Tisíce ľudí na včerajších protestných pochodoch

29. septembra 2018, kormidlo, Politika

Keď sa deje v štáte krivda, všetkými desiatimi podporujem občanov, ktorým nie je ľahostajné, čo sa deje v ich krajine a okamžite žiadajú nápravu. (A je mi úplne jedno, aké zoskupenia sú v danej chvíli pri moci).

Doterajšie protesty ohľadne vraždy Jana Kuciaka a jeho snúbenky boli kritizované mnohými ľuďmi tým, že ani zďaleka sa na nich nezúčastnilo toľko protestujúcich občanov, ako to uvádzali média. Včera podvečer som sa práve kvôli tomu rozhodol, že na vlastné oči sa pôjdem presvedčiť, aká účasť protestujúcich občanov sa zíde na Hlavnej ulici v Košiciach?!

Rozhovor s pani Kušnírovou pred televíznym štábom...

Rozhovor s pani Kušnírovou pred televíznym štábom…

Prišiel som tam 10 minút pred 18 hodinou. Pred tribúnou postávalo a sedelo odhadom asi 200 ľudí, ale pomaly prichádzali ďalší a ďalší občania. Zhruba po 7 minútach sa k organizátorom – popred mňa blížila spolu so svojou priateľkou – mama zavraždenej snúbenice Jana Kuciaka.

Zhromaždenie protestujúcich občanov iba pár minút po 18tej

Zhromaždenie protestujúcich občanov iba pár minút po 18tej hodine

O pár minút nato som si spravil zopár záberov a pobral som sa naspäť domov.

Zhromaždení občania pred zahájením protestu...

Zhromaždení občania pred zahájením protestu…

Zhromaždení občania pred zahájením protestu...

Zhromaždení občania pred zahájením protestu…

Neviem a ani nemôžem tvrdiť, či je pravdou to, čo písali média, že na pochode Hlavnou ulicou sa zúčastnilo 1500 – 2000 protestujúcich občanov, ale ak by ich tam bolo iba 500, tak dovolím si tvrdiť, že väčšina z nich sa tohto protestu nezúčastnila preto, aby podporili organizátorov v ich politickom ťažení, ale preto, že chcú, aby v našej krajine vládla slušnosť a poriadok.

Myslím si, že ak sa premiér Pellegrini vyjadril – pred médiami – k obhajobe Vlády, že: ,,Strany, ktoré vyhrali voľby majú právo meniť a ovplyvňovať akékoľvek dianie v jej spoločnosti – teda aj sudy a aj personálne preobsadzovanie – v systéme justície a polície, že musia mať vplyv na trestné orgány! S tým sa opozičné hlasy a občania musia jednoducho zmieriť.“ – Tak tvrdím, že také prehlásenie premiéra je naozaj choré a s demokraciou to nemá nič spoločné.

V jednej debate sa jeden čitateľ na obhajobu premiérových slov vyjadril týmito slovami: „V demokracii je možné na základe vôle ľudu zmeniť aj fatálny trest. Teda omilostiť vraha. Je to pilit. Zriadenie kde sa najviac zločincov dostáva k moci. Pretože je to vôľa ľudu vyjadrená hlasom a stačí vlastniť tv stanicu ako Rusko a budeš na špici volených.“

Takže ak aj toto pokladajú viacerí voliči SMERu za demokraciu, tak ďalšia debata na túto tému je naozaj zbytočná.