133 poľských potravín nevyhovelo testom, ktoré preverilo české Ministerstvo poľnohospodárstva. Bohužiaľ dovážané sú aj na Slovensko.
Aféra s poľským skazeným mäsom postavila do pozoru aj mnohých Slovákov, hlavne preto, že sa dostalo aj do škôl, či reštaurácii.
Medzi nevyhovujúcimi potravinami figurujú napr. rôzne druhy syrov, kečupy a rôzne druhy ovocia – v ovocí je prítomné veľké množstvo pesticídov.
Avšak my Slováci máme ešte jednu raritu, sme nútení pripraviť si peňaženky na najväčšie zdražovanie potravín – a to v celej histórii nášho nového štátu.
Obavy z rastu cien potravín sa už aj napĺňajú. Každý Slovák, (ktorý takmer dennodenne chodí kupovať potraviny do našich obchodov) už musel zbadať tie medzi-mesačné rozdiely v cenách po zavedení odvodov pre obchodné reťazce – a nepotrebuje k tomu ani Štatistický úrad SR, ktorý tie rozdiely zverejnil. (Analytici tvrdia, že nás – čiže na-kupujúcich – to bude stáť ročne 50 miliónov eur.)
Oproti decembru minulého roku sa spotrebiteľské ceny zvýšili v priemere o 1,1 %, ale až o tri percentá, sa zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov. Bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá išli hore o 1,8 %, alkoholické nápoje a tabak o 1,3 %. (Začiatkom roka začal platiť Dankov 2,5 percentný osobitný odvod pre obchodné reťazce vo výške čistých tržieb). Poviem pravdu – na alkohole nech si zvýšia odvody aj na 15 % bez neho ľudstvo vyžije – veď sa nie nadarmo hovorí, že alkohol je metla ľudstva!… Ale ak sa ministerstvá nedokážu postarať ľuďom o vyššie platy a dôchodcom o vyššie dôchodky, tak vážení na bežné potraviny láskavo nesiahajte!!!
Zdroj: Open in new window uvádza: „Rast cien potravín o 3 % ovplyvnilo zvýšenie cien ovocia o 11 %; zeleniny (vrátane zemiakov) o 5,4 %; chleba a obilnín o 4,2 %; cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 3,2 %; olejov a tukov o 2,6 %; potravinárskych výrobkov inde neklasifikovaných o 2,1 %; mlieka, syrov a vajec o 1,9 %; rýb o 0,9 %; mäsa o 0,4 %. Zvýšili sa ceny nealkoholických nápojov o 2,9 % (vzrástli ceny minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a štiav o 5,3 %).“
„Zvýšenie cien ovocia ovplyvnili vyššie ceny banánov o 25,5 %, stolového hrozna o 16,8 %, mandarínok o 12,4 %, pomarančov o 4,6 %, jabĺk o 0,6 %, citrónov o 0,3 %. Rast cien zeleniny ovplyvnilo zvýšenie cien cibule o 20,8 %, karfiolu o 13,6 %, paradajok o 12,6 %, papriky o 12,2 %, karotky o 4,1 %, zemiakov o 3,8 %, petržlenu o 3,6 %, bielej kapusty o 2,1 %, cesnaku o 1,1 %.“
PS.
Čo k tomu dodať? Boháči ešte viac bohatnú a chudoba môže v mnohých prípadoch dopadnúť podobne ako niektorí bezdomovci na priložených fotografiách:
V každej inej krajine by už boli ľudia v uliciach a dožadovali by sa, aby odstúpil ten, kto za to nesie najväčšiu zodpovednosť. Ale to by som po Slovákoch chcel naozaj príliš veľa. 🙁
Radšej budú medzi sebou iba hundrať, že toto už je neúnosné, ale kým nebudú chodiť s holými zadkami, tak proti tomu nehnú ani prstom. 🙁
no hlavne sa pani kapitalisti spravaju k ludom ...
saxaca, neviem, či si uvedomuješ, že sa ...
pri vsetkej ucte, kormidlo, si velmi naivny, ...
ano slumy su sucastou kapitalistickej ekonomiky. ...
izina, máš pravdu. V čase, keď si ten svoj ...
Celá debata | RSS tejto debaty