Založ si blog

Prišiel na psa mráz, čiže aj na sudcov?

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na rozporovom konaní k zásadným pripomienkam k novej súdnej mape navrhla nové riešenia. Avšak zástupcovia súdov ich neprijali a žiadali stiahnutie celého návrhu súdnej mapy.

Koliková sa vyjadrila „Prišla som aj s novými alternatívami, ale nebola tu snaha rozprávať sa o ďalších kompromisoch, aby sa vyriešili pripomienky. Nebol tu priestor na debatu, napriek mojej snahe. Snahou zástupcov súdov bolo stiahnutie návrhu a až potom sa môžeme baviť o ďalších návrhoch,“ – rozporom konania boli hlavne krajské súdy. Ministerstvo navrhuje zväčšenie obvodov a zníženie počtu súdov z ôsmich na štyri. „To znamená zachovanie všetkých pracovísk súdov len s tým, že sa zväčšia obvody. Z tohto pohľadu preto neviem, prečo je tu obava zo straty zamestnania,“ poznamenala Kolíková. Viac v tomto zdroji  spravy.pravda.sk – Sú slovenskí sudcovia naozaj takí hlúpi, že nevedia pochopiť, že ministerke (touto reformou) v žiadnom prípade nejde o to, aby sa znížili počty zamestnancov?

V najbližšej budúcnosti chce ministerka predstaviť verejnosti alternatívy, ktoré by sa mohli zapracovať do súdnej mapy.

Letný prieskum ukázal, že až 70 % Slovákov sa zhodlo na tom, že Slovensko potrebuje reformy, aby sa tu žilo lepšie. Takisto súdnictvo na Slovensku bolo a je vnímané ako slabé a nedôveryhodné. „Fyzická blízkosť súdu sa ukazuje ako menej dôležitý faktor ako samotná rýchlosť a kvalita rozhodovania. Ak by si ľudia mali vybrať medzi počtom súdov a rýchlym, kvalitným rozhodovaním, tak početnosť súdov by bola dôležitejšia iba pre asi 12 percent ľudí,“ spresnil hovorca MS.

Počas stredy (13.10.21) protestovali sudcovia a zamestnanci súdov vo viacerých slovenských mestách. Cieľom akcií bolo vyjadriť nesúhlas s navrhovanou reformou súdnej mapy.

Protestujúci sudcovia a zamestnanci súdov boli vyzbrojení rapkáčmi, trúbkami a transparentmi s nápismi ako „Stop súdnej mape“, „Dosť bolo ignorácie“ či „Biznis so súdnymi budovami“ a svoj nesúhlas so zmenami dali hlasne najavo.

„Predstavené zmeny sú len politickým rozhodnutím, nie sú riešením problémov v justícii ani akceptáciou našich pripomienok,“ vyhlásila podpredsedníčka odborového zväzu Krajského súdu Bratislava Viera Habová. Svoje pripomienky ešte doplnila nasledovne „Reformu súdnictva treba podľa nás riešiť modernizáciou súdov, výmenou výpočtovej techniky, zdokonaľovaním systémov. To sú prekážky, ktoré bránia v rýchlosti, modernizácii a rozvoju justície. Žiadame vás o stiahnutie celej súdnej mapy.“ Viac v tomto zdroji protest-pod-Kolikovej-oknami

Takže na Slovensku už neprotestujú len obyčajní občania, ale v ich šľapajach už idú aj ľudia, ktorí podľa mňa sa s protestmi bežných ľudí príliš nezaoberali, iba ak priamo na súdoch, keď im niektorých čelných predstaviteľov protestov predviedli policajti za porušenie vládnych nariadení.

Som naozaj zvedavý, či v minulosti sa aj sudcovia takisto zúčastňovali na protestoch v ktorých sa Slováci dožadovali práva? Väčšinou takéto protesty skončili tak, že kompetentné orgány namiesto toho, aby tie požiadavky protestujúcich začali urýchlene riešiť, tak pre nich bolo oveľa jednoduchšie riešenie, poslali na občanov ťažkoodencov a vodné delá! 🙁

Ficove referendum skončilo fiaskom

22.01.2023

Už takmer pred 2 rokmi som sa vyjadril, že vládnutie OĽaNO skončí predčasnými voľbami! Prekvapilo ma, že opozícia nespravila viac opatrení k tomu, aby predčasné voľby boli oveľa skôr. Veď len hlúposti koľké narobili Matovič so Sulíkom – už tie bohato stačili k povaleniu vlády. Dobrým príkladom je fakt, že kvôli ich unáhleným opatreniam proti Covidu prišlo [...]

S podvodníkmi sa na Slovensku roztrhlo vrece!

15.11.2022

V dnešnom denníku Pravda ma zaujal tento článok „Podvodníci sú prefíkaní. Takto vás budú presviedčať, že máte problém s bankovým účtom“ – autor článku vyzýva obzvlášť dôchodcov aby nenaleteli podvodníkom. „Podvodníci pracujú s emóciami, a tak sa snažia vo vás vyvolať pocit naliehavosti. Nechýba im vynaliezavosť a sú dobre zorganizovaní. Môže sa [...]

Študenti zabíjali sekerou!

13.11.2022

Aj v Česku prežili podobnú hrôzu útoku so sekerou, aká sa odohrala v Strednej odbornej škole v Novákoch. „Študent Strednej priemyselnej školy chemickej v Pardubiciach tam najprv nastražil výbušný systém a potom utiekol do iného mesta, kde sekerou zabil náhodného okoloidúceho. Keď ho dolapila polícia, otrávil sa.“ Zdroj hroza-v-cesku-student-zabijal-sekerou V článku [...]

čašník, práca, reštaurácia

Pracovať 35 hodín alebo mať voľné piatky? Poľsko zvažuje skrátenie pracovného týždňa

25.05.2024 09:03

Uplynulo už viac ako 100 rokov od zavedenia osemhodinového pracovného času, odvtedy sa toho veľa zmenilo, hovorí ministerka.

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, Charkov

ONLINE: Rusi by využili prímerie, aby sa pripravili na ďalšie útoky a vojnu s NATO, tvrdí ISW

25.05.2024 08:30

Putin a Kremeľ pravdepodobne považujú víťazstvo na Ukrajine za nevyhnutnú podmienku na to, aby mohli viesť vojnu s NATO, tvrdí americký inštitút ISW.

Taiwan, čína, cvičenie

Tchaj-pej: Čínske manévre boli provokáciou voči medzinárodnému poriadku

25.05.2024 08:22

Vojenský analytik povedal, že lode čínskej armády sa k brehom Taiwanu dostali "bližšie, ako kedykoľvek predtým".

Narva

Rusko opäť provokuje. Estóncom ukradlo bóje na pohraničnej rieke

25.05.2024 08:00

Rusi v noci odstránili 24 z 50 svetelných bójí na rieke Narva. Estónci proti tomu nezasiahli, aby zabránili konfrontácii.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,473
Celková čítanosť: 7690334x
Priemerná čítanosť článkov: 5221x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy