Je užívanie minerálnych vôd pre ľudský organizmus škodlivé?

7. apríla 2017, kormidlo, Nezaradené

Samozrejme otázka sa vzťahuje na užívanie väčšieho množstva minerálnej vody jednou osobou/deň.

Už pár desiatok rokov si občas chodievam nabrať minerálnu vodu do plastových fliaš z minerálneho prameňa, ktorý sa nachádza v rekreačnom stredisku Anička v Košiciach.

V posledných rokoch som tam chodieval častejšie na bicykli (najmä v jarnom a letnom období aspoň raz týždenne, ale občas aj dvakrát týždenne). No od septembra 2016 bol prameň vylúčený z prevádzky kvôli plánovanej rekonštrukcii.

Po rekonštrukcii bol tento prameň (zhruba pred poldruha mesiacom) opäť uvedený do prevádzky, no mňa zarazilo, keď som si pri prameni prečítal tabuľky s týmto varovaním: Vzhľadom na fyzikálno – chemické vlastnosti minerálnej vody odporúčame jej priamy konzum v maximálnom objeme denne ½ litra na osobu. ODPORÚČANÁ DOBA SKLADOVANIA 24 hod.

Tak som si hneď pomyslel, čo to má znamenať, to si zo spotrebiteľov robia žarty??! Veď občania Košíc, ale aj širokého okolia túto vodu pili „na hektolitre“, (ale až do času, kým začali rekonštrukčné práce), ale nikde na prameni o tom nebola žiadna zmienka! (Prvé, čo ma napadlo bolo, že v našich potravinárskych obchodoch sa predáva možno aj 100 rôznych druhov minerálok, ale aspoň ja som sa ani na jednej z tých minerálok nikde nedočítal, že ich väčšia konzumácia je pre ľudský organizmus škodlivá.

Nedalo mi to a tak som si zopár článkov o minerálnych vodách vyguglil a zároveň tu na tieto články dávam aj nicky aby si čitatelia sami mohli spraviť svoj úsudok o týchto informáciách.

dscn4514 dscn4515 dscn4516 dscn4517 dscn4520 dscn4521

 

 

 

 

 

 

 

„Prameň bol od 12. septembra 2016 vylúčený z prevádzky kvôli plánovanej rekonštrukcii.“

„Voda z Aničky je medzi Košičanmi veľmi obľúbená. Podľa lekárov pomáha najmä pri tráviacich problémoch. Archívne záznamy spomínajú výskyt minerálnych prameňov v tejto oblasti už v 14. storočí. Až v roku 1863 bol objavený prameň pri ceste do Ťahanoviec v severnej časti intravilánu mesta Košice.“

„V roku 1995 bol vybudovaný nový vrtný zdroj minerálnej vody, a to vrtom hlbokým 30 m. Ten slúži svojmu účelu doteraz.“

Viac tu: http://kosicednes.sk/dennik/clanky/mineralny-pramen-anicka-opat-sluzi-verejnosti/

História

http://www.keturist.sk/info/turisticke-vychodiska/strediska-a-centra/areal-anicka/

Čo ale hovoria hygienici?

Voda je hygienicky nezávadná

Vodu sa odporúča užívať do 12-tich hodín od načerpania. Vo vode si však niekedy môžete všimnúť zákal, ktorý môže byť spôsobený prítomnosťou železa, a tak sa nemusíte báť jej znečistenia.

Napriek tomu, že kvalita prameňov nespadá pod Regionálny úrad verejného zdravotníctva, úrad apeluje na to, že z voľne dostupných prameňov, ktoré nie sú spoľahlivo chránené nie je bezpečné užívať vodu. Na ich kvalitu môže okrem znečistenia ľuďmi pôsobiť aj znečistenie zvieratami či prírodnými živlami. To platí aj pre minerálny prameň, ktorý sa nachádza neďaleko od prameňa Anička, v poli.

Viac tu: http://kosice.dnes24.sk/znamy-pramen-gajdovka-v-kosiciach-je-zadarmo-co-ale-hovoria-hygienici-241999

Aj minerálky treba piť s mierou: Prečo?

„Prírodné minerálne vody by sa ale nemali konzumovať trvalo a nikdy nie viac ako 2 litre za deň. Optimálny je pol litra a súčasne striedať rôzne druhy. Pitie veľkého množstva minerálnych vôd s vysokým obsahom minerálov, najmä ak ich nestriedame, nemusí byť prospešné pre náš organizmus. Pri konzumácii rovnakého typu minerálok totiž  telo dostáva v nadbytočnom množstve rovnaké minerály.“

Viac tu: https://najmama.aktuality.sk/clanok/233573/aj-mineralky-treba-pit-s-mierou-preco/