Aj záchranárske vrtuľníky majú veľký podiel na uhynutých kamzíkoch

31. decembra 2017, kormidlo, Nezaradené

Počas vianočných sviatkov zahynulo v Tatrách jedenásť kamzíkov a k ich úhynu prispel nielen zľadovatený terén, ale aj časté prelety vrtuľníkov.

Samozrejme je to smutné, že v našich veľhorách prichádzajú pomerne dosť často o život (hlavne v poslednom čase) horolezci a turisti, lenže v mnohých prípadoch bolo dokázané, že si smrť zapríčinili sami, a to svojou slabou výbavou, alebo tým, že ignorovali výstrahy horskej služby a záchranárov, že snehové, ale aj veterné podmienky na „športové podujatia“ nie sú vhodné!

  1. a 26. decembra v našich veľhorách úplne zbytočne vyhasli 4 mladé ľudské životy. Lenže súbežne počas ich záchrany, (resp. znesenie ich telesných pozostatkov do doliny) prišli zbytočne o život aj jedenásti kamzici, ktorých hluk vrtuľníkov „zbytočne“ vyplašil…

Kto aspoň raz v živote bol vo Vysokých Tatrách, tak ten veľmi dobre vie, aké sú tam počas tuhých mrazov podmienky, najmä vtedy, keď je tam zľadovatená snehová prikrývka, ale celodenné prelety záchranárskych vrtuľníkov vo vysokohorskom prostredí, kvôli nedisciplinovaným návštevníkom (pohybujúcim sa v sezónnej uzávere turistických a náučných chodníkov) úplne zbytočne plašia kamzíkov…

Nadobúdam dojem, že kompetentných ľudí samotné kamzíky príliš nezaujímajú, pre nich by kamzíky boli dobre až vtedy, ak by nejakí milionári prejavili záujem o odstrel kamzíkov, kvôli trofeji a štát by mal z toho devízu. (Ako tomu bolo za totalitného režimu.)

Príklad: Ako platili pokuty za porušenie zákona o lesoch návštevníci Tatranského národného parku (TANAP) členovia Lesnej stráže Štátnych lesov (ŠL) TANAP im v roku 2013 uložili blokové pokuty vo výške presahujúcej 2000 eur. http://www.topky.sk/cl/10/1377924/

Je už naozaj najvyšší čas, aby kompetentní ľudia konečne uzákonili nariadenie, že turisti a horolezci, ktorí nezodpovedne riskujú a trepú sa tam, kde nemajú, (k tomu ešte aj napriek varovaniu), aby si za svoju záchranu platili všetky náklady spojené s ich záchranou, resp. aby aj pozostalí hradili všetky výdavky za prevoz pozostatkov svojich rodinných príslušníkov do doliny z miesta na ktorom prišli o život.

Verím, že pri takom ráznom nariadení by takých šialencov poriadne ubudlo. (No vyzerá to tak, že kompetentným ľuďom systém, aký je teraz vyhovuje. Záleží im na tom, že aj záchranári zbytočne riskujú svoje životy? Asi nie, hlavná vec, že v Tatrách pribúda väčší počet turistov a najmä zahraničných.

PS

Pripúšťam, že môže byť už nejaké iné nariadenie o ktorom neviem, ale z dostupného prameňa mám toto: Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/cesky-horolezec-smrt-tatry-dfz-/zahranicni.aspx?c=A170930_103030_zahranicni_ert „Záchranné akce HZS jsou zpoplatněny. Náklady spojené s těmito zásahy kryje pojištění, které nabízejí například komerční pojišťovny.“ 30. září 2017