Založ si blog

Znesvätenie pamiatky k zosnulému

Je to vrchol, ak niektorí nemajú úctu už ani k nebožtíkom. Teraz sa nechcem vyjadrovať k výrastkom – lepšie povedané ľuďom padnutým na hlavu, ktorým vadia upravené hroby a mohyly na cintorínoch, a na hroboch roztrepú všetko, čo sa len dá, či už sú to vázy na kvety, alebo ozdobné svietniky a mnoho iných ozdobných predmetov. Obzvlášť vygumovaní sú tí, ktorým je aj to málo a preto na niektorých hroboch ešte vyvrátia aj kríže, prípadne ich vytrhnú zo zeme, (či už drevené alebo kamenné), a tie kamenné, žulové, či mramorové nielenže prevrátia, ale ich rozbijú na márne kúsky, aby sa už nedali vôbec opraviť. (A o mramorových doskách s nápismi už aj škoda hovoriť, buď ich natrú tým, čo majú momentálne poruke napr. exkrementami alebo ich posprejujú oplzlými slovami….).

Vybral som tu tri náhodné prípady, ktoré sa len „nedávno“ stali:

Muž prišiel na hrob svojho otca a neveril vlastným očiam. Niekto na ňom vyvrátil betónovú platňu a úplne rozbil sklenenú tabuľu. (Muž na invalidnom dôchodku sa sám stará o 82-ročnú mamu.) Zdroj: https://www.majorzsa.gq/…/368152-vandali-znicili-hrob-muzovi-na-invalidnom-doch…

V priestoroch cintorína v Gdansku, kde spočívajú ostatky približne tritisíc našich vojakov, civilných osôb a vojnových zajatcov, vandali zničili alebo poškodili 23 hviezd na spoločných hroboch. Zdroj: Open in new window

14.9. 2018 – Revitalizácia Židovského cintorína v Kysuckom Novom Meste … Desiatky rokov bol neudržiavaný, náhrobné kamene boli rozkradnuté a zničené vandalmi. Zdroj: Open in new window

Avšak konkrétne dnes som sa rozhodol sústrediť pozornosť jednému z takýchto pietných miest. Zvečnil som si ho fotoaparátom. (Takže vkladám sem aj zopár fotiek).

 Pohoršil ma odkaz zavesený na strome, zhruba 4 metre za krížom...

Pohoršil ma odkaz zavesený na strome, zhruba 4 metre za krížom…

Zarazila ma jedna nevídaná vec, vedľa toho kríža na fotografii je na jednom strome ceduľa s odkazmi: Pohodový deň a Veselé Vianoce

Pochybujem, žeby niečo také spravili pozostalí toho nebožtíka, ale podľa mňa je to neúcta k zosnulému. Možno si takto nechávajú odkazy napr. mladí skauti, ale ak je to tak, potom by tí mladíci mali aj trošku rozmýšľať a myslím si, že by sa im nič nestalo, ak by ten svoj odkaz dali aspoň o 5 metrov ďalej na iný strom…

Viem si živo predstaviť, ako zhrozene by sa pohoršovali ľudia, ak by som zobral trebárs nejakú malú sošku čerta – a na krk sošky by som povesil ceduľku s nápisom: Dovidenia v pekle! A túto sošku by som povesil na strom v tesnej blízkosti toho kríža, alebo by som ju položil priamo na ten kríž. (Už ani nemusím hovoriť o tom, ako by zareagoval niekto z pozostalých, ktorý by prišiel ku krížu zapáliť sviecu, prípadne položiť kyticu…)

Milí čitatelia, síce neviem, aký názor vy zaujmete k tomu, čo chcem kritizovať, ale myslím si, že kríže vedľa ciest by nemali byť. Podľa mňa nebožtíkovu pamiatku si treba uctiť krížom na cintoríne, a nie tam kde skonal.

Veď si len predstavte koľko obetí prichádza na cestách ročne, a ak by všetci stavali kríže na týchto miestach, kde prišli o život ich rodinní príslušníci alebo priatelia, tak by sme, čo nevidieť mali vedľa našich ciest hotové nie stromoradie, ale krížoradie. 

V poslednej dobe pribúdajú hlasy, ktoré vyzývajú kompetentných ľudí, že stromy vedľa ciest by sa mali vypíliť – lebo sa už často stáva, že do nich vrážajú auta, ktoré vybočia z ciest.

Takže aj tie kríže môžu byť pre vozidla nepríjemným stretom, ak sa neudržia na ceste a narazia do krížov podobne ako do stromov, ktoré rastú vedľa ciest.

 Stačilo by, aby bol na ceste ľad a niektorý vodič by mohol so svojim vozidlom skončiť práve na tomto kríži.

Stačilo by, aby bol na ceste ľad a niektorý vodič by mohol so svojim vozidlom skončiť práve na tomto kríži.

 Ceduľa za krížom umiestnená na strome je podľa mňa prinajmenšom nehumánny spôsob...

Ceduľa za krížom umiestnená na strome je podľa mňa prinajmenšom nehumánny spôsob…

 

 Bez komentára...

Bez komentára…

Záverom už snáď len toľko: ak by sa nedajbože prihodilo niečo podobné v mojej rodine, že by niekto prišiel o život podobným spôsobom – ako to opisujem v blogu, – tak by som bol zásadne proti tomu, aby moji rodinní príslušníci dali postaviť kríž na mieste kde by skonal – čiže vedľa cesty. A ak by aj napriek môjmu nesúhlasu tam dali ten kríž postaviť, tak by som ho o niekoľko týždňov z toho miesta odstránil. (Lebo ako je už zvykom, aj niekoľko dni, či týždňov po pohrebe chodievajú pozostalí na tieto miesta takmer denne, no ak by som kríž odstránil neskôr, tak už by nemohli tvrdiť, že som to spravil ja.)

 

 

Nezvolili ste ma

13.11.2018

Nezvolili ste ma, tak zničím, čo som postavil! Normálnemu človeku zostáva rozum stáť nad tým, čo všetko sú schopní spraviť ľudia s vygumovaným mozgom. Po dlhých rokoch sa kompetentní viac »

Je to veľká nezodpovednosť voči vlastným deťom

06.11.2018

V sobotu 3. novembra som si všimol ako mladá zhruba 35 ročná mamička prišla k brehu vodnej nádrže na Bukovci so svojimi dvoma malými deťmi, (dievčatko mohlo mať asi 5 a chlapec asi 7 rokov), viac »

Tento prieskum Putina určite nepoteší

05.11.2018

Rusi sa sťažujú na dôležité vecí a sú nespokojní s tým, že nemajú dostatočné právo na zdravé životné prostredie, že súdne procesy nie sú spravodlivé, a nemajú právo ani na čestné viac »

dvojičky

Oddelené siamské dvojičky z Bhutánu po zákroku už ukazujú šibalskú tvár

15.11.2018 23:10

15-mesačné dvojičky Nima a Dawa boli spojené trupmi a mali aj spoločnú pečeň. Oddelili ich v Austrálii.

sofia, migranti,

Migračný pakt OSN neratifikuje ani Estónsko

15.11.2018 22:34

Pakt by mali vlády oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši v decembri.

Brexit

Väčšina Britov je proti brexitu a chce druhé referendum

15.11.2018 21:59

Britská stanica Sky News zverejnila dnes nový prieskum.

putin, pence

Putin a Pence debatovali v Singapure o kontrole zbraní

15.11.2018 20:40

Putin povedal, že pokiaľ sa uskutoční očakávané stretnutie s Trumpom, budú spolu hovoriť aj o Sýrii, Severnej Kórei a Iráne.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 683
Celková čítanosť: 1558805x
Priemerná čítanosť článkov: 2282x

Autor blogu

Odkazy