Budú nás takto ohurovať už každý deň? V koalícii sa opäť črtá ďalší spor medzi Sulíkom a Matovičom

18. mája 2021, kormidlo, Aj takto si politici "vážia" svojich voličov

Rokovanie parlamentu sa malo začať dnes ráno, no schôdza sa odkladá, žeby opäť vykopali vojnovú sekeru? Spor medzi týmito dvoma kohútmi obnovila téma navýšenia výdavkov v štátnom rozpočte.

Samozrejme všetko vyprovokoval Matovič svojim návrhom na zvýšenie výdavkov v štátnom rozpočte. Sulíkovi prekáža, že štátnu pokladnicu by to stálo približne 3,5 miliardy eur. – Zdroj koalicia-sa-opat-otriasa-spor-medzi-sulikom-a-matovicom

Praktický sme sa nič nového nedozvedeli, veď tí dvaja si idú a pôjdu do vlasov pokiaľ sa táto vláda nerozpadne alebo nebudú predčasné parlamentné voľby. 🙁

Môj názor na tých dvoch papagájov som vyjadril v tomto blogu:  kormidlo.blog.pravda.sk

Iný zdroj horliva-diskusia-okolo-prispevku-333-eur/ uviedol horlivú diskusiu okolo príspevku 333 eur v ktorom sa sociologička vyjadrila v čom vidí problém, že „Vládou schválený príspevok 333 eur na dieťa pre rodiny v hmotnej núdzi nie je možné klasifikovať ako výhradne rómsku tému.“

Hlavný problém vidí sociologička predovšetkým v komunikácii, akou bolo toto mimoriadne opatrenie sprevádzané. „Diskusia o podpore rodín sa začala v médiách priam veľkolepo, a preto nie je dôvod čudovať sa, že časť ľudí ostala sklamaná. Hovorilo sa o tom, že štát poskytne príspevok všetkým rodinám, nakoniec to však bude len pre malú, vybranú skupinu ľudí. Tá to však potrebuje,“ pripomenula.

Nepáči sa mi to ako sa ohradila tvrdením, že „V tejto spoločenskej kritike sa zabúda na to, že ide naozaj o tých najzraniteľnejších. O deti, ktoré boli počas pandémie prakticky vylúčené zo vzdelávacieho systému. Sú to rodiny, ktoré sú odkázané napríklad na školské stravovanie ako jediné teplé jedlo denne,“ – Ak by som bol s pani sociologičkou, tak by som jej položil nasledujúcu otázku: Koľko takýchto detí je v rómskych rodinách a koľko v majoritných rodinách?? – Myslím si, že ak napíšem priemer 1 000 ku 50, tak ešte aj tých 50 je veľa.

Ak by to bolo v mojej moci, tak by som sociologičku podporil v tom, čo povedala v závere rozhovoru, ževiac ako jednorazové príspevky by mali byť ambíciou štátu iné opatrenia. „Sú to úprava pracovného času matiek, podpora flexibilného návratu na pracovisko po rodičovskej dovolenke a dlhodobé nastavenie verejnej politiky na podporu rodinného života.“

Musím však podotknúť, že súhlasím s názorom sociologičky v tom, že príspevok má pomôcť rodinám v ktorých obaja rodičia prišli o prácu počas pandémie.