Slováci, dokedy sa chcete iba prizerať na to nehorázne zdražovanie?

26. septembra 2021, kormidlo, za tento stav ste určite kľúčikmi neštrngali

Priplatíme si aj za teplo a ceny pre rodiny budú iné pre každý región Slovenska. „Priemerná rodina zaplatí na teple 625 eur za rok. Od januára by to malo byť v priemere o desať percent viac – teda približne o 60 eur za rok.“ – Definitívnu podobu účtov za teplo musí ešte schváliť štátny regulátor – zdroj pravda.sk/energetika/ no nepochybujem o tom, že to aj tak zostane. Ak sú tlačení k zníženiu niektorých cien, tak vtedy im to trvá celé veky, kým sa k tomu dopracujú, a aj to len o niekoľko centov, ale ak idú ceny zvyšovať, tak s tým sa nepárajú, veď Slovák si už zvykol aj na šibenicu, tak zmieri sa aj s tým, no nie?!

Karikatúra Gašparec – Ach svätý otče, keby ste vy vedeli, aká faloš sa za našimi politikmi skrýva, tak by ste si rozmysleli, či máte prijať ich pozvanie 🙁

Boris Kollár už vyzval koaličných partnerov na vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá by riešila problém zvyšujúcich sa cien a energetickej chudoby. „Keď vieme do 24 hodín zriadiť skupiny na návrat dôvery v štát, tak musíme byť schopní zorganizovať skupinu naprieč ministerstvami aj na riešenie zvyšovania cien,“ ohlásil svoju požiadavku Kollár. – Je to od neho pekné gesto, ale aspoň doposiaľ vo všetkom čomu sa Kollár vzoprel, nakoniec to skončilo tak, že stiahol chvost a matovičovcom ustúpil. 🙁

Najväčší nárast cien tepla možno očakávať pri teplárňach spaľujúcich uhlie a tiež zemný plyn – takto to vysvetlil analytik Jozef Badida.

V Košiciach a Žiline si ku každým 100 eurám z faktúry za rok 2020 pripočíta domácnosť v budúcom roku tri eurá navyše. „Zvyšujúce sa ceny energií, a teda energetická chudoba, sa dotknú v prvom rade ľudí s nízkymi príjmami.“ – Už v minulom roku si takmer šesť percent Slovákov nemohlo dovoliť dostatočne vykúriť svoje obydlie!!!

V hre je aj scenár, že zdražovanie bude vyššie ako 10 %, hovorí pre Pravdu „Martin Semrič zo spoločnosti Magna energia.“

Prečo teplo dražie?

Veľkým dôvodom je prudký nárast cien tzv. emisných povoleniek, tie dávajú firmám za peniaze možnosť vypúšťať do ovzdušia škodlivé emisie. „Scenár je taký, že do konca roka môže cena povolenky dosiahnuť 110 eur za tonu.

Kompetentní nám radia ako sa dá vyhnúť zdraženiu, vraj ak si vypneme radiátory. 🙁

Karikatúra Gašparec – s tým textom jednoznačne súhlasím, ak by sa ľudia v každej krajine správali tak ako Slováci voči politikom, tak zakrátko by bolo ľudstvo minimálne o jednu tretinu preriedené takým spôsobom, že všetci politici by sa stali miliardármi a ich voliči – spomenutí v počte 1/3 – by pomreli od hladu. 🙁

Najsmutnejšie na zdražovaní je to, že o ňom rozhodujú ľudia, ktorým také zdražovanie vôbec neublíži lebo oni sa v svojom bežnom živote s takým niečím takmer nestretávajú. (Ak má človek mesačný príjem vyše 5 000 eur, tak toho zdražovanie naozaj trápiť nemusí). Avšak väčšina Slovákov, ktorí žijú z ruky do úst, toto nemôžu tolerovať do nekonečna. Vôbec ma to neprekvapí ak to prestanú tolerovať.