Reforma nemocníc

20. augusta 2019, kormidlo, Zdravotníctvo

Kalavská odmietla byť Ficovou bábkou a reformu nemocníc nepredloží ako ústavný zákon. Fico sa zľakol, že naplánované zmeny Kalavskej by znamenali aj rušenie časti lôžok v nemocniciach a prípadne aj celých oddelení, preto ju prinútil napísať ústavný zákon, ktorý by nikomu neuškodil a tak by ho podporila aj opozícia. Ficove ego by týmto krokom stúplo hlavne pred jeho voličmi, avšak ministerka pochopila, že takýto dokument by bol úplne zbytočný a preto ho stiahla.

Už sme mali možnosť – presvedčiť sa, že v strane SMER-SD nie je všetko také ružové ako to komentuje jej predseda pred médiami.

Prvé nepokoje vznikli už v máji 2019 – okresní funkcionári Smeru-SD z Košického kraja žiadali, aby sa Robert Fico a Robert Kaliňák vzdali funkcií, a vyzývali Petra Pellegriniho na kandidatúru za predsedu strany. Fico to okomentoval: „Toto je vyjadrenie názoru okresnej predsedníčky Košice 3 a europoslankyne Moniky Smolkovej, ktorá preň zozbierala aj podporu členov okresnej rady.“- Odmietol, že by v Smere-SD došlo k nejakej revolte a povedal, že vie len o „jednej dáme, ktorá je nespokojná, pretože nebola nominovaná za europoslankyňu“. Na svoju obhajobu ešte dodal: „Máme dnes funkčnú dobrú vládu, som veľmi rád, že vláda a (premiér) Peter Pellegrini majú plnú podporu okresných štruktúr, rovnako môžem povedať, že aj Robert Fico ako predseda strany má plnú podporu okresných štruktúr. Teda ideme ďalej v tandeme, pokračujeme, len si musíme povedať, aký recept ponúkneme Slovensku na tú našu ‚okukanosť‘.“ Zdroj: https://www.etrend.sk/ekonomika/

Lenže medzi Smolkovou a Kalavskou je podstatne väčší rozdiel, Smolková je iba predsedníčkou košického kraja a Kálavská je ministerkou rezortu, ktorý sa skloňuje takmer dennodenne, takže toto je už tvrdý oriešok aj pre Fica a ak sa Kalavská rozhodne podať demisiu, tak pre stranu SMER-SD to bude pred blížiacimi parlamentnými voľbami poriadny úder pod pás.

Myslím si, že problém s reformou nemocníc by sa dal vyriešiť veľmi jednoduchým spôsobom, stačilo by, aby Slováci zarábali rovnako ako zarábajú zamestnanci vo vyspelých krajinách EÚ. Potom by sa nik nemusel zaoberať tým, či je dostatok nemocníc a nemocničných lôžok pre pacientov. Chorí Slováci by pri dobrých platoch nemali problém požiadať o svoje liečenie v krajinách, ktoré majú nemocnice a personál vybavené v oveľa lepšom stave ako sú tie slovenské zariadenia. Veď dobrým príkladom bol exprezident Schuster, ale aj niektorí iní slovenskí politici, ktorí sa nechali operovať v zahraničí. (Dokonca, ak ma pamäť neklame, tak túto príležitosť využil aj predseda SMERu Robert Fico).