Totálne zdevastované lesy

5. augusta 2018, kormidlo, Cykloturistika Nezaradené

A o zničených lesných cestách a turistických chodníkoch už aj škoda hovoriť. Ešte pred pár mesiacmi som si občas vyrazil na cyklotúru po mojej najobľúbenejšej trase KVP – Bankov – Jahodná – Predná Holica k chate Lajoška.

KVP - umelé jazierko v blízkosti kláštora a reštaurácie Zlatá podkova

KVP – umelé jazierko v blízkosti kláštora a reštaurácie Zlatá podkova

Cyklistická cesta medzi Bankovom a Kamenným Hrbom

Cyklistická cesta medzi Bankovom a Kamenným Hrbom

No posledný krát som sa tam vybral zhruba pred poldruha mesiacom, ale trať (turistický chodník po červenej značke) hlavne z Banková ku Kamennému Hrbu bola už tak rozrýpaná lesnými traktormi, ktorými tadiaľto ťahali za sebou zrezané kmene stromov, že tam už na niektorých miestach išlo doslova o život – najmä, keď cyklisti schádzali dolu z kopcov – vyjazdené hlboké koľaje, pomerne veľké kamene – prípadne vytrhané korene stromov – takáto cesta je už naozaj len pre samovrahov, ale určite nie pre cyklistov…

Túto cestu pravidelne premeriava veľký počet cyklistov...

Túto cestu pravidelne premeriava veľký počet cyklistov…

Odtiaľto k Hornému Bankovú približne 3 km

Odtiaľto k Hornému Bankovú približne 3 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zničená cesta ma definitívne odradila od ďalších túr a začal som si hľadať inú a bezpečnejšiu trasu. Chvalabohu netrvalo to dlho a našiel som ju – a lepšiu cestu (dokonca asfaltovú – vedenú lesom zhruba 5 kilometrov z Horného Banková smerom na Alpínku) som si skutočne ani priať nemohol. Motorové vozidla a motocykle tam majú zákaz vjazdu – okrem cyklistov po tej ceste môžu premávať iba lesníci na svojich terénnych vozidlách.

Informačná tabuľa o kaplnke Jána Nepomuckého

Informačná tabuľa o kaplnke sv. Jána Nepomuckého

Zhruba v polovici trasy je výborná studnička a nad ňou je historická čerstvo zrenovovaná kaplnka – bola postavená na pamiatku sv. Jána Nepomuckého.

V pozadí kaplnka sv. Jána Nepomuckého

V pozadí kaplnka sv. Jána Nepomuckého

V pozadí kaplnka sv. Jána Nepomuckého

V pozadí kaplnka sv. Jána Nepomuckého

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trať sa dá zvládnuť normálnym tempom približne za 80 minút – ak so sebou zoberiete aj deti, prípadne vnukov alebo vnučky, ktoré už zvládajú mierne náročnejšie trasy bicyklom, tak na Alpínke je možnosť príjemne sa občerstviť a pribudlo tam zopár detských atrakcii, ktoré sa budú deťom určite páčiť…

Alpínka - chôdza po napnutom páse...

Alpínka – chôdza po napnutom páse…

Mamičky s deťmi majú k dispozícii veľké pieskovisko a drevené preliezky

Mamičky s deťmi majú k dispozícii veľké pieskovisko a drevené preliezačky

Za malý poplatok je tam aj požičovňa detských trojkoliek

Za malý poplatok je tam aj požičovňa detských trojkoliek a štvorkoliek

Trojkolky...

Trojkolky…

Trojkolka aj pre väčšie deti...

Trojkolka aj pre väčšie deti…

S trojkolkou sa dá voziť na pomerne veľkom priestore - lúka

S trojkolkou sa dá voziť na pomerne veľkom priestore – lúka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamná tabuľa košického lesoparku

Reklamná tabuľa košického lesoparku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Včera predpoludním som sa tam vybral s tým, že poobede, keď sa vrátim z cyklotúri, tak si pôjdem zaplávať na niektoré mestské kúpalisko. A naozaj nič neľutujem a budem tam chodievať častejšie – vrelo doporučujem.

 

K ťažbe dreva snáď len toľko: Ak ťažba dreva v našich lesoch bude aj naďalej napredovať terajším tempom, tak najskôr to dopadne tak, že za 20 – 30 rokov budeme mať v okolí Košíc iba holé pláne. 🙁

 

 

 

 

 

 

Záverom chcem povedať  len toľko, že milo ma prekvapil nový pútač pred vjazdom na Alpínku – podľa mňa je celkom pekný a ladí aj s prostredím. Avšak na škodu veci je, že ľudia, ktorí ten pútač zabudovali, tak zároveň mali odviezť preč starý pútač. Ten nechali povalený na zemi vedľa toho nového pútača. Jeho stará oceľová konštrukcia už tak veľmi dobrým dojmom nepôsobí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trošku sa prikloním aj na ich obhajobu: možno tú starú zhrdzavenu konštrukciu nemali ako zobrať so sebou. (Možno nemali dodávku, resp. priestor kam by tu konštrukciu uložili).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale napadla ma aj druha alternatíva, že to proste nechali takým ľuďom, ktorí zbierajú starý šrot a tí ho veľmi radi zavezú do najbližších zberných surovín so železným šrotom – nepochybujem o tom, že ak by to nebolo tak ďaleko za mestom, tak niektorí naši spoluobčania by tento oceľový šrot už dávno naložili na svoju káričku, aby to patrične speňažili.