazstvo Čaputovej pre strategické záujmy Ukrajiny, pretože v reakcii na otázku o vzťahoch s ruskými kandidátmi Čaputová uviedla, že Putinova politika je hrozbou nielen pre Slovensko, ale aj pre Európu ako celok. Čaputová je naklonená k Ukrajine a neakceptuje vedenie Ruskej federácie. To znamená, že v prípade jej víťazstva sa ukrajinská diplomacia bude uchádzať o získanie jej podpory posilnením pro-ukrajinskej pozície v krajinách Vyšehradskej štvorky, kde sa oproti EÚ, výrazne líšia vzťahy s Ruskou federáciou. Zdroj: Open in new window
Ukrajinská diplomacia by mala začať prehlbovať spoluprácu s novým prezidentom. Ukrajina svoje záujmy, dostať sa do paktu V4, už otvorene vyhlasuje na domácej scéne.
S týmto blogom už snáď budú spokojní aj moji neprajníci, no na strane druhej niet pochyb, že rusofili si ma v debate podajú a v ich príspevkoch nebudú chýbať ani tvrdšie vyhrážky.
Avšak doplním blog aj niekoľkými postrehmi z rozhovor u pani Čaputovej s redaktorom PRAVDY 4.4.2019
Okrem iného povedala, že si veľmi dobre pamätá, ako sa žilo pred pádom komunizmu. „Všetci sme žili v akomsi paralelnom svete, iná bola realita, iné si doma hovorili ľudia.“ Preto po novembri 1989 prišla šanca pomenovať veci pravým menom, ale neskôr sa táto hodnota začala pomaly vytrácať. „Aj teraz zisťujeme pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, že tu bol opäť nejaký paralelný svet. Dozvedáme sa skutočnosti, ktoré ľudia vôbec nevedeli a ani netušili. Niekedy ma mrzí, že si neuvedomujeme, že koniec komunizmu priniesol aj veľa slobôd a práv, ktoré boli predtým nepredstaviteľné. Stále je to nedocenené.“
Ale súhlasím s tým, čo povedala ďalej: „niekedy mám pocit, že si nevieme vážiť všetko dobré, čo sme odvtedy dokázali. Možno nedôvera v politiku je aj o konfrontácií toho, čo sme očakávali a čo niektorí ľudia žijú dennodenne. Ich realita je totiž veľmi náročná.“ – Áno týmito slovami vystihla presne to, čo sa dnes na Slovensku deje. Väčšina politikov sa začína skutočne zaujímať o občana až vtedy, keď sa blížia voľby.
Výstižné sú aj tieto jej slová: Niekedy mám pocit, že sa tu viac riešia osobné konflikty. „Aj v politike sa treba preniesť cez útoky, keď chceme riešiť problémy Slovenska a nie svoje vlastné.“
Aj táto jej úvaha má niečo, nad čím sa treba vážne zamyslieť: „Politici sa dopúšťajú korupcie a zneužívania moci, preto je to aj trestným činom. Ale to, čo je dôležité a zásadné, akým spôsobom sa k tomu postaví systém a spoločnosť. Či máme dobre vybudované justičné orgány s dostatočnou mierou samostatnosti, bez politických vplyvov. Aby v prípade ľudského zlyhania boli schopné zabezpečiť nápravu.“ Zdroj: Open in new window
Avšak zaujal ma aj jeden príspevok v debate kde čitateľ napísal: Zaujala ma v rozhovore tá veta, kde pani Čaputová vysvetľuje prečo ľudia nedôverujú politikom: „A niekedy mám pocit, že si nevieme vážiť všetko dobré, čo sme odvtedy (myslene od 89.) dokázali“. – Pani Čaputová, aj svinstva, ktoré sa tu po 89. deju (účasť na vojnovom štvaní, podpora nedemokratických a fašistických režimov, popieranie vôle ľudu protestmi v uliciach, nezamestnanosť, úpadok duchovných hodnôt, kultúry, zdravotníctva, športu a školstva atd. atd.), sa nám denne prezentujú ako to najlepšie pre Slovensko a jeho obyvateľov. Naopak, čo bolo do 89. vybudované, a bolo lepšie ako teraz, sa prezentuje ako komunisticky teror. Bohužiaľ mam aj z celého rozhovoru dojem, že Vy pani Čaputová, opäť nebudete prezidentkou všetkých Slovákov, ale len tých „za slušné Slovensko“. – Tento čitateľ to povedal aj za mňa, takisto by som aj ja reagoval.
PS
Aby som nezostal nič dlžný ani mojim oponentom, ktorí mi v debatách dávajú odkazy, že radšej by som mal písať blogy o turistike, ako tie o politike, ktoré sa im očividne nepáčia.
Takže im odkazujem: Nemajte obavy, ja stíham chodiť aj na túry. Dnes som už druhýkrát tohto týždňa zdolal moju najobľúbenejšiu túru resp. cyklotúru: z KVP na Jahodnú, z Jahodnej na Prednú Holicu a späť na KVP. (Ako dôkaz dávam sem aj zopár fotografii). Aby ma tu neznačkovali, že som narcis lebo fotím samého seba, dávam sem aj zopár fotografii náhodných cykloturistov, ktorých som dnes stretol.
nerobim si z Vas prcu.|v ziadnom pripade nie! ...
fugedy, napriek tomu, že podľa Vášho smailíka... ...
+++++ ciste mi chyba fotografia Vasho hafana:-) ...
Listopadový Pokiaľ tento príspevok nie je ...
Pozor na jarný úpal... ...
Celá debata | RSS tejto debaty