Nevolil som pani Čaputovú za prezidentku, ale musím uznať, že právom kritizuje vládu za nedeľné zatváranie obchodov. Prezidentka nepovažuje obmedzenie nedeľného predaja z dôvodu sanitárneho dňa za primerané a dôvodné. – Myslím si to isté, sanitárne opatrenia môžu majitelia prevádzok realizovať kedykoľvek. Počas núdzového stavu sa to ešte dalo tolerovať, ale teraz je potrebné prehodnotiť, do akej miery sú platné hygienické a bezpečnostné opatrenia, či ešte napĺňajú svoj cieľ?
Pani prezidentka to vystihla na príklade gastroprevádzok, že povinnosť sa týka len obchodov, ale v gastroprevádzkach tiež prichádza počas týždňa k veľkej koncentrácii ľudí. „Obmedzenie nedeľného predaja môže byť realizované na báze dobrovoľnosti alebo na základe zákona, ktorý získa dostatočnú podporu poslancov v NR SR,“ zdôraznila pani prezidentka.
Zatvorené obchody v nedeľu?! – Zdroj: mojesidlo.sk – Pred epidémiou boli v nedeľu maloobchodné predajne bežne otvorené, všetko záležalo na rozhodnutí obchodníka, či predajňu otvorí alebo nie. „Každý podnikateľ si mohol porovnať tržby a zvážiť, či sa mu oplatí v nedeľu predajňu otvoriť.“
Niektorí politici argumentovali, že predavači by mali tráviť čas so svojimi rodinami namiesto pracovania, cestovali by po výletoch, a to by sa pozitívne prejavilo v rozvoji cestovného ruchu. – (Tuším, že aj premiér Matovič zastával takýto názor).
Vláda by mala mať na pamäti hlavne predavačky pracujúce v nedeľu, tie majú následne voľno iné dni (pri krátkom a dlhom týždni pracujú predavačky len 2 nedele mesačne) „a ľudia, čo nakupujú, vedia stráviť čas s rodinou aj napriek tomu, že je obchod otvorený.“
Štatistika v zdroji uvádza: „V nedeľu pracuje približne 365 000 ľudí a z toho 47 400 ľudí v maloobchode, v tom sú však zahrnuté aj benzínové pumpy, predajne s tovarom pre kultúru a rekreáciu. To znamená, že v skutočnosti väčšina ľudí pracujúcich cez víkend bude pracovať aj tak naďalej.“
Premiér Matovič nemôže podceniť reakcie občanov lebo aj v koalícii sa stále rokuje o zatvorení obchodov v nedeľu, zdroj: aktuality.sk
Takisto by mal mať na pamäti postoj podpredsedu vlády Richarda Sulíka, ktorý aj počas vrcholu pandémie zastával názor, že obchody by mali byť otvorené aj počas nedieľ. – Zároveň by mali predavačky aj sto percentné príplatky a na svoje by prišli aj študenti, ktorí by si ako brigádnici mohli zarobiť nejaké peniažky na štúdium.
Takže ak by premiér Matovič predsa len zákonom presadil zatvorenie obchodov počas nedieľ, tak pani prezidentka bude mať príležitosť oficiálne dokázať, že si za svojimi slovami stojí – a zákon vráti do parlamentu.
PS
Keď som spomenul gastroprevádzky, neodpustím si, aby som tu nevložil ďalší problém vlády. Vláda chce obísť štandardné legislatívne konanie a narýchlo prijať úpravy, ktoré sa dotknú 800–tisíc zamestnancov a väčšiny reštaurácií po celom Slovensku. – Zdroj: topky.sk – Politici chcú gastrolístky zrušiť, pre zamestnancov a reštaurácie to však nemusí byť dobrá správa. „Gastrosektor je tiež ohrozený, pretože by v prípade stravného v hotovosti prišiel o 45% príspevku, ktorý si dávajú zamestnanci a aj zvyšnú hotovosť by minuli inde. A to v tejto ťažkej kríze môže ešte viac uškodiť ekonomike. Zdá sa, že dôvodová správa k tejto zmene Zákonníka práce, ak vôbec existuje, zatiaľ nehovorí o dopadoch tohto opatrenia na štátny rozpočet, ktoré môže dosiahnuť negatívne až 100 miliónov EUR na výbere DPH a zrušených pracovných miestach v dôsledku presunu spotreby z gastra do iných oblastí.“ – A asi nebudem ďaleko od pravdy ak poviem, že tým pádom nás bude čakať ďalšie zdražovanie!
Ide o to ,že iba debil s takýmto niečim príde ...
On neni rvrdohlavy,on je na hlavu :)))))))))))))))))))... ...
Ja to nechápem, keď boli obchody v nedeľu ...
....aspoň v nedeľu majú mať ľudia pokoj ...
Iba debilovm nestačí 6 dní, aby si nakúpili ...
Celá debata | RSS tejto debaty