Skutočne by to ľudstvo neprežilo?

10. augusta 2018, kormidlo, Politika

Taký výrok mohol vzísť iba z amerických lenivých hláv, ktorí bez svojich tátošov už nevedia spraviť krok a z áut nielenže pozerajú v kinách filmy, ale mnohí sú už takí pohodlní, že zo svojich áut ani nevychádzajú. A to nemyslím iba vtedy, keď potrebujú natankovať, ale keď potrebujú aj oni „natankovať svoje žalúdky,“ takže si nechávajú prinášať jedlá na táckach až k autám. (A to už nie je iba v predajniach McDonalds, ten s touto službou začal ako prvý).

Teraz po udelení sankcii voči Iránu – ktoré na nich uvalili Američania – sa mnohí obávajú, či zostane svet bez tretiny ropy? V posledných dňoch cena ropy prudko šplhá nahor.

„Z trhu tak zmizne denne okolo jedného milióna barelov. V júli krajina pritom vyprodukovala okolo troch miliónov barelov za deň.“

Ak by „Teherán splnil hrozbu, že zatvorí Hormuzský prieliv, zasiahlo by to ekonomiku na celom svete. Blokáda prielivu by viedla ku globálnemu poklesu dodávok ropy až o 30 percent, takže jej hodnota na trhoch by okamžite prudko vyskočila.“

Donald Trump sa vyhráža nie len Iránu, ale všetkým štátom, ktoré od Iránu nakupujú ropu aj kvapalný plyn. Dal im lehotu do začiatku novembra, „aby prestali odoberať tieto suroviny od Iránu, lebo v opačnom prípade Spojené štáty prestanú s nimi obchodovať.“

„Na cenový vývoj ropy reagujú benzínky s určitým časovým oneskorením, a práve rastúce ceny ropy premietajú dopravcovia do cien pre zákazníkov rýchlejšie, ako keď ceny klesajú.“

Zdroj: https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/479869- bez-tretiny-ropy/

Takže zmenu cien benzínu a nafty na pumpách môžeme očakávať v priebehu jedného až dvoch týždňov.

Viem, že to, čo následne napíšem, že niektorých čitateľov to poriadne nahnevá, ale ja hovorím, že čím skôr, by k takej situácii došlo, tým lepšie. Veď tu našu planétu (Zem) sme už tak spľundrovali, že ak to ďalej pôjde takým tempom ešte 20 rokov, tak ľudstvo sa samo zničí a nebude k tomu potrebná ani 3. Svetová vojna. A o rýchlom tempe roztápania ľadovcov a o ozónovej diere už aj škoda niečo hovoriť. 🙁

Myslím si, že najväčšiu obavu z takejto situácie – ak by nastala – majú boháči lebo vedia, žeby im poklesol odbyt ropy, ak by jej hodnota trojnásobne stúpla. Ale, aby kvôli tomu ľudstvo vyhynulo, tak to je iba veľké strašenie. Človek je tvor, ktorý si dokáže poradiť v každej situácii. Napr. tí, ktorí prežili 1. a 2. Svetovú vojnu, trvalo im to síce niekoľko rokov, kým z ničoho postavili svoje mesta takmer do pôvodného stavu. Takže ak bude menej ropy a tým menej pohonných hmôt, tak mnohí budú musieť vyhrnúť rukávy a tvrdšie pracovať, ale taká práca ľudstvo naozaj nezničí. (Aspoň by mnohí neboli takí tuční, ktorých žiaľ v poslednej dobe čoraz viac pribúda.)