Môžu poľovníci obísť systém v dodávke diviny?

8. apríla 2017, kormidlo, Nezaradené

Neviem, ale istý čas som mal v jednom prípade podozrenie, že sa to dialo obchádzaním zákona?!

Predpoludním 16.2.2017 (pred 10 hodinou) som sa vybral na bežkách na Predné Holisko k chate Lajoška (908 m.n.m.) a vedľa zadnej brány  reštaurácie Zlata podkova (nad sídliskom KVP) stála terénna lesnícka dodávka štátnych lesov a dvaja zamestnanci (s najväčšou pravdepodobnosťou štátnych lesov) z tej dodávky  vykladali plastovú nádobu čiernej farby s krytom  (jej objem bol cca 50 litrov), takže tým, že bola nádoba zakrytá tak som nevidel, čo v nej niesli, no jej obsah určite nebol ľahký lebo obaja mali čo robiť, aby ju do reštauračného zariadenia zaniesli bez toho, aby si aspoň na chvíľu oddýchli).

16807345_1542658295762435_4488442270037430284_n

Na tomto mieste na ktorom stojím, stála tá lesnícka dodávka….

 

Napadlo ma, či v tej nádobe v tvare kvádra nebola divina?!  Totiž v minulosti, keď som dosť často chodieval do lesa, tak takmer zakaždým som tam stretol resp. videl srnky, ale naposledy v tomto roku som ich videl niekedy koncom januára a odvtedy až do toho 16.2. 17 už nie.  Ale stalo sa, že akoby mi to prozreteľnosť chcela vyvrátiť (totiž mal som podozrenie na tých dvoch zamestnancov štátnych lesov, že asi dodávajú do tej reštaurácie mäso z diviny nelegálne), lebo zhruba o 2 hodiny neskôr som v lese predsa len stretol dve srnky. (No pochyboval som, že tí lesníci do tej reštaurácie niesli mrazené kurčatá, ak to mali byť náhodou nejaké operence, tak najskôr to mohli byť bažanty). Dokonca som si zapamätal aj štátnu poznávaciu značku tej dodávky, no z pochopiteľných dôvodov sem celé číslo neuvediem: KE – *** IL. (Je celkom možné, že to medzi poľovníkmi a reštauračnými zariadeniami takto naozaj funguje, lebo v kufri auta mali ešte jednu takú plastovú nádobu, len už neviem, či aj túto mali v pláne dodať do Zlatej podkovy, alebo tá druhá nádoba bola určená pre nejakú inú reštauráciu?!).

16684189_1542656945762570_2865916647111882228_n 16729438_1542657129095885_6164194745898148318_n

 

 

 

 

Nechcel som aby mi tie srnky ušli, tak som ich iba takto z diaľky odfotil. (Pri zväčšení je ich celkom dobre vidieť). 🙂

Pre istotu som si o tomto systéme vyguglil toto:

Na čo sa nariadenie nevzťahuje?
– Nevzťahuje sa na súkromné domáce použitie ulovenej zveri a na malé množstvá voľne žijúcej zveri alebo zveriny z voľne žijúcej zveri určenej priamo konečnému spotrebiteľovi alebo miestnym maloobchodným prevádzkarňam, ktoré ju priamo dodávajú konečnému spotrebiteľovi.“

A čo ak chce užívateľ poľov­ného revíru dodávať malé množstvá zveriny priamo konečnému spotrebiteľovi alebo do miestnej maloobchodnej siete?
– V tom prípade sa musí riadiť nariadením vlády SR č. 352, ktoré nadobudlo účinnosť prvého septembra 2009. Nariadením sa stanovujú hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov živočíšneho pôvodu, mäsa z hydiny a domácich králikov, voľne žijúcej zveri a zveriny z nej. Podľa tohto nariadenia môže užívateľ poľovného revíru predať konečnému spotrebiteľovi alebo dodať do miestnych maloobchodných prevádzkarní najviac 30 percent tiel voľne žijúcej zveri ulovenej v poľovnom revíri ročne, alebo môže priamo predať konečnému spotrebiteľovi na mieste jednu tonu rozrobenej vykostenej zveriny, alebo zodpovedajúce množstvo nevykostenej zveriny za týždeň. Takto predávanú alebo dodávanú zver alebo zverinu z nej musí vždy posúdiť vyškolená osoba. Za posúdenie ulovenej zveri na mieste je zodpovedný užívateľ poľovného revíru. Pôvod ulovenej voľne žijúcej zveri alebo zveriny z nej preukazuje užívateľ poľovného revíru lístkom o pôvode ulovenej raticovej zveri, značkou na označenie ulovenej raticovej zveri alebo dodacím listom a pri malej zveri dodacím listom. Užívateľ poľovného revíru zodpovedá za označenie tiel a jedlých vedľajších produktov zveri pred jej priamym predajom konečnému spotrebiteľovi alebo dodávkou do miestnych maloobchodných sietí. Zver alebo zverinu zo zveri vnímavej na trichinelózu môže užívateľ poľovného revíru predať alebo dodať až po získaní negatívnych výsledkov vyšetrenia na trichinelu.“

Viac tu: http://www.pluska.sk/polovnictvo-a-rybarstvo/polovnik/poradna/2009/predaj-zveriny-po-novom.html

P.S.

Nakoľko my Slováci veľmi dobre vieme, že podvodníci využívajú rôzne praktiky v svojej nelegálnej činnosti, tak by som sa ani veľmi nečudoval, ak by aj tento prípad, (ktorý som tu opísal) bol nelegálny. Lebo tým, že to robili za bieleho dňa, tak o to viac sa mi vrylo do pamäti to známe príslovie, že: pod lampou býva najväčšia tma. 🙂