Vážne som sa zamyslel nad tým, ako by zareagovali naši pradedovia teraz, keď by si prečítali nasledujúci titulok: Úrady netušia, koľko pôdy už cudzinci skúpili na Slovensku – myslím si, že už by ani nemali chuť prečítať si celý článok, lebo by ich z toho porazilo. Ale pozrime si stav, kde sme sa dopracovali:
- Jozef Őszi tiež nie je z aktivít zahraničných investorov nadšený. Sám skupuje pôdu na juhu Slovenska, aby stabilizoval svoj podnik. Pestuje pšenicu, jačmeň a chová hydinu. Autor: Andrej Barát
Našu: „poľnohospodársku pôdu vo veľkom vykupujú investori z Dánska, Holandska, najnovšie aj z Číny. Nikto nevie povedať, koľko presne už získali. Časť farmárov hovorí o dôsledku voľného trhu v Európskej únii a o konkurencii, s ktorou treba žiť. Iní varujú, že Slovensko pomaly prichádza o to najcennejšie, čo má.“
„Za slovenským vidiekom sa obzerá aj vzdialený Východ.“
,,Zaregistroval som napríklad aktivity z Číny, kde veľké korporácie zrejme i s veľkým kapitálom majú záujem o nákup pôdy na Slovensku a záujem o dovoz komodít z Číny. Svet sa mení,“ naznačil Jaromír Matoušek, vedúci oddelenia Agrobiznisu UniCredit Bank Slovakia.
„Oslovené úrady údaje o skúpenej pôde nemajú ani ich nezbierajú. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka naznačilo, že to nikto neskúma. Nerobí to ani Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy. Chýbajúci prehľad o tom, koľko pôdy odišlo do rúk zahraničným farmárom, nemusí byť dobrou východiskovou pozíciou, ak sa bude chcieť krajina proti tomu brániť. V Maďarsku či Rumunsku plánujú sprísniť podmienky kúpy poľnohospodárskych pozemkov pre cudzincov. Slovensko by podľa väčšiny oslovených farmárov tiež nemalo otáľať.“
„Aktivity zahraničných investorov medzitým už dvihli ceny nájmov za pôdu v okresoch Komárno a Dunajská Streda do rekordných výšok. Až na 150 eur za hektár sa vyšplhala cena za prenájom v lokalite medzi Veľkým Mederom a Veľkými Kosihami podľa predsedu družstva v Zlatnej na Ostrove Ladislava Nagya. Slovenský priemer sa pohybuje okolo sumy 36 eur za hektár. ,,Pôdu tu skupovali Dáni, Taliani, ale aj Česi,“ povedal predseda.“
„Súčasné vedenie komory poľnohospodárov vidí v masívnom výpredaji pôdy riziká. Podľa jej hovorcu Stanislava Nemca hrozí, že štát stratí rozhodovaciu schopnosť o využívaní pôdy. ,,V prípade väčšieho podielu takejto pôdy na celkovom pôdnom fonde môže prísť aj k špekuláciám, na ktoré by mohol doplatiť spotrebiteľ vyššími cenami potravín. Nemec upozornil, že slovenská pôda nie je pre cudzincov len miestom na podnikanie, ale aj výhodnou investíciou. ,,Keďže finanční investori začínajú v čoraz väčšej miere vnímať investície do pôdy ako tie, ktoré dobre zhodnotia ich aktíva, považujeme za vážne riziko, že sa v ešte väčšom rozsahu obrátia na slovenský trh. Sme presvedčení, že ak štát nebude vlastniť pôdu na svojom území, nebude môcť prijímať ani strategické rozhodnutia, ktoré s ňou súvisia, čo vážne ohrozí jeho suverenitu a možno aj integritu.“
P.S. Prosím, nemajte mi to za zle, že som tento blog nenapísal vlastnými slovami, ale po prečítaní článku to vo mne tak vrelo, že som sa už na nič iné nezmohol a už iba dodávam, že naši pradedovia by celkom určite povedali: Tak my sme v boji s nacistami svoje životy za toto určite nepoložili!!!
++++++++++++++++++ ...
no na slovensku uz ta korupcia prerasta ...
ficulienka, je to bohužiaľ pravda, ...
cudzinci tú pôdu skupujú cez slovenských... ...
obelisk, veď tí, čo schvaľovali ...
Celá debata | RSS tejto debaty