Založ si blog

Tam ber krompáč, lopatu a makaj!

Určite nemusím uvádzať v akej spojitosti a s akými ľuďmi zvykne v našej krajine mnoho čitateľov reagovať takýmto spôsobom ako som to napísal v titulku pri čítaní niektorých článkov o istom etniku. Väčšina týchto ľudí nemá takmer žiadne vzdelanie a kvôli tomu práve z ich radov je mnoho nezamestnaných. No zakaždým, keď sa títo ľudia domáhajú práce a nik ich nechce zamestnať, tak majú po ruke  bleskovú výhovorku, ktorou sa vyhovárajú na to, že im nik nechce žiadnu prácu dať iba preto, lebo sú Cigáni.

Zhodou okolnosti mal včera pán Hríb vo svojej diskusnej relácii Lampa ako hosťa farára, ktorého síce meno nepoznám, lebo som celú reláciu nepozeral, iba jej krátku časť, ale práve v tom čase ten pán farár spomenul to o čom som sa zmienil na začiatku. V súvislosti s nezamestnanými ľuďmi sa ten farár vyjadril v tom zmysle, že samozrejme nemá význam dávať týmto ľuďom krompáče a lopaty, keď takéto práce môžeme robiť  úplne v pohode s bagrom. Ale to, o čom chcem práve teraz hovoriť súvisí práve s tým ručným kopaním napr. základov nového rodinného domu, kanálov a pod. Nepochybujem o tom, že na Slovensku si mnoho mužov, ale aj žien sami vyskúšali aká je to drina, najmä ak sa to snaží človek čím skôr urobiť, lebo to robí pre svojich priateľov, alebo rodinných príslušníkov, aby oni mohli čím skôr bývať vo svojom novom alebo zrenovovanom dome.

Neviem či sa mnohí tí, čo hodnotia pracovné výkony, či sa skutočne vážne zamysleli nad tým, že koľko a či dostatočne zaplatili tým ľuďom, ktorí im takúto prácu vykonali.

Nejdem sa chváliť, iba chcem uviesť príklad, že už tretí týždeň práve takúto prácu vykonávam a už vopred musím konštatovať, že takáto práca je nedostatočne ocenená. (Samozrejme, že ak by sme to chceli porovnávať s takými robotníkmi kde celá partia sa väčšinu svojho pracovného času opiera o lopatu a iba „jeden z nich robí“, tak takí si skutočne nezaslúžia plat ani na slanú vodu). Skutočne teraz nejdem zisťovať ako presne sú hodnotené tieto práce, či podľa kubickým metrov vykopanej zeminy, alebo podľa odpracovaných hodín, ale vo všeobecnosti si myslím, že takáto práca nie je bohvieako vysoko zaplatená.

Teraz iba na porovnanie: ja kopem odvodňovací kanál popri kamenných základoch starého rodinného domu a robím to pre vlastnú dcéru a môjho zaťa, takže samozrejme nerobím to za peniaze, ale zať to chcel aspoň trochu urýchliť a aby ho to príliš nezruinovalo tak si preto na jeden deň objednal tuším najmenší bager aký vôbec v dnešnej dobe existuje. Chlapík na tomto bagri robil skutočne diví, lenže pôda tam na tom mieste je tak silno premočená a premiešaná ílom a štrkom, že sa mu ten malý bagrik na niektorých miestach začal tak prebárať, že to musel vzdať. Nakoniec nám aj tak hodne pomohol, lebo on zhruba za 5-6 hodín vykopal jednu tretinu toho, čo ja s mojim zaťom kopeme už takmer tri týždne a musím povedať, že sa vôbec neulievame. (Ale aby ste boli v obraze, väčšinou kopem sám, lebo zať na rozdiel odo mňa má aj zamestnanie, takže on môže kopať iba ak má voľno.)

Možno vám dlžím pointu: takže bagrista za svoju prácu dostal 90 eur.

Koľkých nás nakazia dovolenkári vracajúci sa z Chorvátska? !

31.07.2021

V Chorvátsku je momentálne vyše 1 000 000 turistov, väčšina v troch mestách a niet pochyb, že medzi nimi je hodne Slovákov. Pre chorvátsky turizmus je to nádejné číslo lebo v krajine je o 220 000 ľudí viac ako v rovnakom čase vlani. Viac v tomto zdroji cestovanie.pravda.sk Takže najskôr to môže dopadnúť tak, že o pár dní, (čiže keď sa slovenskí turisti vrátia z [...]

Smrteľne „vážne“ ku covidovým mutáciám

30.07.2021

Aká v poradí je už delta? Koľko tých mutácií ešte bude? Podľa toho, čo sledujem, a ako nás varujú odborníci, že ak sa neprestaneme správať ako stádo, ktorým opoziční politici hýbu tým smerom, ktorý im v danej chvíli vyhovuje, tak podľa mňa to neskončí ani vlnou théta. Ak šírenie covidu 19 a jeho mutácií vzniká práve uvoľňovaním nariadených pravidiel proti [...]

Tisícky vedcov bijú na poplach kvôli klimatickej kríze!

29.07.2021

Dostávame sa na zlomový bod! Musíme podniknúť okamžité kroky v súvislosti s klimatickou krízou. Spravili tak prostredníctvom článku publikovaného v stredu v žurnále BioScience, informuje portál Do „Extrémne klimatické udalosti a vzorce, ktoré sledujeme v niekoľkých uplynulých rokoch – nehovoriac o niekoľkých posledných týždňoch – zdôrazňujú zvýšenú [...]

pocasie-2-8-2021

Zabudnite na tridsiatky, horúčavy si dajú pauzu. Dokedy?

01.08.2021 22:34

Slovensko už nebude také žeravé ako predtým. S tlakovou nížou prišiel aj chladnejší vzduch. Ako bude vyzerať prvý augustový týždeň?

Veronika Remišová

Remišová: Očkovacia lotéria je len doplnok, nie hlavný nástroj

01.08.2021 21:24

Očkovacia lotéria je len doplnkový nástroj na zvýšenie motivácie očkovať sa proti ochoreniu COVID-19, rozhodne nie hlavný pilier.

Požiare v Turecku

Oddych v Turecku ničia plamene. Útočí aj vírus

01.08.2021 20:00

Dovolenka vo viacerých tureckých letoviskách má ohnivú podobu. A aby nešťastia nebolo málo, počet nových prípadov nákazy koronavírusom je na vzostupe.

Hlavna Porec

Chorváti zadržali Nemcov, ktorí nechali deti a psa v rozpálenom aute

01.08.2021 19:39

Chorvátska polícia zadržala nemecký pár za to, že nechal v horúčave v zamknutom aute so zatvorenými oknami svoje dve deti a psa.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,236
Celková čítanosť: 6010547x
Priemerná čítanosť článkov: 4863x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy