Založ si blog

Skvelý nápad

Na Haiti pôsobí Plastová banka (The Plastic Bank). Jej zakladateľ David Katz povedal, že: „Na jednom mieste na Haiti som videl toľko plastov, že vytvorili vlastnú pevninu. Bola to katastrofa.“

Pôsobnosť organizácie je zatiaľ v najchudobnejších krajinách Indonézie a Brazílie. Jej činnosť spočíva v tom, že chudobným ľuďom umožňuje, aby na zberných miestach vymenili nazbieraný plastový odpad za zdravotné poistenie, ale aj peniaze a iné potrebné veci.

Je dôležité zabrániť tomu, aby sa plasty dostávali do žalúdkov zvierat a morských živočíchov. (Ale už aj nám ľuďom). Avšak najdôležitejšie je ukončiť chudobu, tá je vo veľkej miere zodpovedná za to, ako vyzerá životné prostredie.

Mnohé zberné miesta Plastovej banky nazbierajú mesačne 30 ton a na konci tohto roka by chceli mať celkovo 700 zberných miest. (Ročne sa vyprodukuje 350 miliónov ton plastov a čísla idú stále nahor, najmä v ostatnom desaťročí). Chudobní ľudia za vyzbieraný plast dostávajú školné či energiu. (S Plastovou bankou chce spolupracovať aj pápež).

Dovolím si tvrdiť, že ak by tento systém bol zavedený – čo najskôr – na Slovensku, tak plasty by sa nepovaľovali na každom kroku, kde sa len človek pozrie – čiže na sídliskách, v priekopách popri cestách a riekach -, ale chudobní ľudia by vyzbierali plasty ešte aj na našich lúkach a v lesoch – najmä tie, ktoré tam niektorí nezodpovední občania „zabudli“.

Rusko vyskúšalo dve strategické rakety

24.08.2019

5.10.2018 som napísal blog: Trump/Putin – dvaja kohúti na jednom smetisku! https://kormidlo.blog.pravda.sk/2018/10/05/trump-putin-dvaja-kohuti-na-jednom-smetisku/ - V ňom som okrem iného uviedol viac »

Niektorí Slováci až príliš podceňujú africký mor ošípaných!

24.08.2019

Môže sa im to nebezpečne vypomstiť. Neuvedomujú si totiž, že táto situácia je veľmi vážna. Mor sa šíri míľovými krokmi, ale niektorí občania robia tajne zakáľačky. Mäso a mäsové viac »

Holokaust je správna vec. . .

23.08.2019

1,4 percentá mladých ľudí vo veku 15-20 rokov sa v teste o holokauste vyjadrili, že holokaust je správna vec. Pripomenul som si časy, keď som chodil na základnú školu ja... tiež som nemal rád viac »

potraviny, zelenina, výživa

V obchode s potravinami sú Česi v hlbokom mínuse, najmä pre dovoz mäsa

25.08.2019 07:17

Ak sa niečo nezmení, bude schodok českého agrárneho obchodu najhorší, mohol by presiahnuť aj vlaňajších rekordných 40 miliárd Kč (1,55 miliardy eur).

pôda, peniaze, eurá

Mor a obchodné vojny menia svet

25.08.2019 07:00

Číňania sa v priebehu jedného týždňa dohodli s Rusmi na dodávkach pšenice a sóje. Predtým trvala príprava takýchto dohôd celé mesiace.

Marian Kočner

Koho nachytajú Kočnerove správy a ktorý politik rozhodne voľby?

25.08.2019 06:00

Od postoja jednej menšej strany môže po budúcoročných voľbách závisieť či sa dostanú k moci súčasné koaličné strany alebo opozícia.

muž, brúska, rezbár, práca, drevo

Česi potrebujú ľudí, lákajú aj Filipíncov, Indov či Kazachov

24.08.2019 21:28

České firmy už dlhší čas zápasia s nedostatkom pracovných síl. Zamestnávateľom v Česku chýba až pol milióna pracovníkov.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 838
Celková čítanosť: 2438225x
Priemerná čítanosť článkov: 2910x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy