O čo ide Bruselu? Brusel si všimol stíhanie vysokých funkcionárov na Slovensku. . .

22. júla 2021, kormidlo, 17. Novembra sme mali aj my podobne protestovať ako Francúzi

Takže podčiarknuté a zrátané, európska komisia víta úsilie Slovenska o zlepšovanie nezávislosti, integrity a efektívnosti justičného prostredia, aj väčšiu snahu o stíhanie korupcie, zároveň aj chváli zriadenie Najvyššieho správneho súdu. Avšak na druhej strane si všíma aj „nulové zlepšenie vo vnímaní nezávislosti súdnictva, rastúcu dĺžku súdnych konaní, nedostatočnú verejnú diskusiu pri prijímaní zákonov či odkladanie prijatia zákona o lobingu.“ Dokonca nám európska komisia odporúča zvážiť odklad prijatia novej súdnej mapy.

Európska komisia sa vo svojej novej hodnotiacej správe za rok 2021 zaoberá justičným systémom, protikorupčným rámcom, inštitucionálnymi otázkami súvisiacimi so systémom bŕzd a protiváh, ako aj pluralitou a slobodou médií. „Správa je výsledkom diskusie medzi zástupcami Európskej komisie a štátnymi orgánmi jednotlivých členských štátov, občianskou spoločnosťou, ako aj orgánmi Rady Európy.“

Páči sa mi, že najväčší priestor venuje správa justícii a boju proti korupcii. „Aj naďalej sa vyvíjalo veľké úsilie na zlepšovanie nezávislosti, integrity, kvality a efektívnosti slovenského justičného systému. V tomto ohľade vyzdvihuje rozsiahlu reformu súdnictva, ktorú parlament schválil ešte vlani v decembri. Upravil sa ňou spôsob výberu ústavných sudcov a členov Súdnej rady, zaviedol vekový strop sudcov pre odchod do dôchodku a vznikol Najvyšší správny súd.“

O to smutnejšie je, že nie všetky reformy zožali od komisie takú jasnú podporu. Medzi ne patrí aj nová súdna mapa, ktorou chce ministerka spravodlivosti Mária Kolíková kvôli efektivite znížiť počet súdov na Slovensku. Komisia „za pozoruhodný považovala prístup založený na dôkazoch, ktorý si zvolili slovenské orgány. Vydala aj ďalšie odporúčania, napríklad zvážiť odklad vykonania reformy.“ – Viac v tomto zdroji spravy.pravda.sk

Brusel odporúča Slovensku odložiť súdnu mapu. Možno si treba položiť otázku: O čo vlastne Bruselu ide, či o ochranu sudcov pred šikanou alebo skôr o to, aby sa korupčníkom, ktorí si to zaslúžia neublížilo??!