Najväčší klamár na SK je pán I. Matovič

30. júna 2021, kormidlo, Aj na vysokom poste platia zákony rovnako

Matovičovci sa hmotnej zodpovednosti boja ako čert kríža, hlavne, že pred voľbami sa priam zaprisahávali, že s tým spravia poriadok, ak vyhrajú voľby.

Včerajšie hlasovanie potvrdilo, že poslanci hmotnú zodpovednosť neprevezmú. Poslanci NR odmietli novelu zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, ktorú predložil nezaradený poslanec Miroslav Kollár. Žeby ju odmietli len preto, že tento návrh nevyšiel z dielne Oľano?

Myslím si, že neschválením tejto novely resp. zákona si hnutie Oľano vykopalo poriadnu priepasť pred voličmi, ktorí k nim prejavovali ešte aspoň nejaké sympatie – a v najbližších voľbách svoj hlas im dajú už len takí voliči, ktorým korupcia a bezprávie na Slovensku najviac vyhovuje.

Kollár touto novelou chcel zakotviť základné princípy pri nakladaní s verejným majetkom. Chcel zaviesť zavinenie založené na vedomej nedbanlivosti z hľadiska subjektívnej stránky konania. „Podmienkou na uplatnenie práva na náhradu škody spôsobenej verejným činiteľom by bolo právoplatné rozhodnutie príslušného orgánu.“

„Kollár tvrdí, že v súčasnosti podľa zákona nesmú štatutári v súkromných obchodných spoločnostiach pri výkone svojej pôsobnosti uprednostňovať svoje záujmy. To by malo podľa neho platiť aj pri všetkých verejných predstaviteľoch nakladajúcich s verejnou mocou alebo verejnými zdrojmi.“ Zdroj spravy.pravda.sk

O hlasovaní a o návrhu poslanca NR SR Miroslava Kollára na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa dozviete viac v tomto zdroji schodze/hlasovanie/

V roku 2020 bolo v programe Oľano uvedené, že navrhnú zaviesť hmotnú zodpovednosť verejných činiteľov za škodu spôsobenú štátu pri výkone verejnej moci a jej kontrolu. Jedným z kontrolných nástrojov bude doplnenie ústrednej evidencie o informáciu o „spôsobe a rozsahu uspokojenia nároku na náhradu škody“.

Navrhnú sprísniť trestný zákon, aby nechránil skorumpovaných politikov a iných verejných funkcionárov, ak si iná osoba zaznamená ich (korupčný) ústny alebo iný prejav.

Navrhnú zavedenie možnosti, aby ktorákoľvek osoba mohla podať žalobu, keď štátu zjavne vznikla škoda, no vec nie je adekvátne prešetrená a ako politicky citlivá sa „zametie pod koberec“. Občianskemu žalobcovi štát v prípade úspechu uhradí súdne trovy. Zdroj obycajniludia.sk/program

O disciplinárnej a trestnej zodpovednosti je už hádam aj škoda niečo hovoriť, keď poslanci nechcú zodpovedať za svoje chyby, akým príkladom chcú byť pre ostatných občanov?!