Založ si blog

Znesvätenie pamiatky k zosnulému

Je to vrchol, ak niektorí nemajú úctu už ani k nebožtíkom. Teraz sa nechcem vyjadrovať k výrastkom – lepšie povedané ľuďom padnutým na hlavu, ktorým vadia upravené hroby a mohyly na cintorínoch, a na hroboch roztrepú všetko, čo sa len dá, či už sú to vázy na kvety, alebo ozdobné svietniky a mnoho iných ozdobných predmetov. Obzvlášť vygumovaní sú tí, ktorým je aj to málo a preto na niektorých hroboch ešte vyvrátia aj kríže, prípadne ich vytrhnú zo zeme, (či už drevené alebo kamenné), a tie kamenné, žulové, či mramorové nielenže prevrátia, ale ich rozbijú na márne kúsky, aby sa už nedali vôbec opraviť. (A o mramorových doskách s nápismi už aj škoda hovoriť, buď ich natrú tým, čo majú momentálne poruke napr. exkrementami alebo ich posprejujú oplzlými slovami….).

Vybral som tu tri náhodné prípady, ktoré sa len „nedávno“ stali:

Muž prišiel na hrob svojho otca a neveril vlastným očiam. Niekto na ňom vyvrátil betónovú platňu a úplne rozbil sklenenú tabuľu. (Muž na invalidnom dôchodku sa sám stará o 82-ročnú mamu.) Zdroj: https://www.majorzsa.gq/…/368152-vandali-znicili-hrob-muzovi-na-invalidnom-doch…

V priestoroch cintorína v Gdansku, kde spočívajú ostatky približne tritisíc našich vojakov, civilných osôb a vojnových zajatcov, vandali zničili alebo poškodili 23 hviezd na spoločných hroboch. Zdroj: Open in new window

14.9. 2018 – Revitalizácia Židovského cintorína v Kysuckom Novom Meste … Desiatky rokov bol neudržiavaný, náhrobné kamene boli rozkradnuté a zničené vandalmi. Zdroj: Open in new window

Avšak konkrétne dnes som sa rozhodol sústrediť pozornosť jednému z takýchto pietných miest. Zvečnil som si ho fotoaparátom. (Takže vkladám sem aj zopár fotiek).

 Pohoršil ma odkaz zavesený na strome, zhruba 4 metre za krížom...

Pohoršil ma odkaz zavesený na strome, zhruba 4 metre za krížom…

Zarazila ma jedna nevídaná vec, vedľa toho kríža na fotografii je na jednom strome ceduľa s odkazmi: Pohodový deň a Veselé Vianoce

Pochybujem, žeby niečo také spravili pozostalí toho nebožtíka, ale podľa mňa je to neúcta k zosnulému. Možno si takto nechávajú odkazy napr. mladí skauti, ale ak je to tak, potom by tí mladíci mali aj trošku rozmýšľať a myslím si, že by sa im nič nestalo, ak by ten svoj odkaz dali aspoň o 5 metrov ďalej na iný strom…

Viem si živo predstaviť, ako zhrozene by sa pohoršovali ľudia, ak by som zobral trebárs nejakú malú sošku čerta – a na krk sošky by som povesil ceduľku s nápisom: Dovidenia v pekle! A túto sošku by som povesil na strom v tesnej blízkosti toho kríža, alebo by som ju položil priamo na ten kríž. (Už ani nemusím hovoriť o tom, ako by zareagoval niekto z pozostalých, ktorý by prišiel ku krížu zapáliť sviecu, prípadne položiť kyticu…)

Milí čitatelia, síce neviem, aký názor vy zaujmete k tomu, čo chcem kritizovať, ale myslím si, že kríže vedľa ciest by nemali byť. Podľa mňa nebožtíkovu pamiatku si treba uctiť krížom na cintoríne, a nie tam kde skonal.

Veď si len predstavte koľko obetí prichádza na cestách ročne, a ak by všetci stavali kríže na týchto miestach, kde prišli o život ich rodinní príslušníci alebo priatelia, tak by sme, čo nevidieť mali vedľa našich ciest hotové nie stromoradie, ale krížoradie. 

V poslednej dobe pribúdajú hlasy, ktoré vyzývajú kompetentných ľudí, že stromy vedľa ciest by sa mali vypíliť – lebo sa už často stáva, že do nich vrážajú auta, ktoré vybočia z ciest.

Takže aj tie kríže môžu byť pre vozidla nepríjemným stretom, ak sa neudržia na ceste a narazia do krížov podobne ako do stromov, ktoré rastú vedľa ciest.

 Stačilo by, aby bol na ceste ľad a niektorý vodič by mohol so svojim vozidlom skončiť práve na tomto kríži.

Stačilo by, aby bol na ceste ľad a niektorý vodič by mohol so svojim vozidlom skončiť práve na tomto kríži.

 Ceduľa za krížom umiestnená na strome je podľa mňa prinajmenšom nehumánny spôsob...

Ceduľa za krížom umiestnená na strome je podľa mňa prinajmenšom nehumánny spôsob…

 

 Bez komentára...

Bez komentára…

Záverom už snáď len toľko: ak by sa nedajbože prihodilo niečo podobné v mojej rodine, že by niekto prišiel o život podobným spôsobom – ako to opisujem v blogu, – tak by som bol zásadne proti tomu, aby moji rodinní príslušníci dali postaviť kríž na mieste kde by skonal – čiže vedľa cesty. A ak by aj napriek môjmu nesúhlasu tam dali ten kríž postaviť, tak by som ho o niekoľko týždňov z toho miesta odstránil. (Lebo ako je už zvykom, aj niekoľko dni, či týždňov po pohrebe chodievajú pozostalí na tieto miesta takmer denne, no ak by som kríž odstránil neskôr, tak už by nemohli tvrdiť, že som to spravil ja.)

 

 

Ochranka Čaputovej je politizácia polície

23.04.2019

Tak Čaputová požiadala o výmenu členov svojej ochranky a bezpečnostný analytik Milan Žitný hovorí o politizácii polície, ich odchod odsúhlasilo ministerstvo vnútra. Čaputová nebola spokojná viac »

Zabil viac ako 5000 slonov, ale necíti sa vinný

22.04.2019

Dokonca sa ešte chváli tým, že je to preňho vzrušujúce. Hovorím o trofejnom lovcovi, ktorý tvrdí, že zabil viac ako 5 000 slonov a 50 hrochov. Hovorí, že vôbec nič neľutuje a nehanbí za viac »

Kuciak zomrieť nemusel. . .

21.04.2019

Pokiaľ by sa Gašpar správal tak, ako sa správať mal. Už v roku 2013 mal niekdajší policajný prezident Tibor Gašpar „informáciu o tom, že taliansky podnikateľ Antonino Vadala založil na viac »

výtlk, výtlky, cesta, auto

Ktoré cesty župy opravia najskôr?

25.04.2019 23:45

Pravda približuje, ktoré úseky župy považujú za najkritickejšie a do opráv ktorých nasypú najviac peňazí.

Hrozno / krádež /

V Strekove ukradli takmer štyritisíc štepov viniča, pohodili ich pri trati

25.04.2019 23:19

Vo viniciach v Strekove niekto povyťahoval a zničil 3 700 štepov hrozna, ktoré vysadili len vlani na jeseň.

Sýria / Rakka /

Pri bombardovaní sýrskej Rakky zahynulo vyše 1600 civilistov, tvrdia AI a Airwar

25.04.2019 22:48

Správu zverejnili vo štvrtok ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) a pozorovateľská skupina Airwars.

Rusko / ropa /

Slovensko stoplo dodávky nekvalitnej ruskej ropy. Zásoby má asi na 90 dní

25.04.2019 21:53, aktualizované: 22:21

Po Bielorusku, Poľsku a Nemecku zastavilo dodávky ruskej ropy ropovodom Družba aj Slovensko.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 782
Celková čítanosť: 2180335x
Priemerná čítanosť článkov: 2788x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy