Média a hlavne ekológovia (najväčší odporcovia ) pokladajú túto elektráreň za kontroverznú lebo sa obávajú najhoršieho. Greenpeace ju dokonca premenoval na „plávajúci Černobyľ“ – Elektráreň odtiahnu cez Baltské, Severné a Nórske more až do Murmanska. Manažér firmy Vitalij Trutnev zdôraznil, že jadrová elektráreň Akademik Lomonosov bude disponovať modernými bezpečnostnými systémami. (Pohybuje sa priemernou rýchlosťou okolo siedmich kilometrov za hodinu – jej dĺžka je 144 metrov a široká je 30 metrov. Disponuje dvoma jadrovými reaktormi, každý z nich má mať výkon 35 megawattov.)
Je to prvá plávajúca elektráreň na svete – vyrobená na komerčné použitie. Zdroj: https://svet.sme.sk/c/20814631/
Nie som zástancom žiadnej jadrovej elektrárne, ale toto je ruský projekt – takže si dovolím tvrdiť, že ak by niečo podobné vyrobili Američania, tak by to všetci – s najväčšou pravdepodobnosťou – iba vychvaľovali. (Samozrejme mám na mysli tých kritikov, ktorých spomínam hore.)
Iba nahlas rozmýšľam:
Ak by sme pripustili, že jadrový reaktor na mori je „kontroverzne to najhoršie“, čo sa môže stať, tak potom sa treba vážne zamyslieť aj nad tým, že v námorníctve sa používa viac reaktorov než v elektrárňach na celom svete (a aj tato elektráreň je založená na námorných pohonných reaktoroch) – všade okolo sveta sa plavia Ruske, americké, francúzske, britské a mnohé ďalšie jadrové lietadlové lode a jadrové ponorky a na rozdiel od tejto kontroverznej katastrofy sú to bojove prostriedky, ktoré sa priamo zapoja do bojov, takže sa na nich bude útočiť a strieľať…
…takže ako vidieť „nikomu“ nevadí, že v moriach plávajú bojove lode poháňané jadrom a nesúce jadrové hlavice, ale elektráreň na výrobu energie je kontroverzná – asi preto, že keby protestanti išli protestovať proti nukleárnemu USS Nimitz, tak ich vojaci postrieľajú a média proti svetovému policajtovi ani brvou nemihnú, ale za politicky korektnú propagandu proti vybraným nepriateľom ich ešte aj pochvália a dajú im nejaký ten grant…
P.S.
Ak by sa ekoteroristi po roku 1986 a druhýkrát po roku 2011 jadrovej energie nezľakli, tak dnes by sa ekológia a fosílne paliva nemuseli vôbec riešiť. Ale miesto toho sa v Nemecku čisté jadrové elektrárne nahradili veterníkmi s bežiacimi uhoľnými elektrárňami v zálohe. 🙁
Záverom… ešte malá úvaha: zaujímavá je tá skutočnosť, že Rusi sú pre Američanov dobrí, ak potrebujú vyniesť do vesmíru svoje „rakety“ – lebo ich raketoplány sa príliš neosvedčili -, ale to, čo im nevyhovuje, tak toto vedia skritizovať až pod čiernu zem.
poloprofik, nie, nie je všetko zle - ruské ...
Dobre, čiže pravdivo, si to vyhodnotil ! Skorumpovaný... ...
Milan, pred každou udalosťou (týka sa to ...
"Ak by sa ekoteroristi po roku 1986 a druhýkrát... ...
Súhlasím +++++++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty