Založ si blog

Skvelý nápad

Na Haiti pôsobí Plastová banka (The Plastic Bank). Jej zakladateľ David Katz povedal, že: „Na jednom mieste na Haiti som videl toľko plastov, že vytvorili vlastnú pevninu. Bola to katastrofa.“

Pôsobnosť organizácie je zatiaľ v najchudobnejších krajinách Indonézie a Brazílie. Jej činnosť spočíva v tom, že chudobným ľuďom umožňuje, aby na zberných miestach vymenili nazbieraný plastový odpad za zdravotné poistenie, ale aj peniaze a iné potrebné veci.

Je dôležité zabrániť tomu, aby sa plasty dostávali do žalúdkov zvierat a morských živočíchov. (Ale už aj nám ľuďom). Avšak najdôležitejšie je ukončiť chudobu, tá je vo veľkej miere zodpovedná za to, ako vyzerá životné prostredie.

Mnohé zberné miesta Plastovej banky nazbierajú mesačne 30 ton a na konci tohto roka by chceli mať celkovo 700 zberných miest. (Ročne sa vyprodukuje 350 miliónov ton plastov a čísla idú stále nahor, najmä v ostatnom desaťročí). Chudobní ľudia za vyzbieraný plast dostávajú školné či energiu. (S Plastovou bankou chce spolupracovať aj pápež).

Dovolím si tvrdiť, že ak by tento systém bol zavedený – čo najskôr – na Slovensku, tak plasty by sa nepovaľovali na každom kroku, kde sa len človek pozrie – čiže na sídliskách, v priekopách popri cestách a riekach -, ale chudobní ľudia by vyzbierali plasty ešte aj na našich lúkach a v lesoch – najmä tie, ktoré tam niektorí nezodpovední občania „zabudli“.

S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som žiadnemu z vás

30.10.2019

Vladko - pomerne rýchlo zabudol na to ako sa s nami všetkými lúčil slovami: S Pánom Bohom, idem od vás, idem od vás, neublížil som, neublížil som žiadnemu z vás. – Bol taký dojatý, že viac »

Rozhovor Trnku s Kočnerom ma urazil

15.10.2019

Rozhovor bývalého generálneho prokurátora Trnku s Kočnerom musí uraziť každého slušného občana v krajine. [caption id="attachment_4966" align="alignleft" width="630"] Gašparec, 15.10.2019[/caption] viac »

Matovič mal dopravnú nehodu

18.09.2019

Dnes ráno mal Igor Matovič dopravnú nehodu na D1 smerom do Bratislavy. Podľa jeho slov: „do neho zozadu narazil vodič, ktorý nestihol zabrzdiť. Následkom čoho jeho auto narazilo do vodiča pred viac »

hypotéka, prenájom, dane, daňové, nájom

Ceny bytov ďalej skokovo rastú

12.11.2019 10:00

Ceny nehnuteľností za posledné tri roky rapídne vzrástli. Aktuálny medziročný rast je dokonca rekordný za poslednú dekádu.

Saudská Arábia

Saudská Arábia zaradila feminizmus medzi extrémistické ideológie

12.11.2019 09:33

Podpora skupín, ktoré sú klasifikované ako extrémistické organizácie, sa v Saudskej Arábii trestá väzením.

Severná Kórea / podmorská balistická strela / Pukguksong-3

KĽDR obvinila Južnú Kóreu a USA z brzdenia mierového procesu

12.11.2019 09:27

Severokórejský veľvyslanec pri OSN zdôraznil, že Pchjongjang už vyše 20 mesiacov neuskutočnil testy jadrových zbraní.

jadrová elektráreň, belgicko,

Po silnom zemetrasení vo Francúzsku preventívne odstavili tri jadrové reaktory

12.11.2019 09:15

Francúzska energetická spoločnosť EDF pristúpila k tomuto kroku, aj keď prvé kontroly neodhalili žiadne poškodenia na reaktoroch alebo zariadení elektrárne.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 867
Celková čítanosť: 2633315x
Priemerná čítanosť článkov: 3037x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy