Už viem prečo platím tak veľa za vodu

11. septembra 2019, kormidlo, Aj takto sa štát okráda!

Nezisková mimovládna organizácia zisťovala, na akých autách sa vozia manažéri firiem, ktoré sú v stopercentnom vlastníctve štátu, miest, žúp a iných verejných inštitúcií. Ale až 40 percent z nich tieto údaje odmietli poskytnúť. Prečo to odmietli, tak to hádam ani nemusím vysvetľovať. Ten kto nemá čo skrývať, tak tieto informácie zverejní, čoby podľa mňa malo byť normálne, ale vieme ako to na Slovensku chodí. Napriek tomu organizácii sa podarilo zistiť, že vrchol rebríčka obsadil šéf Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.

Šéf Stanislav Beňo využíva Volkswagen Touareg a za prenájom tohto auta by mali do konca roka 2021 zaplatiť 125-tisíc eur. Vrcholom drzosti však je, že vodárenská spoločnosť si auto pre Beňa neprenajíma od lízingovej spoločnosti, ale od svojej dcérskej spoločnosti Infra Services. „V nej vlastní 49-percentný podiel akcií podnikateľ Ivan Kmotrík a to prostredníctvom firmy Grafobal Group development.

Ani generálny riaditeľ Severoslovenských vodární a kanalizácií Miroslav Kundrík nezaostal príliš pozadu za Beňom, aj on sa vozí na BMW GT za 96-tisíc eur. Takisto šéf Oravskej vodárenskej spoločnosti Jozef Revaj využíva Audi A4 za vyše 47-tisíc eur, a nový Volkswagen Tiguan Allspace za 43-tisíc zakúpila Podtatranská vodárenská spoločnosť aj svojmu riaditeľovi Petrovi Ďuroškovi.

Len pre zaujímavosť: „vládne nariadenie o limitoch na obstaranie áut štátnymi organizáciami z roku 2015 určuje maximálny cenový strop pre top úradníkov, ako sú štátni tajomníci alebo šéfovia ústredných orgánov štátnej správy na 57 600 eur a to vrátane DPH. Vláda takúto sumu odporučila dodržiavať aj ďalším predstaviteľom štátnej správy, či už primátorom alebo županom. Keď sa teda pozriete na porovnanie, primátori krajských miest jazdia často na lacnejších autách ako šéfovia vodární.“ Zdroj: https://www.topky.sk/cl/10/1822597/c

Vidím to tak, že po vrecku sa nebuchli vodárenské spoločnosti, ale my všetci sme sa buchli po vrecku lebo platíme za vodu to, čo si zapýtajú a k tomu si ešte stanovili aj to, aby sme im platili aj za dažďovú vodu – z ktorej my nemáme žiadny úžitok, hlavne, že sa oni vyhovorili, že tú vodu musia odvádzať na vlastné náklady. Nepoviem tí, ktorí majú rodinné domy, tak tí si tú vodu môžu zužitkovať napr. na polievanie záhrad, ale čo väčšina občanov, ktorí bývajú v blokoch!?