Založ si blog

Poľské potraviny

133 poľských potravín nevyhovelo testom, ktoré preverilo české Ministerstvo poľnohospodárstva. Bohužiaľ dovážané sú aj na Slovensko.

Aféra s poľským skazeným mäsom postavila do pozoru aj mnohých Slovákov, hlavne preto, že sa dostalo aj do škôl, či reštaurácii.

Medzi nevyhovujúcimi potravinami figurujú napr. rôzne druhy syrov, kečupy a rôzne druhy ovocia – v ovocí je prítomné veľké množstvo pesticídov.

Avšak my Slováci máme ešte jednu raritu, sme nútení pripraviť si peňaženky na najväčšie zdražovanie potravín – a to v celej histórii nášho nového štátu.

Obavy z rastu cien potravín sa už aj napĺňajú. Každý Slovák, (ktorý takmer dennodenne chodí kupovať potraviny do našich obchodov) už musel zbadať tie medzi-mesačné rozdiely v cenách po zavedení odvodov pre obchodné reťazce – a nepotrebuje k tomu ani Štatistický úrad SR, ktorý tie rozdiely zverejnil. (Analytici tvrdia, že nás – čiže na-kupujúcich – to bude stáť ročne 50 miliónov eur.)

Oproti decembru minulého roku sa spotrebiteľské ceny zvýšili v priemere o 1,1 %, ale až o tri percentá, sa zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov. Bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá išli hore o 1,8 %, alkoholické nápoje a tabak o 1,3 %. (Začiatkom roka začal platiť Dankov 2,5 percentný osobitný odvod pre obchodné reťazce vo výške čistých tržieb). Poviem pravdu – na alkohole nech si zvýšia odvody aj na 15 % bez neho ľudstvo vyžije – veď sa nie nadarmo hovorí, že alkohol je metla ľudstva!… Ale ak sa ministerstvá nedokážu postarať ľuďom o vyššie platy a dôchodcom o vyššie dôchodky, tak vážení na bežné potraviny láskavo nesiahajte!!!

Zdroj: Open in new window  uvádza: „Rast cien potravín o 3 % ovplyvnilo zvýšenie cien ovocia o 11 %; zeleniny (vrátane zemiakov) o 5,4 %; chleba a obilnín o 4,2 %; cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 3,2 %; olejov a tukov o 2,6 %; potravinárskych výrobkov inde neklasifikovaných o 2,1 %; mlieka, syrov a vajec o 1,9 %; rýb o 0,9 %; mäsa o 0,4 %.  Zvýšili sa ceny nealkoholických nápojov o 2,9 % (vzrástli ceny minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a štiav o 5,3 %).“

„Zvýšenie cien ovocia ovplyvnili vyššie ceny banánov o 25,5 %, stolového hrozna o 16,8 %, mandarínok o 12,4 %, pomarančov o 4,6 %, jabĺk o 0,6 %, citrónov o 0,3 %. Rast cien zeleniny ovplyvnilo zvýšenie cien cibule o 20,8 %, karfiolu o 13,6 %, paradajok o 12,6 %, papriky o 12,2 %, karotky o 4,1 %, zemiakov o 3,8 %, petržlenu o 3,6 %, bielej kapusty o 2,1 %, cesnaku o 1,1 %.“

PS.

Čo k tomu dodať? Boháči ešte viac bohatnú a chudoba môže v mnohých prípadoch dopadnúť podobne ako niektorí bezdomovci na priložených fotografiách:

 Takýto život si vie iba málo kto predstaviť...

Takýto život si vie iba málo kto predstaviť…

 ...ale taká je realita...

…ale taká je realita…

 ...viete si predstaviť, žeby ste museli takto žiť aj v mínusových teplotách? Napr. - 25 stupňov Celzia...

…viete si predstaviť, žeby ste museli takto žiť aj v mínusových teplotách? Napr. – 25 stupňov Celzia…

 ...v popredí je kríž, ktorým si pripomínajú pamiatku jedného z nich, ktorého organizmus tieto podmienky po 15 rokoch takéhoto života v jeho 66tich rokoch už ďalej nezvládal... A takto bohužiaľ môžu dopadnúť ešte mnohí Slováci, ak sa tento politický systém nezlepší k lepšiemu. A to nie iba v prospech oligarchov a miliardárov, ale v prospech všetkých slušných ľudí na Slovensku.

…v popredí je kríž, ktorým si pripomínajú pamiatku jedného z nich, ktorého organizmus tieto podmienky po 15 rokoch takéhoto života v jeho 66tich rokoch už ďalej nezvládal… A takto bohužiaľ môžu dopadnúť ešte mnohí Slováci, ak sa tento politický systém nezlepší k lepšiemu. A to nie iba v prospech oligarchov a miliardárov, ale v prospech všetkých slušných ľudí na Slovensku.

V každej inej krajine by už boli ľudia v uliciach a dožadovali by sa, aby odstúpil ten, kto za to nesie najväčšiu zodpovednosť. Ale to by som po Slovákoch chcel naozaj príliš veľa. 🙁

Radšej budú medzi sebou iba hundrať, že toto už je neúnosné, ale kým nebudú chodiť s holými zadkami, tak proti tomu nehnú ani prstom. 🙁

Koľkých nás nakazia dovolenkári vracajúci sa z Chorvátska? !

31.07.2021

V Chorvátsku je momentálne vyše 1 000 000 turistov, väčšina v troch mestách a niet pochyb, že medzi nimi je hodne Slovákov. Pre chorvátsky turizmus je to nádejné číslo lebo v krajine je o 220 000 ľudí viac ako v rovnakom čase vlani. Viac v tomto zdroji cestovanie.pravda.sk Takže najskôr to môže dopadnúť tak, že o pár dní, (čiže keď sa slovenskí turisti vrátia z [...]

Smrteľne „vážne“ ku covidovým mutáciám

30.07.2021

Aká v poradí je už delta? Koľko tých mutácií ešte bude? Podľa toho, čo sledujem, a ako nás varujú odborníci, že ak sa neprestaneme správať ako stádo, ktorým opoziční politici hýbu tým smerom, ktorý im v danej chvíli vyhovuje, tak podľa mňa to neskončí ani vlnou théta. Ak šírenie covidu 19 a jeho mutácií vzniká práve uvoľňovaním nariadených pravidiel proti [...]

Tisícky vedcov bijú na poplach kvôli klimatickej kríze!

29.07.2021

Dostávame sa na zlomový bod! Musíme podniknúť okamžité kroky v súvislosti s klimatickou krízou. Spravili tak prostredníctvom článku publikovaného v stredu v žurnále BioScience, informuje portál Do „Extrémne klimatické udalosti a vzorce, ktoré sledujeme v niekoľkých uplynulých rokoch – nehovoriac o niekoľkých posledných týždňoch – zdôrazňujú zvýšenú [...]

pocasie-2-8-2021

Zabudnite na tridsiatky, horúčavy si dajú pauzu. Dokedy?

01.08.2021 22:34

Slovensko už nebude také žeravé ako predtým. S tlakovou nížou prišiel aj chladnejší vzduch. Ako bude vyzerať prvý augustový týždeň?

Veronika Remišová

Remišová: Očkovacia lotéria je len doplnok, nie hlavný nástroj

01.08.2021 21:24

Očkovacia lotéria je len doplnkový nástroj na zvýšenie motivácie očkovať sa proti ochoreniu COVID-19, rozhodne nie hlavný pilier.

Požiare v Turecku

Oddych v Turecku ničia plamene. Útočí aj vírus

01.08.2021 20:00

Dovolenka vo viacerých tureckých letoviskách má ohnivú podobu. A aby nešťastia nebolo málo, počet nových prípadov nákazy koronavírusom je na vzostupe.

Hlavna Porec

Chorváti zadržali Nemcov, ktorí nechali deti a psa v rozpálenom aute

01.08.2021 19:39

Chorvátska polícia zadržala nemecký pár za to, že nechal v horúčave v zamknutom aute so zatvorenými oknami svoje dve deti a psa.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,236
Celková čítanosť: 6010402x
Priemerná čítanosť článkov: 4863x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy