Ako fajčiť s menším rizikom? Moji priatelia a rodinní príslušníci o mne vedia, že som zarytým odporcom fajčenia. Dlhé roky, (či už na pracoviskách, kde som pracoval, alebo v spoločnostiach v ktorých som sa zdržiaval) som ľuďom, ktorí pri mne fajčili ako prvé som im pripomenul tú známu formulku: fajčenie škodí zdraviu.
Samozrejme niektorí fajčiari sa iba usmiali popod fúz a hneď použili otrepaný argument: môj starý dedo sa dožil 90tich rokov a pritom fajčil celý život ako Turek.
Hneď som pochopil, že s takými ľuďmi baviť sa o škodlivosti fajčenia, skutočne nemá žiadny význam. Ale najskôr mi málokto uverí, že napriek tomu sa mi v živote podarilo minimálne šiestich tuhých fajčiarov presvedčiť tak, že sa toho zlozvyku navždy zbavili. Jednoducho dennodenne som do nich hustil, či im nie je ľúto už len toho, že za túto hlúposť vyhadzujú nenormálne peniaze, za ktoré by si napr. mohli dopriať viac vitamínov vo forme ovocia, alebo zdravšej výživy – tým mám na mysli kvalitnejších potravín, hoci by boli o niečo drahšie. A, čo bolo pre mňa obzvlášť veľkým prekvapením, tak to bolo to, že tí ľudia, keď sa „dobrovoľne“ vzdali svojej závislosti na cigaretovom dyme, tak práve oni sa stali zarytými nepriateľmi fajčiarov, doslova, ak v ich prítomnosti si niektorý z fajčiarov zapálil cigaretu, tak mu bili dlaňou po ruke, aby ten smrad zahodil…
Zdroj: https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/449186 – uvádza: „Podľa oficiálnych štatistík je na Slovensku okolo 600-tisíc fajčiarov. Rozlúčiť sa s modrým dymom pre mnohých nie je jednoduché. Závislosť od nikotínu sa totiž prirovnáva k závislosti od heroínu.“
Avšak ako sledujem svoje okolie, tak by som s tým číslom začal až veľmi polemizovať. Neviem ako štatisti robili tú svoju štatistiku, ale zreteľne sa stretávam s mnohými mladými ľuďmi, (a aj s deťmi, ktorí ešte navštevujú základnú školu), ale cigareta je pre nich už ako normálna vec. A to už ani nehovorím o mladých dievčatách (juniorkách), totiž z tejto sorty stretávam iba málo takých, ktoré nevidím fajčiť, lebo väčšina z nich fajčí a to takým spôsobom, že mi to pripadá tak, že nefajčia preto, že sú na cigaretách závislí, skôr to vyznieva tak, že ony to pokladajú za moderný spôsob a tie, ktoré nefajčia nie sú in. Jednoducho, fajčiaca mládež si nahovára, že tým vyzerajú dospelejší, a keby boli na cigaretových škatuliach aj neviem aké odrádzajúce fotografie /napr. s čiernymi pľúcami tuhých fajčiarov/, tak si dovolím tvrdiť, že ich od fajčenia nič neodradí, lebo zatiaľ sa cítia silní a zdraví, takže ich jednoducho nič nepresvedčí. Síce jediná vec by to napraviť mohla, tou by mohlo byť to, že rodičia by svojim ratolestiam nedávali žiadne vreckové, (ale vieme, aké sú dnešné decká vynaliezavé), takže ani toto by príliš nepomohlo.
No najviac „obdivujem“ tých fajčiarov, ktorí pracujú za 400-600 eur mesačne, ale na cigarety dokážu minúť mesačne min. 150 – 200 eur (a pritom skoro všetci nadávajú, že aké je všetko v našej krajine drahé /vrátane potravín/ no za škatuľku smradľavých cigariet neľutujú dať hoci aj 3 eurá (a to píšem 3 eurá, len preto, že neviem, aký je terajší „kurz“, lebo nevylučujem ani tú možnosť, že tá hodnota je vyššia ako 3 eurá.)
Najsmutnejšie na fajčiaroch je to, že nechcú pripustiť tvrdenie, že pri ich fajčení unika do ovzdušia až 85 % škodlivých látok a tie vdychujú pasívne nielen fajčiari, ale aj nefajčiari. Takisto nie je výnimkou, že fajčiari na balkóne svojho bytu pravidelne obťažujú dymom susedov nefajčiarov. A toto môžem s istotou potvrdiť, zhodou okolnosti bývam nad susedom, ktorý je na fajčení už taký závislý, že nielen cez deň ho vydám takmer každých 20 minút húliť na balkóne, ale už bez tých cigariet nevie vydržať ani v noci, a tak kvôli fajčeniu sa zdržuje na balkóne aj v noci, a to najmenej 4 krát. (A toto už trpíme 33 rokov). Musím však dodať, že pokiaľ by nám ten dym z jeho cigariet nestúpal do našich okien, tak sa nad tým vôbec nepozastavujem, veď nefajčí za moje peniaze, ale my už kvôli jeho huleniu nemôžeme ani poriadne vetrať náš byt, a musíme striehnuť, kedy nie je na balkóne, aby sme za ten čas mohli vyvetrať. 🙁 Zhruba pred 6 rokmi sme za nim zašli (spolu s manželkou) a poprosili sme ho, či by nemohol spraviť nejaké opatrenie, keď už musí toľko fajčiť, tak si dal spraviť nad balkónom striešku, lenže tá strieška je nám figu platná, lebo ten dym z jeho cigariet stúpa po jej bokoch k našim oknám tak, ako keby ju tam vôbec nemal.
Ale viem o jednom zaručenom postupe, akým sa dá predísť závislosti na cigaretovom dyme: Tak, ako sa hovorí tučným ľuďom, ktorí chcú schudnúť, že: NEŽERTE! – Tak takisto by to pomohlo aj fajčiarom, a treba im vtĺkať do hláv: NEFAJČTE! (Takto budú mať zaručenú istotu, že nič neriskujú.) 🙂
PS
Na záver už len toľko, za posledných 5 rokov som sa v mojom blízkom okolí stretol so štyrmi ľuďmi, ktorí boli takmer celý život tuhí fajčiari, ale začali mať vážne zdravotné problémy, pri kontrole im lekári povedali iba toľko: máte dve možnosti, buď s fajčením prestanete okamžite, alebo ak v tom budete pokračovať, tak v priebehu zopár mesiacov sa váš zdravotný stav bude zo dňa na deň iba zhoršovať, a nakoniec to skončí smrťou. A čuduj sa svete, toto varovanie okamžite zabralo, a všetci zo dňa na deň prestali fajčiť. (A to ešte nie je tak dávno, čo všetci štyria tvrdili, že radšej jesť nebudú, ale fajčenia sa nikdy nevzdajú.)
Pre rozšírenie vedomostí autora blogu - ...
Je smiesne, ze zakazali fajcit v pohostinstvach, ...
Celá debata | RSS tejto debaty