Založ si blog

Urobme to ako Islanďania a žiadajme zákon o všeobecnom referende

Médiá nás zásobovali do posledného detailu o nepokojoch v Egypte a Líbyi. Mlčali však o
revoltách a príkladnej ukážke občianskej revolúcie, ktorá sa odohrala pred dvoma rokmi na Islande, kde občania donútili odstúpiť vládu a prepísať ústavu.

Práve preto, že prípad Islandu je modelom občianskej revolúcie, bol tento prípad ututlávaný.
Cenzúra revolúcie na Islande je najlepším dôkazom ako sa zaobchádza s informáciami, ktoré môžu byť nebezpečné pre politickú a ekonomickú elitu.

Na Islande ľudia rezignovali na akúkoľvek podobu vlády, veľké banky boli znárodnené a bolo
rozhodnuté, že ľudia nezaplatia dlhy, ktoré vytvorili politici, pretože je to problém zlej finančnej politiky, nie ľudí.V novej ústave bolo zakotvené, že občan je hlavným politickým protagonistom, nie politík. Island je v súčasnosti najlepším príkladom mierovej a dôstojnej reakcie verejnosti proti tejto moci, ktorá doviedla štát i celý svet ku kríze.

Islandský model, ktorý ukazuje, že politici musia mať strach z reakcie ľudí, ak nebudú konať
v prospech nich. Nie ale strach o život ale o svoju kariéru.

Umlčanie fakty o Islande:

* V roku 2008 bola znárodnená najväčšia banka.

* Mena sa zrútila, trh pozastavil svoju činnosť.

* Krajina skrachovala.

Rok 2009

* Obrovské protesty pred parlamentom, ľudia donútili k rezignácii predsedu vlády a celý jeho
vládny blok.

* Politici volajú po splatení dlhu voči Británii a Holandsku a to vo výške 3.500 miliónov eur, čo je suma, ktorú má štát zaplatiť v nasledujúcich 15 rokoch s 5,5% úrokom.

Rok 2010

* Ľudia idú do ulíc a vybojujú si zákon o všeobecnom referende. V januári 2010 ho prezident
odmietne ratifikovať, a oznámil, že ho bude konzultovať s EÚ.

* Ľudia idú znovu do ulíc. V marci sa koná referendum, ktorého výsledok je, že 93% ľudí odmietne zaplatiť dlh voči Británii a Holandsku.

* Vláda bola donútená k tomu, aby začala vyšetrovanie, ktoré má vyriešiť právne zodpovednosti štátnych predstaviteľov za krízu.

* Dôjde k zatknutiu niekoľkých vedúcich bankárov a manažérov. Interpol vydal rozkaz a všetci zúčastnení bankári opúšťajú krajinu.

* Ľudia dávajú dohromady novú ústavu, ktorá nie je kópiou dánskej ústavy ako to bolo doteraz.

* Ústavodarné zhromaždenie zložené z ľudí priamo volených ľuďmi zahájilo svoju činnosť v
februári 2011 a predložilo návrh ústavy na základe konsenzu a odporúčania. Musí byť schválená parlamentom, ktorý bol vytvorený po nových voľbách. Toto je stručná história islandskej revolúcie:
odstúpenie celej vlády, znárodňovania bánk, všeobecné referendum, uväznenie zodpovedných ľudí za krízu a prepísanie ústavy priamo občanmi.

Čo sa stalo na Islande bolo pozorované politikmi ako je Merkelová, Sarkozy, Cameron,
Zapatero, Berlusconi a i. a vyhodnotené ako nebezpečné pre ich skorumpovaný systém.
Bojkot informácií o Islande bol striktne dodržiavaný tisíckami novinárov v rámci všetkého korporatívneho tlače, rozhlasu a televízie.

Masmédiám vládni vyjednávači údajne ponúkli aj v niektorých krajinách daňové úľavy výmenou za mlčanie. Ale napriek tomu napriek všetkému sa islandská revolúcia šíri po celej Európe. Postavila sa tomuto skorumpovanému a neudržateľnému systému a dáva svetu lekciu z naozajstnej demokracie. Po celom svete bude známa a oceňovaná, skôr alebo neskôr, a to napriek vláde politických a ekonomických elít, ktoré zapríčinili celosvetovú krízu.

Ficove referendum skončilo fiaskom

22.01.2023

Už takmer pred 2 rokmi som sa vyjadril, že vládnutie OĽaNO skončí predčasnými voľbami! Prekvapilo ma, že opozícia nespravila viac opatrení k tomu, aby predčasné voľby boli oveľa skôr. Veď len hlúposti koľké narobili Matovič so Sulíkom – už tie bohato stačili k povaleniu vlády. Dobrým príkladom je fakt, že kvôli ich unáhleným opatreniam proti Covidu prišlo [...]

S podvodníkmi sa na Slovensku roztrhlo vrece!

15.11.2022

V dnešnom denníku Pravda ma zaujal tento článok „Podvodníci sú prefíkaní. Takto vás budú presviedčať, že máte problém s bankovým účtom“ – autor článku vyzýva obzvlášť dôchodcov aby nenaleteli podvodníkom. „Podvodníci pracujú s emóciami, a tak sa snažia vo vás vyvolať pocit naliehavosti. Nechýba im vynaliezavosť a sú dobre zorganizovaní. Môže sa [...]

Študenti zabíjali sekerou!

13.11.2022

Aj v Česku prežili podobnú hrôzu útoku so sekerou, aká sa odohrala v Strednej odbornej škole v Novákoch. „Študent Strednej priemyselnej školy chemickej v Pardubiciach tam najprv nastražil výbušný systém a potom utiekol do iného mesta, kde sekerou zabil náhodného okoloidúceho. Keď ho dolapila polícia, otrávil sa.“ Zdroj hroza-v-cesku-student-zabijal-sekerou V článku [...]

F-16

Kaliňák v USA prevzal prvé dve stíhačky F-16, stroje zostávajú v USA

01.03.2024 12:22

Minister obrany ešte začiatkom februára pripustil objednanie aj ďalších stíhačiek F-16.

unrwa

EÚ pošle úradu pre palestínskych utečencov len časť z 82 miliónov eur, píše Reuters

01.03.2024 11:59

Izrael v januári obvinil 12 z celkových 13 000 zamestnancov úradu v Pásme Gazy, že sa zúčastnili na útoku pod vedením Hamasu.

požiar

Škoda dosiahla vyše 200-tisíc eur. Vo Viničnom zasahovalo viac ako 20 hasičov

01.03.2024 11:38

V piatok krátko po 6.30 h nahlásili hasičom dymenie zo strechy trojposchodovej budovy v rekonštrukcii.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok avizuje ozdravný plán pre opravovne: IT divízia generuje miliónovú stratu

01.03.2024 11:36

Minister uviedol, že divíziu zriadili za bývalého ministra vnútra Romana Mikulca.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,473
Celková čítanosť: 7631665x
Priemerná čítanosť článkov: 5181x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy