Založ si blog

Tam ber krompáč, lopatu a makaj!

Určite nemusím uvádzať v akej spojitosti a s akými ľuďmi zvykne v našej krajine mnoho čitateľov reagovať takýmto spôsobom ako som to napísal v titulku pri čítaní niektorých článkov o istom etniku. Väčšina týchto ľudí nemá takmer žiadne vzdelanie a kvôli tomu práve z ich radov je mnoho nezamestnaných. No zakaždým, keď sa títo ľudia domáhajú práce a nik ich nechce zamestnať, tak majú po ruke  bleskovú výhovorku, ktorou sa vyhovárajú na to, že im nik nechce žiadnu prácu dať iba preto, lebo sú Cigáni.

Zhodou okolnosti mal včera pán Hríb vo svojej diskusnej relácii Lampa ako hosťa farára, ktorého síce meno nepoznám, lebo som celú reláciu nepozeral, iba jej krátku časť, ale práve v tom čase ten pán farár spomenul to o čom som sa zmienil na začiatku. V súvislosti s nezamestnanými ľuďmi sa ten farár vyjadril v tom zmysle, že samozrejme nemá význam dávať týmto ľuďom krompáče a lopaty, keď takéto práce môžeme robiť  úplne v pohode s bagrom. Ale to, o čom chcem práve teraz hovoriť súvisí práve s tým ručným kopaním napr. základov nového rodinného domu, kanálov a pod. Nepochybujem o tom, že na Slovensku si mnoho mužov, ale aj žien sami vyskúšali aká je to drina, najmä ak sa to snaží človek čím skôr urobiť, lebo to robí pre svojich priateľov, alebo rodinných príslušníkov, aby oni mohli čím skôr bývať vo svojom novom alebo zrenovovanom dome.

Neviem či sa mnohí tí, čo hodnotia pracovné výkony, či sa skutočne vážne zamysleli nad tým, že koľko a či dostatočne zaplatili tým ľuďom, ktorí im takúto prácu vykonali.

Nejdem sa chváliť, iba chcem uviesť príklad, že už tretí týždeň práve takúto prácu vykonávam a už vopred musím konštatovať, že takáto práca je nedostatočne ocenená. (Samozrejme, že ak by sme to chceli porovnávať s takými robotníkmi kde celá partia sa väčšinu svojho pracovného času opiera o lopatu a iba „jeden z nich robí“, tak takí si skutočne nezaslúžia plat ani na slanú vodu). Skutočne teraz nejdem zisťovať ako presne sú hodnotené tieto práce, či podľa kubickým metrov vykopanej zeminy, alebo podľa odpracovaných hodín, ale vo všeobecnosti si myslím, že takáto práca nie je bohvieako vysoko zaplatená.

Teraz iba na porovnanie: ja kopem odvodňovací kanál popri kamenných základoch starého rodinného domu a robím to pre vlastnú dcéru a môjho zaťa, takže samozrejme nerobím to za peniaze, ale zať to chcel aspoň trochu urýchliť a aby ho to príliš nezruinovalo tak si preto na jeden deň objednal tuším najmenší bager aký vôbec v dnešnej dobe existuje. Chlapík na tomto bagri robil skutočne diví, lenže pôda tam na tom mieste je tak silno premočená a premiešaná ílom a štrkom, že sa mu ten malý bagrik na niektorých miestach začal tak prebárať, že to musel vzdať. Nakoniec nám aj tak hodne pomohol, lebo on zhruba za 5-6 hodín vykopal jednu tretinu toho, čo ja s mojim zaťom kopeme už takmer tri týždne a musím povedať, že sa vôbec neulievame. (Ale aby ste boli v obraze, väčšinou kopem sám, lebo zať na rozdiel odo mňa má aj zamestnanie, takže on môže kopať iba ak má voľno.)

Možno vám dlžím pointu: takže bagrista za svoju prácu dostal 90 eur.

S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som žiadnemu z vás

30.10.2019

Vladko - pomerne rýchlo zabudol na to ako sa s nami všetkými lúčil slovami: S Pánom Bohom, idem od vás, idem od vás, neublížil som, neublížil som žiadnemu z vás. – Bol taký dojatý, že viac »

Rozhovor Trnku s Kočnerom ma urazil

15.10.2019

Rozhovor bývalého generálneho prokurátora Trnku s Kočnerom musí uraziť každého slušného občana v krajine. [caption id="attachment_4966" align="alignleft" width="630"] Gašparec, 15.10.2019[/caption] viac »

Matovič mal dopravnú nehodu

18.09.2019

Dnes ráno mal Igor Matovič dopravnú nehodu na D1 smerom do Bratislavy. Podľa jeho slov: „do neho zozadu narazil vodič, ktorý nestihol zabrzdiť. Následkom čoho jeho auto narazilo do vodiča pred viac »

trnava-titulka-shutt-5X

V Trnave dane za byt stúpnu takmer trojnásobne. Potrebujeme ich, hovorí radnica

12.11.2019 10:00

Návrh na zvýšenie sadzby za daň z nehnuteľností pre fyzické i právnické osoby predloží na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva trnavská radnica.

hypotéka, prenájom, dane, daňové, nájom

Ceny bytov ďalej skokovo rastú

12.11.2019 10:00

Ceny nehnuteľností za posledné tri roky rapídne vzrástli. Aktuálny medziročný rast je dokonca rekordný za poslednú dekádu.

Saudská Arábia

Saudská Arábia zaradila feminizmus medzi extrémistické ideológie

12.11.2019 09:33

Podpora skupín, ktoré sú klasifikované ako extrémistické organizácie, sa v Saudskej Arábii trestá väzením.

Severná Kórea / podmorská balistická strela / Pukguksong-3

KĽDR obvinila Južnú Kóreu a USA z brzdenia mierového procesu

12.11.2019 09:27

Severokórejský veľvyslanec pri OSN zdôraznil, že Pchjongjang už vyše 20 mesiacov neuskutočnil testy jadrových zbraní.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 867
Celková čítanosť: 2633339x
Priemerná čítanosť článkov: 3037x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy