Založ si blog

Vlajky spustené na pol žrde sú pre Matoviča príliš vážnym varovaním!

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. Vyzvalo obce a mestá, aby prerušili či obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy, zároveň to spresnili realizáciou prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami zo štátu. A aby to bolo pre vládu ešte výraznejším varovaním vyzvali ich k symbolickému stiahnutiu obecných vlajok na pol žrde pred budovami mestských a obecných úradov. Potvrdil to ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. „Kým vláda SR neprejaví vôľu konštruktívne vyjednávať o výzvach a požiadavkách prijatých v uznesení 32. mimoriadneho snemu ZMOS,“ podotkol Kaliňák. (Zároveň potvrdil, že združenie bude pripravovať celoslovenský ostrý štrajk a v prípade nesplnenia požiadaviek ho po 30. júni aj vyhlási).

K avizovanému štrajku sa plánuje pridať aj Únia miest Slovenska (ÚMS). „Aktuálne opatrenia zo strany štátu likvidujú samosprávy a berú im možnosť zodpovedne sa starať o svojich obyvateľov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa únie Daniela Piršelová. Štát podľa ÚMS neberie samosprávy ako partnerov. Združenie najviac trápi daňový bonus a s tým spojené výpadky vo výške 618 miliónov eur počas dvoch rokov, problémom je tiež energetická kríza, verejné obstarávania i zdražovanie stavebných prác a materiálov. „„Kritizujú tiež dlhodobý prístup štátu k samosprávam, ktoré sú vylúčené z legislatívnych procesov a štát si z nich robí „bankomat““.

K výzve a apelu ZMOS-u sa pridáva aj SK8, ktoré hovorí o mimoriadnej situácii a výrazných zásahoch do rozpočtov samospráv. „Zlepšovanie rodinnej, respektíve prorodinnej politiky vidí SK8 skôr v systémovom mieste v škôlke, kvalitnej základnej škole, športoviskách na stredných školách, skvalitnení sociálnych služieb či lepších cestách. Debata nemôže prebiehať tak, že sa na záver procesu stretneme s predkladateľmi návrhu zákona a neexistuje vôľa tento návrh stiahnuť,“ zdôraznil predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba upozornil, že v prípade Bratislavského kraja pôjde o „tvrdý tlak“ na redukciu služieb, predovšetkým v sociálnej oblasti a oblasti školstva. „Toto je tá správna prorodinná politika?“ pýta sa Droba s dôrazom, že kraj tieto opatrenia bude musieť urobiť. Pripomenul, že „samosprávy počas uplynulých dvoch rokov podporovali obyvateľov i vládu pri testovaní, očkovaní i pomoci ukrajinským utečencom. Po dvoch rokoch intenzívnej pomoci samosprávy tejto vláde dostávame smrtiaci úder. Je to pre mňa nepochopiteľné,“ zhodnotil Droba. Zdroj spravy.pravda.sk

K týmto problémom som sa vyjadril v mojom blogu pred dvoma dňami. Hovoril som o tom, že Matovičova taktika spočíva hlavne v tom, že mnohé veci necháva riešiť primátorom miest a starostom obcí. – Prakticky by sa mu to ani nedalo vyčítať, veď za to sú primátori a starostovia platení, aby sa o občanov starali, háčik je len v tom, že odkiaľ nato majú zobrať peniaze?

Napr. primátor Božik v Partizánskom odkazuje Matovičovi: Klamete, nemáme žiadnu ‚kasičku‘, nemáme nič! –  Vláda chce rodinám pomôcť aj peniazmi samospráv. „Zavrieme zimný štadión, zhasneme v Partizánskom, alebo zvýšime dane o 130 percent. Toto je pomoc pre ľudí?“ pýta sa primátor Jozef Božik (nezávislý).

Zdroj denník Pravda – Karikatúra Danglár

Matovič o možných problémoch miest a obcí nechce ani počuť. „Pre mňa sú omnoho lepšie uložené peniaze v peňaženke rodiny, ako v kasičke primátora,“ vyhlásil cez víkend Matovič.

No pán minister Vy si budete musieť vypočuť primátorov miest a starostov obci, oni už nemienia ďalej mlčať a prizerať sa na to ako sa vláda chváli ich výsledkami, kedy jej to vyhovuje, ale ak poukážu na to, že práve vláda je od toho, aby im na ich činnosť finančne prispela, tak Vy ako „pštros“ strkáte hlavu do piesku! Čo z toho, že Váš finančný balíček z daní Slovnaftu skončí v peňaženkách rodín, keď tie isté rodiny budú musieť platiť samosprávam oveľa vyššie poplatky za ich služby?!

V Mariupole už zahynulo 22-tisíc ľudí!

31.05.2022

Ukrajinský prezident včera prostredníctvom telefónu hovoril s tureckým prezidentom, ich hlavnou témou rozhovoru bola blokáda ukrajinských prístavov. Iba v Mariupolskom prístave na juhu Ukrajiny bolo od začiatku ruskej invázie zabitých najmenej 22.000 ľudí. Nejdem zisťovať koľko obetí si už táto vojna vyžiadala v celej Ukrajine, no azda to nepreženiem ak poviem, že min. 100 [...]

Fico ani nemusí koketovať s predčasnými voľbami, vláda ‚darebákov‘ sa sama odoberie do penzie

30.05.2022

Fico chce poslať „vládu darebákov“ do dôchodku a chystá sa ohlásiť petíciu za predčasné voľby. Teraz Smer, ale prakticky aj celá opozícia, opäť koketuje s predčasnými parlamentnými voľbami, hoci tie „normálne“ by boli o rok a pol. „Máme povinnosť prejsť od tlačových konferencií a protestov k pokusu poslať súčasnú vládu darebákov do dôchodku. [...]

Pán Sulík, bez 35 % ruského plynu sa Slovensko nezaobíde!

27.05.2022

Sulík tvrdí, že sme znížili závislosť na Rusku. SPP uzavrel nové zmluvy, plynu bude dosť do konca roka 2023. Nové nákupy z Nórska pokryjú 32 percent spotreby Slovenska, ďalšie dodávky skvapalneného plynu prepravovaného na lodiach „dodá ďalších 33 percent spotreby krajiny. Dokopy má Slovensko do konca roka 2023 pokryté až 65 percent spotreby plynu.“ Na tlačovej besede [...]

Samuel Vlčan

Vlčan zostáva ministrom pôdohospodárstva

30.06.2022 11:29

Mimoriadnu schôdzu o Vlčanovi iniciovala opozičná strana Smer spolu s ďalšími nezaradenými poslancami.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Život na jednom vysvedčení nestojí, je to možnosť poučiť sa z chýb

30.06.2022 11:15

Podľa prezidentky snaha štátu o vytvorenie podmienok pre učiteľov, aby dokázali vytvárať pre deti čo najlepšie podmienky na vzdelanie, zjavne nie je stále dostatočnou prioritou.

okresny sud, Bratislava II, Ba II, Drienova 5

Obžalovaných v kauze Gemerský mlyn opätovne uznali za vinných

30.06.2022 10:52

Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, dvojica obžalovaných voči verdiktu podala odvolanie.

Učitelia / Štrajk / Protest /

Učitelia protestujú pred Úradom vlády, Heger bude v parlamente

30.06.2022 10:22, aktualizované: 11:05

Premiér uznáva, že platy učiteľov sú nízke. Rokovania, ktoré trvajú mesiace, však zatiaľ nemajú žiaden výsledok.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,398
Celková čítanosť: 6926059x
Priemerná čítanosť článkov: 4954x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy