Pani Čaputová, uvoľňovať opatrenia by mali odborníci, nie politici

29. apríla 2020, kormidlo, Čaputová by voľby nevyhrala ak by...

Úvahy o uvoľňovaní opatrení na Slovensku by mali riešiť odborníci, nie politici. Takto sa vyjadrila pani prezidentka a ďalej pokračovala: „Sme na svetovej špičke, pokiaľ ide o spôsob, akým sa Slovensku zatiaľ podarilo vyrovnať s novým koronavírusom,“ –  opatrenia proti šíreniu koronavírusu hodnotí ako odvážne, prišli skoro. – Zdroj: spravy.pravda.sk

Lenže tešiť sa z dobrých výsledkov v boji s koronavírusom je jedna vec, no potápajúca sa ekonomika núti niektorých politikov k tomu, že opatrenia voči Covid-19 chcú preriediť. Avšak následky a nariadenia, ktoré by uvoľnili výrobu tovarov na miestach na ktorých bola doposiaľ pozastavená resp. práce na diaľniciach alebo výstavbe iných zariadení napr. športovísk, tak pri zvýšenej úmrtnosti občanov z dôsledku Covid-19 by za to neniesla zodpovednosť pani prezidentka, ale niesli by ju tí, ktorí by nariadili uvoľnenie prác na týchto pracoviskách. Takže ako sa hovorí babo raď!

Gašparec 17.06.2019

Gašparec 17.06.2019 – Občas je dobré dvakrát premyslieť čo povedať a či má význam niečo povedať, keď nakoniec tým idete sama proti sebe…

V súvislosti s pandémiou ma zaujal aj tento článok: Obľúbené ovocie Slovákov bolo plné pesticídov!

Keď som si článok prečítal, tak som si povedal: Teraz už viem prečo je Slovensko na svetovej špičke, pokiaľ ide o spôsob, akým sa na Slovensku aspoň zatiaľ podarilo vyrovnať s novým koronavírusom. Totiž Štátna veterinárna a potravinová správa SR zistila, že „ľudia pojedli mandarínky, v ktorých bol zistený multireziduálny nález 10 rezíduí pesticídov, čo odhalila odobratá vzorka.“ –  Regionálna veterinárna a potravinová správa Košice – mesto odobrala vzorku mandarínok vo veľkosklade MILK-AGRO spol. s.r.o., nachádzajúci sa na ulici Pri bitúnku. – „V analyzovanej vzorke boli zistené rezíduá pesticídov fenvalerátu = 0,064 mg/kg a fenbutatin oxidu = 0,22 mg/kg. Výpočtom sa zistilo, že pre fenvalerát a fenbutatin oxid podiel PSTI na hodnote ADI nepredstavuje riziko pre deti a dospelých, ale fenbutatin oxid je nepovolená látka,“ skonštatovala ŠVPS SR. – Zároveň bol zistený: „multireziduálny nález 10 rezíduí pesticídov. Bola vypočítaná hodnota HI (Hazard Index) pre deti a pre dospelých: Pre deti HI =2,3 a pre dospelých HI = 0,46,“ v správe je ešte uvedené, že: „na základe vypočítaných hodnôt HI (Hazard Index) vyplýva, že zistené množstvo 10 rezíduí pesticídov v mandarínkach predstavuje zdravotné riziko z konzumácie (hodnoty sú vyššie ako 1) pre deti.“ –  Štátna potravinová správa potvrdila, že mandarínky boli skonzumované.

Mandarínky boli dovezené z Turecka, dovozcom bola firma Roman Beňo, farma Seňa, ktorá sídli v mestskej časti Košice – Barca, a vývozcom spoločnosť  ILIRI DIS TICARET LTD. STI. v tureckej  Antalyi. – Zdroj: topky.sk

Budem trošku morbídny, ale napadlo ma, že možno preto sme na svetovej špičke, pokiaľ ide o spôsob, akým sa na Slovensku aspoň zatiaľ podarilo vyrovnať s novým koronavírusom, lebo tie mandarínky s multireziduálnym nálezom jedia mnohí Slováci – a vďaka tým pesticídom, ktoré obsahujú majú občania Slovenska voči vírusu odolnejšie organizmi. Je to podobné ako s našimi neprispôsobivými Rómami, o ktorých  som len nedávno písal v niektorých mojich blogoch, že hygiena je pre nich na hony vzdialená, mnohí z nich jedia to, čo nájdu medzi odpadkami v kontajneroch a napriek tomu skoro žiadnu chorobu nemajú. Jediný rozdiel od vtedy, čo som to písal je v tom, že teraz už aj oni nosia rúška lebo sa boja, že im policajti naparia pokutu, no napriek tomu je to prd platné lebo tie ich rúška sú špinavé, nikdy si ich nemenia za nové a čo je ešte dôležitejšie, že prehrabávaním sa v kontajneroch môžu nachytať vírus oveľa skôr ako bežní občania. Samozrejme, že k tomu treba pripočítať aj ďalšie veľké riziko, že od tých kontajnerov sa takýto špinaví pohybujú medzi ostatnými ľuďmi, ktorých môžu nakaziť pandémiou.

P.S.

Občas aj moja polovička kúpi mandarínky, no skôr preto, aby boli pre vnučky, keď k nám náhodou zavítajú, avšak uvedomuje si, že nie sú ani zďaleka také zdravé ako sa to propaguje. Lenže nie každý má možnosť odletieť si do tropických krajín, aby si tam vychutnal čerstvé a zaručene zdravé plody. (Ľudia s minimálnou mzdou resp. nizkými mzdami a dôchodcovia s nízkym dôchdkom, tak tí na to určite nemajú prostriedky). Musím však dodať, že tie mandarínky väčšinou aj tak skončia v koši, lebo splesnejú a stvrdnú tak, žeby ste s nimi mohli hrať napr. aj bejzbal. – Ja mandarínky nejedávam lebo mi pripadajú dosť kyslé a moja manželka ich tiež nemusí, keď už má chuť na nejaké južné ovocie, tak si dá skôr pomaranče. No a ja jedávam iba jablka, občas hrušky a aspoň dvakrát do týždňa si dám banán.