Založ si blog

Podieľa sa na tom aj záškoláctvo

Chodiť poza školu je u mnohých dlhoročná záležitosť. A niekto sa pozastavuje nad tým, prečo zamestnanosť Rómov na Slovensku výrazne zaostáva za väčšinovou populáciou?!

Za bývalého režimu sa v tomto etniku kládol dôslednejší dôraz na školskú dochádzku školopovinných deti. Napriek tomu sa stávalo, že poniektoré deti mali hodne vynechaných hodín. Ale nebolo sa čomu čudovať, keď poniektorí rodičia mali aj 8-9 deti a sami vyrastali v početných rodinách, a ich rodičia takisto zanedbávali vzdelávanie svojich deti.

Po 89tom roku platí na Slovensku nariadenie: V prípade, že si deti neplnia povinnú školskú dochádzku a rodičia to zanedbajú, môžu prísť o sociálne dávky a hrozí im aj väzenie! (Trest odňatia slobody od 6 mesiacov až do 5 rokov!) – Napriek tomu v mnohých rómskych osadách je situácia taká, že je mnoho školopovinných deti, ktoré do školy takmer vôbec nechodia. Podľa mňa: najväčšiu vinu na tom majú kompetentné úrady a ich zamestnanci. Ak by svoju prácu vykonávali poctivo, tak niečo také by sa nemohlo stať.

Mnoho školopovinných deti tohto etnika dennodenne vydávame na našich uliciach ako spolu so svojimi rodičmi robia nájazdy ku kontajnerom s odpadkami. A to takmer na všetkých sídliskách – a nielen cez prázdniny -, ale aj počas školského roka. (Sú aj také mestské časti, ktoré už majú uzamykateľné kontajnery na odpadky). Takže miesto toho, aby tie deti sedeli v školských laviciach a vzdelávali sa, tak namiesto toho si berú príklad od svojich rodičov ako sa dá uživiť bez vzdelania a bez práce, že stačí k tomu iba prejsť sa častejšie k tým preplneným kontajnerom s odpadkami a vydať trochu energie pri prehrabávaní odpadkov…

Zdroj: https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/480592/ – uvádza: „nízka podpora zamestnávania Rómov prostredníctvom nástrojov úradov práce“ tkvie v tom, že u nich prevláda „nízka kvalifikácia a nedostatok zručnosti“.

„Miera zamestnanosti žien dosahuje len približne 16 % oproti 26 % u mužov.“ Ženy sa častejšie venujú domácim prácam a výchove detí. „Nízke vzdelanie rodičov, tiež výrazne ovplyvňuje výsledky ich detí v škole.“

„Chudoba má tiež negatívny vplyv na výsledky rómskych detí. Rómskym deťom sa v školskom systéme nedarí, odchádzajú z neho skoro a so zlými výsledkami. Vo výsledkoch celoslovenského testovania žiakov základných škôl v 5. a 9. ročníku dosahujú rómski žiaci zhruba polovičnú úspešnosť oproti majorite a približne polovica z nich sa do 9. ročníka ani nedostane.“ Totiž dochádza aj k opakovaniu ročníkov a ukončeniu povinnej školskej dochádzky už v 16. roku života. „V dôsledku toho len každý druhý Róm vo vekovej skupine 17 až 18 rokov študuje na strednej škole. Z toho následne v neskoršom veku vyplýva aj nízka zamestnanosť v tejto populácii.“

Stereotyp Rómov v chudobných osadách s vysokou nezamestnanosťou končí neraz šarvátkami medzi podguráženými chlapmi. Tým, že sú mnohí nezamestnaní, tak sa viac oddávajú popíjaniu alkoholických nápojov a v alkoholickom opojení to neraz končí hromadnou bitkou a mlátia sa takmer všetci osadníci – vzduchom lietajú kamene a na rad prichádzajú palice, násady do lopát, sekery a pod. K takýmto hromadným bitkám sú následne vysielané motorizované policajné hliadky, aby tam urobili poriadok a neraz to potom končí aj poškodenými karosériami a rozbitými oknami policajných vozidiel, čím vznikajú nie malé škodové udalosti.

Policajt obchodoval s pervitínom, ide do väzenia

18.01.2019

Nedávno som čítal, že Bratislava má problém s kokaínom, pribúdajú tam ľudia závislí na drogách a čoraz viac ľudí vyhľadáva liečbu drogových závislostí. Súčasnú situáciu prirovnala viac »

Extrémista chcel zaútočiť na Biely dom a Sochu slobody

17.01.2019

Po prečítaní tejto správy mi to vychádza tak, že občania USA sa správajú podobne ako sa správali Rusi počas bývalého režimu. Tam každý každého udával... V Rusku bola sledovaná podvratná viac »

Aký podnikateľ ? !

20.12.2018

Veď za to, čo už Kočner navystrájal, mali by ho oslovovať pán podvodník a nie pán podnikateľ! Podľa najčerstvejších správ prokurátor navrhol prísnejšiu a dlhšiu väzbu podvodníkovi viac »

kočner

Kočnerove motáky vyšetruje NAKA

18.01.2019 18:03

Lístočky tajne vynášané z väznice, mal Kočner posielať cez advokáta.

británia, brexit, protest, demonštrácia

Brexit: Mayovej druhý pokus o zázrak

18.01.2019 18:00

Britská premiérka Mayová má v pondelok predložiť náhradný plán, ako chce krajinu pripraviť na odchod z EÚ.

SAV, Slovenská akadémia vied

Slovenská akadémia vied podporuje postoj univerzít v otázke plagiátorstva

18.01.2019 17:42

Podľa UK v Bratislave Andrej Danko pri písaní jeho rigoróznej práce hrubo porušil základné pravidlá autorskej etiky.

grace mengová, izba, žena, smútok, nešťastie

Žena exšéfa Interpolu požiadala vo Francúzsku o azyl, bojí sa únosu

18.01.2019 16:32

Žena je presvedčená, že sa ju pred časom pokúsili dvaja Číňania uniesť do Českej republiky.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 706
Celková čítanosť: 1660992x
Priemerná čítanosť článkov: 2353x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy