Brexit a populizmus

19. augusta 2019, kormidlo, Aj na vysokom poste platia zákony rovnako

Už aj stovke poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu z rôznych politických strán konečne došlo, že odčleniť sa od EÚ nie je také jednoduché ako v prípade, keď hlava rodiny buchne po stole a zavelí, že všetko bude tak ako povie on…Premiéra Borisa Johnsona požiadali, aby v súvislosti s brexitom okamžite zvolal parlament, aby v ňom rokovali o dohode.

 Danglár 19.08.2019

Danglár 19.08.2019

Poslanci vidia, že krajina čelí stavu núdze a parlament musí byť „zvolaný teraz v auguste a zasadať pravidelne do 31. októbra“. Zdroj: https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/ (Británia má opustiť Európsku úniu 31. októbra.)

Krajina je na pokraji hospodárskej krízy a do brexitu sa rúti bez dohody. Odchod z EÚ bez dohody bude mať následky v zásobovaní potravín a liekov. Bude oslabené hospodárstvo krajiny a najviac sa to prejaví na pracovných miestach. Budú ohrozené verejné financie i univerzity.

Brexit bez dohody ohrozuje hlavne dôležitú spoluprácu v oblasti bezpečnosti, ktorej cieľom je chrániť krajinu pred zločincami a teroristami.

Populista premiér Johnson opakovane vyhlásil, že: „krajina 31. októbra odíde z Únie bez dohody, pokiaľ nebude EÚ súhlasiť s opätovným prerokovaním podmienok vystúpenia.“ – Lenže Johnson nesmie zabudnúť aj na tzv. írsku poistku, ktorú vyrokovala Theresa Mayová.

V súvislosti odchodu Londýna z Európskej únie plánuje írska vláda presunúť celkovo 200-tisíc ton írskych ropných rezerv z územia Británie.