Založ si blog

Óóó, potetovaný gadžo. . .

Vážení, opíšem vám „perfektný“ príklad ako jednoducho sa dá v rómskych osadách zviditeľniť – dokonca bez toho, aby vás to niečo stálo a pri tom si ešte spravíte aj obrovskú reklamu. (Stačí mať nejakú kapelu).

Na východe republiky koncertovali členovia bratislavskej punkovej kapely Rozpor. Bolo to v piatok 11. Mája – a potom cez víkend – zároveň to bolo ich prvé „Radikálne ľudské turné“ v rómskych osadách. Pochopiteľne nebolo by na tom nič výnimočného, ale „cieľom ich vystúpenia bol boj proti rasizmu a ukázať tam, že nie každý gadžo je rasista.“ No tým najdôležitejším cieľom je presvedčiť ľudí, aby netolerovali fašizmus.

Ich vzhľad je pre mnohých ľudí považovaní v tom zmysle, že sú to čudáci a poniektorí by im možno dali mnoho iných prívlastkov. Sú potetovaní, majú tunely v ušiach. Ich nadávky a tvrdá reč – na prvý pohľad naženú človeku strach.

V Chminianskych Jakubovanoch na nich popri ceste čakali deti, ale aj dospelí a nevedeli sa ich dočkať. Radosť z toho, že k nim niekto prišiel, bola až nenormálna… (napriek revu a silnej hudbe ich sila spočíva v textov ich piesní.)

Redaktor denníka položil Maťovi Vitovi, zo skupiny Rozpor zopár otázok, jednou z nich bola táto: Čo ho viedlo k tomu, urobiť turné v osadách?

„Pred tromi rokmi sme hrali vo Viedni pre utečencov a vtedy kamarát povedal, prečo nejdeme hrať aj do rómskych osád, veď to máme aj doma. Tohto roku sme buchli do stola a povedali sme si, ideme do toho.“

Ďalšia jeho otázka znela: Aký bol tvoj prvý pocit?

„Môj prvý pocit bol ako keby som sa objavil v Indii, v inej krajine, ale cítil som sa ako mega hviezda, ako keď Beatles pristáli v Paríži. Prvýkrát som sa cítil ako rocková hviezda, ktorú zdraví tisícka fanúšikov.“

Tretia otázka bola: Čo si všimol ako prvé, keď prišiel do osady?

„Že veľa detí a celá tá osada sú v biednom stave.“ – Tu si neodpustím poznámku: Ten pán dovtedy nežil na Slovensku a nikdy nepočul, že Rómovia na Slovensku – česť výnimkám – žijú v biednom stave?

Musím povedať, že nasledujúca otázka ma mierne vytočila: Ako na teba reagovali Rómovia počas koncertu?

„Ja si mnohé veci nevšímam, keďže hrám a robím šou. Ale čo som si všimol hneď na prvom koncerte v Chminianskych Jakubovanoch bolo, ako sa ma deti zľakli, že čo to za šašo s gitarou. Mladí zase, že „Óóó, potetovaný gadžo,“ taký obdiv. A potom som videl u starších aj trochu strach.“ – Po prečítaní, že ho oslovili „potetovaný gadžo,“ – som sa vážne zamyslel nad tým, či to slovo gadžo nie je pre nás ako majoritu diskriminačné?! Rómovia nám predsa až príliš vyčítajú, že v prípade ak ich oslovíme Cigáni, tak pre nich je to diskriminácia lebo oni sa volajú Rómovia! No čuduj sa svete, len, čo ja si pamätám, tak sme ich volali vyše 50 rokov a dokonca poniektorí, keď ich už začali volať – Rómovia, tak tvrdili, že oni nie sú žiadni Rómovia, ale Cigáni a dokonca, že sú na to hrdí – lebo tak sa volali aj ich dedovia, pradedovia a aj prapradedovia.

Ale zo všetkých položených otázok ma najviac zaujala táto: Čo ti dalo turné v osadách a čo ti naopak vzalo?

„Nevzalo mi to nič a dalo mi to veľa. Nikdy som nebol v priamom kontakte s Rómami. Až teraz, a to pre mňa bolo úžasné zažiť. Niečo nové, ale zároveň aj smutné, v akých podmienkach žijú v 21. storočí. A my sa tvárime, že všetko je okej. Do budúcna ma to len utvrdilo v tom, že robíme správnu vec a netreba stále veriť tomu, čo sa o Rómoch hovorí. Netreba sa nechať „ošialiť“ fašistami a ich mudrlantskými rečami na facebooku. Treba veriť svojmu srdcu a ísť si za svojím cieľom.“ – Takže pekne sa to číta, lenže keď povedal, že my sa tvárime, že všetko je okej, tak si dovolím tvrdiť, že nás čiže mnohých Slovákov urazil, lebo nie my Slováci sa tvárime, že všetko je okej, ale tak sa tvári iba on a možno aj ostatní členovia kapely, že všetko je okej – lebo ako sám priznal: „Nikdy som nebol v priamom kontakte s Rómami. Až teraz, a to pre mňa bolo úžasné zažiť. Niečo nové, ale zároveň aj smutné, v akých podmienkach žijú v 21. storočí.“

Azda najzaujímavejšou však bola jeho odpoveď na túto otázku: Čo vám hovorili Rómovia po koncerte?

„Reakcia Rómov na to, že niekto príde priamo v strede osady hrať bola veľmi zaujímavá. Keď som sa pýtal ľudí, mnoho z nich odpovedalo dosť zaujímavo. Pre nich to znamenalo veľa, že gadžovia prišli medzi nich, aj keď punk ich moc neoslovil, ale že im nevadilo, že hrajú pre chudobných, kde je smrad, špina a vôbec si to nevšímali a že ich brali ako ľudí.“

No úplne ma zabilo toto jeho záverečné vyjadrenie: „Najväčší problém Rómov v týchto troch lokalitách je asi pitná voda. Každý z nás ako prvotný problém vníma to, že nie je prístup k pitnej vode, čo mňa osobne aj zabolelo. Že do kelu, ja idem na WC a spláchnem desať litrov a oni pijú niekedy kalnú vodu, z ktorej majú tráviace ťažkosti.“

Zdroj: https://presov.korzar.sme.sk/c/20830697/punkeri-v-osadach -potetovany-gadzo.

P.S.

Touto cestou odkazujem pánovi Maťovi Vitovi tento odkaz: Je to síce krásne, že ho zaboleli podmienky v akých Rómovia v osadách žijú, ale prosím Vás zamyslíte sa aj nad tým prečo tak žijú?!

Viete pane aj ja som vyrastal v podobných podmienkach, dokonca o nič lepšie podmienky nemali ani naši Cigáni v osade, takmer navlas rovnaké, aké majú tí dnešní, ale mnohí z nich chodili do školy, učili sa ako my a po vyučení sa uplatnili v rôznych funkciách v zamestnaní. Ale stačí sa pozrieť na to ako mnohí terajší Rómovia sa školám vyhýbajú, mnohí nemajú ani základné vzdelanie, ale všetci jednu vec ovládajú až príliš perfektne – nastavujú spoločnosti holé ruky a žiadajú: štát daj nám prácu! Postav nám nové byty! (Žiaľ, už nehovoria o tom, že tie, ktoré mali si sami vybývali, niektoré bloky sa kvôli narušenej statike museli zbúrať – viď Lunik IX.)

Takže milý pane, rada na záver: Usporiadajte taký koncert, aký ste mali v Chminianskych Jakubovanoch – priamo na Luniku IX a ručím Vám zato, že tam budete mať minimálne 5 000 divákov a nie iba 1 000 ako to bolo v Ch. Jakubovanoch. Tam si spravíte takú reklamu, že Vás bude poznať nielen celé Slovensko, či Európa, ale dovolím si tvrdiť, že celý svet…

Vložím sem aj zopár fotografii, ktoré som pred štyrmi rokmi nafotil na Luniku IX aby ste mali možnosť vidieť, čo všetko samozrejme nie všetci občania Lunika IX dokázali spraviť pre „skrášlenie“ svojho okolia a bývania. Mimochodom, takto sa správali nie len pred štyrmi rokmi, ale správali sa tak už od roku 1990 a správajú sa tak aj teraz – a Mestský Magistrát každoročne z našich daní nechával ten obrovský neporiadok, – tie haldy niekoľkých desiatok ton nelegálnych skládok s domovým odpadom odpratať firme, ktorá to mala na starosti – za peniaze, ktoré išli z daní všetkých Košičanov a bohužiaľ toto robí aj naďalej. 🙁

Tento neporiadok tam spravili iba pár mesiacov po tom, čo im mesto staré smetisko vypratalo... :-(

Tento neporiadok tam spravili iba pár mesiacov po tom, čo im mesto staré smetisko vypratalo… 🙁

Načo je dobre nosiť smeti v odpadkovom koši do kontajnera, keď sa to dá spraviť vysypaním priamo z balkóna... ?! :-(

Načo je dobre nosiť smeti v odpadkovom koši do kontajnera, keď sa to dá spraviť vysypaním priamo z balkóna… ?! 🙁

Myslím si, že komentár k tomu, už ani nie je potrebný. :-(

Myslím si, že komentár k tomu, už ani nie je potrebný. 🙁

Takýto stav bol pri tzv. Kukuriciach pred štyrmi rokmi a bohužiaľ takisto sa každoročne opakuje. :-(

Takýto stav bol pri tzv. Kukuriciach pred štyrmi rokmi a bohužiaľ takisto sa každoročne opakuje. 🙁

Rómske deti tieto skládky pravidelne navštevujú a hľadajú, či medzi tými odpadkami sa nenájde ešte niečo užitočné pre ne. :-(

Rómske deti tieto skládky pravidelne navštevujú a hľadajú, či medzi tými odpadkami sa nenájde ešte niečo užitočné pre ne. 🙁

P.S.2

 

Najsmutnejšie na celej veci je to, že M. Magistrát pre občanov Lunika IX schválil výnimku, že za odvoz smetí majú platiť iba 40 % z toho, čo platíme my, čiže majorita, no ešte ani tú čiastku mnohí nie sú ochotní platiť, vyhovárajú sa, že nemajú z čoho platiť… . A ešte zarážajúcejšie je aj správanie poniektorých občanov Lunika IX. Tým, že si takmer všetky výťahy vybrakovali a zničili – na ich opravy samozrejme peniaze neboli a mnohým z nich sa s odpadkovými košmi  nechcelo a nechce chodiť peší ku kontajnerom  – a tak obsah odpadkových košov sypú zo svojich balkónov priamo za svoje bloky. 🙁

 

 

Kim prisľúbil, že sa vzdá jadrových zbraní

12.06.2018

A nebolo by správne, ak by rovnaké gesto spravil aj prezident USA? Nedokážem pochopiť prečo jedni môžu vlastniť jadrový arzenál a druhí nie? Logicky mi z toho vyplýva, že ak sa svojho jadrového viac »

Každoročný jav – vodné nádrže zaplavené plastmi!

11.06.2018

Je to ľudská skaza bez hraníc. Každému slušnému človeku musí trhať srdce pohľad na naše rieky, keď sa nimi plavia tóny plastových fliaš a rôzneho plastového odpadu, ktoré nakoniec končia viac »

Boj o nenarodené deti

09.06.2018

Cirkev, ale aj rôzne organizácie, každoročne organizujú hromadné protesty a ulicami miest tiahnu protestujúci občania, vyzývajúci štátnych činiteľov, aby v tejto oblasti spravili opatrenie, viac »

Benzín, nafta

Čína hrozí clami na americkú ropu, zasiahne to miliardový obchod

18.06.2018 10:35

Ak Čína splní svoje hrozby a zavedie clá na dovoz ropy zo Spojených štátov, zasiahne obchod, ktorý posledné dva roky rýchlo stúpa.

Syria

Koalícii na čele s USA pripisujú smrtiaci nálet na armádne stanovište

18.06.2018 10:32

Sýrska armáda a spojenci vedú operácie proti IS na západnom brehu Eufratu, zatiaľ čo na východnom prebieha ofenzíva opozičných Sýrskych demokratických síl.

Ondrej Dostál

Údajnú spoluprácu so Slovenskými brancami považuje Matica slovenská za urážku

18.06.2018 10:22

Spájať, respektíve naznačovať spojenie medzi Maticou slovenskou s organizáciou Slovenskí branci je konšpiráciou, uviedlo vedenie MS na slová poslanca za SaS Ondreja Dostála.

Macedónsko, dohoda, Grécko, protest, násilie, polícia

Násilný protest v Macedónsku proti dohode s Gréckom ukončila polícia

18.06.2018 09:10

Niektorí demonštranti hádzali na políciu kamene a fľaše pred budovou parlamentu.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 609
Celková čítanosť: 1283860x
Priemerná čítanosť článkov: 2108x

Autor blogu

Odkazy