Založ si blog

Učitelia sa nikdy nemali tak dobre ako teraz

Týmto výrokom sa pochválil Danko v relácii RTVS Sobotné dialógy. Ak Danko pokladá to, že na školách už chýba mnoho učiteľov a mladí vysokoškoláci po skončení školy idú robiť radšej do zahraničia akoby mali pracovať za učiteľský plat, tak mu teda gratulujem k takému postrehu. Možno by nebolo od veci, aby pán Danko išiel najprv medzi učiteľov a porozprával sa s nimi o ich platoch, a až potom by mal povedať aká je skutočnosť.

A ak pán Danko nemá gule, aby išiel medzi učiteľov, tak by si mohol aspoň prečítať články v ktorých sa o učiteľoch píše napr. tento: https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2019/cislo-28/  – V článku sa okrem iného píše aj toto: „Nedostatok pedagogického personálu v metropole eskaluje. Slovenské školy mali v minulom mesiaci vypísaných zhruba osemsto voľných pozícií len na portáli Edujobs, ktorý sa špecializuje na tento druh povolaní. Z toho polovica bola v hlavnom meste a jeho okolí.“

A tento argument hovorí za všetko: „Najväčší nedostatok cítia základné školy, a to predovšetkým na druhom stupni. Chýbajú fyzikári, matematikári, učitelia informatiky a techniky. Ak sa aj nejaký nový absolvent pedagogiky nájde, zväčša sa dlho neohreje.“

Pán Danko mali by ste vedieť aj toto: súkromné firmy dokážu ponúknuť učiteľom výrazne vyšší plat než školy štátne. Priemerná mzda v hlavnom meste vlani podľa Štatistického úradu SR stúpla na 1 533 eur mesačne v hrubom. Začínajúci učiteľ podľa platových tabuliek dostane mesačne aj s osobitným príplatkom 805 eur brutto – a noví učitelia informatiky z univerzít už do škôl prakticky vôbec neprechádzajú.

Pokiaľ by ani tieto argumenty pánovi Dankovi nestačili, tak mu doporučujem, aby si prečítal aj tento článok: https://www.ta3.com/clanok/1161538/ – Nedostatok učiteľov trápi aj najväčšiu bratislavskú mestskú časť Petržalka. „Chýbajú desiati učitelia na prvom stupni základných škôl, sedem vychovávateľov v školských kluboch detí, učitelia matematiky, fyziky, informatiky, anglického a nemeckého jazyka na druhom stupni. Okrem toho potrebujeme šesť učiteliek do materských škôl, ale aj troch asistentov učiteľov do materských škôl.“

Lenže tieto štatistiky hovoria o problémoch s učiteľmi iba v hlavnom meste… takže pán Danko, najprv si treba zistiť celkový stav o nedostatku učiteľov na Slovensku – ako aj ich skutočné platy – a až potom by ste sa mali vyjadrovať, či sa učitelia majú naozaj tak dobre, ako ste to povedali v Sobotňajších dialógoch v relácii RTVS.

 

 

S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som žiadnemu z vás

30.10.2019

Vladko - pomerne rýchlo zabudol na to ako sa s nami všetkými lúčil slovami: S Pánom Bohom, idem od vás, idem od vás, neublížil som, neublížil som žiadnemu z vás. – Bol taký dojatý, že viac »

Rozhovor Trnku s Kočnerom ma urazil

15.10.2019

Rozhovor bývalého generálneho prokurátora Trnku s Kočnerom musí uraziť každého slušného občana v krajine. [caption id="attachment_4966" align="alignleft" width="630"] Gašparec, 15.10.2019[/caption] viac »

Matovič mal dopravnú nehodu

18.09.2019

Dnes ráno mal Igor Matovič dopravnú nehodu na D1 smerom do Bratislavy. Podľa jeho slov: „do neho zozadu narazil vodič, ktorý nestihol zabrzdiť. Následkom čoho jeho auto narazilo do vodiča pred viac »

hypotéka, prenájom, dane, daňové, nájom

Ceny bytov ďalej skokovo rastú

12.11.2019 10:00

Ceny nehnuteľností za posledné tri roky rapídne vzrástli. Aktuálny medziročný rast je dokonca rekordný za poslednú dekádu.

Saudská Arábia

Saudská Arábia zaradila feminizmus medzi extrémistické ideológie

12.11.2019 09:33

Podpora skupín, ktoré sú klasifikované ako extrémistické organizácie, sa v Saudskej Arábii trestá väzením.

Severná Kórea / podmorská balistická strela / Pukguksong-3

KĽDR obvinila Južnú Kóreu a USA z brzdenia mierového procesu

12.11.2019 09:27

Severokórejský veľvyslanec pri OSN zdôraznil, že Pchjongjang už vyše 20 mesiacov neuskutočnil testy jadrových zbraní.

jadrová elektráreň, belgicko,

Po silnom zemetrasení vo Francúzsku preventívne odstavili tri jadrové reaktory

12.11.2019 09:15

Francúzska energetická spoločnosť EDF pristúpila k tomuto kroku, aj keď prvé kontroly neodhalili žiadne poškodenia na reaktoroch alebo zariadení elektrárne.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 867
Celková čítanosť: 2633313x
Priemerná čítanosť článkov: 3037x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy