Založ si blog

Americké korporácie sa vyhrážajú Írsku

Z blata do kaluže. To je prípad Írska, ktoré ešte donedávna bolo všetkým ukazované ako príklad najrýchlejšie sa rozvíjajúcej európskej krajiny, keltského tigra. Nakoniec sa ukázalo, že tento rast stál iba na raste vlastných bánk. V čase boomu boli ich úvery pre ekonomiku miazgou, no ich hazardné operácie priviedli krajinu do bankrotu.
No miesto toho, aby krajina vyhlásila bankrot, tak zapredala svoju budúcnosť. Iba írske banky dostanú pôžičky v objeme 80% hrubého domáceho produktu krajiny. Táto suma niekoľkých desiatok miliárd euro je príliš veľká na to, aby ju krajina niekedy dokázala splatiť. Írsko stratilo samostatnosť a o jeho budúcnosti budú rozhodovať byrokrati z Bruselu a Medzinárodný menový fond.
Asi prvá vec, ktorú bude krajina donútená spraviť, je zvýšiť svoju daň z príjmu firiem. Tá sa pohybuje na úrovni 12,5%, čo je dlhodobo tŕňom v oku krajín ako USA alebo EU. Írsko sa tak stalo destináciou mnohých nadnárodných firiem. Tie dokázali nielen využiť túto nízku daň, ale nájsť si aj spôsoby ako ju znížiť ešte výraznejšie.
Výborným príkladom je Google.  Táto americká firma dokázala nájsť skvelý systém ako platiť minimálne dane. Z obrovského zisku, ktorý firma generuje, platí daň iba vo výške 2,4%. Tým, že presunula svoje ťažisko biznisu do Írska, tak ušetrí ročne približne miliardu dolárov.
Trik nie je zložitý. Americký Google predal licenciu na svoje vlastnícke práva írskemu Googlu.  Írsky Google tak získava až 88% všetkých príjmov spoločnosti. Ten má však sídlo na Bermudách, čiže nemusí platiť dane v USA a ani Írsku. Celá transakcia sa ešte preženie cez holandskú pobočku Google, čím sa úplne očistí. Táto pobočka nemá žiadneho zamestnanca, no má tržby vo výške 5,4 miliardy dolárov.
Google však nie je jediná takáto firma. V Írsku sídli mnoho amerických korporácii, ktoré využívajú podobné triky. Jedná sa o Microsoft, Hewlett-packard, Bank of America alebo Intel. Práve predstavitelia týchto firiem už dopredu varovali írsku vládu, aby nezvyšovala firemné dane. Ak to spraví, tak presunú svoje sídla a továrne do iných, lacnejších krajín.
Írsko by tak mohlo prísť o 100,000 pracovných mien. V tejto ťažkej situácii postihuje krajinu jedna pohroma za druhou. Na jednej strane budú medzinárodné inštitúcie tlačiť na zvýšenie korporátnej dane, a je viac menej isté, že sa im to podarí. Na strane druhej to ešte viac zníži schopnosť Írska splácať svoj dlh. Z tohto dlhu sa už nikdy nemusí dosať.
A Írsko rozhodne nie je poslednou krajinou, ktorá bude na predaj. Budú nasledovať aj ďalšie krajiny, ktoré si mysleli, že sa pomocou dlhu dokážu zmeniť na tigre. A je jedno, či sa jedná o dlh štátu alebo neustále narastajúci bankový dlh. Banky sú všade rovnaké, nutnosť dosahovať zisky znamená, že sa často dostávajú za hranice obozretného podnikania. Neriskujú však iba svoje peniaze, ale najmä peniaze svojich vkladateľov. No tak je tento systém nastavený a zmeniť ho nebude jednoduché.

ZDROJ: Ronald Ižip, TRIM Broker, a.s., 2010

S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som žiadnemu z vás

30.10.2019

Vladko - pomerne rýchlo zabudol na to ako sa s nami všetkými lúčil slovami: S Pánom Bohom, idem od vás, idem od vás, neublížil som, neublížil som žiadnemu z vás. – Bol taký dojatý, že viac »

Rozhovor Trnku s Kočnerom ma urazil

15.10.2019

Rozhovor bývalého generálneho prokurátora Trnku s Kočnerom musí uraziť každého slušného občana v krajine. [caption id="attachment_4966" align="alignleft" width="630"] Gašparec, 15.10.2019[/caption] viac »

Matovič mal dopravnú nehodu

18.09.2019

Dnes ráno mal Igor Matovič dopravnú nehodu na D1 smerom do Bratislavy. Podľa jeho slov: „do neho zozadu narazil vodič, ktorý nestihol zabrzdiť. Následkom čoho jeho auto narazilo do vodiča pred viac »

Iveta Radičová

V čase internetu nemá moratórium na prieskumy žiadny zmysel, vyhlásila Radičová

12.11.2019 10:38

Voči občanom je to podľa nej až urážajúce, pretože ich politici na rozdiel od seba chápu ako menejcenných.

trnava-titulka-shutt-5X

V Trnave dane za byt stúpnu takmer trojnásobne. Potrebujeme ich, hovorí radnica

12.11.2019 10:00

Návrh na zvýšenie sadzby za daň z nehnuteľností pre fyzické i právnické osoby predloží na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva trnavská radnica.

hypotéka, prenájom, dane, daňové, nájom

Ceny bytov ďalej skokovo rastú

12.11.2019 10:00

Ceny nehnuteľností za posledné tri roky rapídne vzrástli. Aktuálny medziročný rast je dokonca rekordný za poslednú dekádu.

Saudská Arábia

Saudská Arábia zaradila feminizmus medzi extrémistické ideológie

12.11.2019 09:33

Podpora skupín, ktoré sú klasifikované ako extrémistické organizácie, sa v Saudskej Arábii trestá väzením.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 867
Celková čítanosť: 2633362x
Priemerná čítanosť článkov: 3037x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy