Kristus menil vodu na víno a Slováci menia mlieko na vodu!

15. marca 2012, kormidlo, Nezaradené

A máme ďalší škandál na Slovensku: Z obchodov sťahujú mlieko, bola to skôr voda!
Jeden z najväčších výrobcov mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku, spoločnosť Rajo, musel hasiť poriadny škandál. Z pultov obchodov stiahol stovky litrov nízko-tučného mlieka. Mlieko nebolo podľa veterinárov škodlivé.

Nízko-tučné mlieko vyrábané spoločnosťou Rajo, a.s. nebolo podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR zdraviu škodlivé. Inšpektori regionálnej potravinovej správy vykonali viacero kontrol v podniku, nezistili však žiadne nedostatky alebo odchýlky.
Na zverejnené informácie reagovala vedúca kancelárie ústredného riaditeľa ŠVPS Paulína Komarová. „Podľa vyjadrenia spoločnosti Rajo a.s. išlo o problémy s kvalitou mlieka,“ dodala.
Informácie o nekvalitnom mlieku priniesol internetový portál aktuálne.sk, na ktorý sa obrátila nespokojná zákazníčka. Tá si mlieko kúpila v bratislavskej mestskej časti Ružinov.
„Podľa jej slov to, čo si naliala do pohára, malo oveľa bližšie k vode než mlieku. A hoci spoločnosť o tomto probléme oficiálne verejnosť neinformovala, členka predstavenstva pre obchod a marketing Zuzana Stanová pre Aktuálne.sk potvrdila, že takýto problém evidovali. Konkrétne malo ísť o nízko-tučne mlieko Rajo s dátumom spotreby 28. marca 2012 a šaržou S/8 06:12 16229. Koľko litrov defektného mlieka si však zákazníci mohli odniesť, spoločnosť priamo neodpovedala,“ uviedol internetový portál.
„Mlieko predávame v rámci celého slovenského trhu. Reklamácie máme v počte 444 kusov od zákazníkov,“ poznamenala Stanová pre Aktuálne.sk. Členka predstavenstva Rajo, a.s., však ubezpečuje, že zdravie ľudí, ktorí takéto mlieko skonzumovali, nebolo a nie je ohrozené. Ľuďom, ktorí sa sťažovali, už v tomto zmysle rozposlali aj ospravedlňujúci list.
„Vyzrážanie mlieka je spôsobené enzýmami pochádzajúcimi z mikroorganizmov, ktoré boli inaktivované pasterizáciou, respektíve UHT procesom,“ píše sa v liste, ktorý Rajo, a.s., rozposiela nespokojným zákazníkom.
Podľa spoločnosti však výrobné záznamy nevykazujú žiadnu odchýlku od predpísaného technologického postupu výroby. „Záznam UHT procesu poukazuje na riadnu funkčnosť, bez odchýlok. Proces plnenia bol plynulý, bez porúch,“ uvádza spoločnosť v spomínanom liste.
V prípade, že takéto mlieko majú zákazníci ešte doma, vylievať ho však nemusia. Predajcovia sú pripravení aj na takéto prípady. Stanová preto odporúča vrátiť tento výrobok do predajne, kde bolo zakúpené.
V celej záležitosti sa pritom už angažujú aj patričné štátne orgány. „Regionálna veterinárna a potravinová správa Bratislava začala vo veci správne konanie,“ skonštatovala vedúca kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Paulína Komarová.
ZDROJ: http://www.topky.sk/cl/10/1303342/

 

Na tento problém by som sa pozrel z trochu iného pohľadu. Koncom 60tých a začiatkom 70tých rokov som pracoval na JRD v našej obci a kvôli tomu aby sa plnili stanovené ciele päťročnice v dojivosti, tak dojičky bežne do nadojeného mlieka prilievali vodu, (VEĎ MY STARŠÍ si ešte dobre pamätáme na tie socialistické súťaže a BSP- brigády socialistickej práce, keď do popredia sa dostávali len tie družstva, ktoré plnili normy na 150 % a vyššie) samozrejme, že plnotučné mlieko si dojičky odnášali aj domov, takže aj takto bolo treba zakryť straty, no nepamätám si už teraz či aj v tých časoch sa predávalo mlieko tak ako teraz, ale myslím si, že nebolo to delené na 0,5%, 1,5 %, či dokonca 3,5 %. Niečo sa mi mari, že sa predávali dva druhy a to klasické mlieko odstredené od smotany a plnotučné.
Pointa spočíva v tom, že mnoho Slovákov má v krvi podvádzať a kradnúť, takže od zvyku sa veľmi ťažko odvyká a to najmä v dnešných časoch.
Obyčajní ľudia vydia ako kradnú tí hore, /že sa to pohybuje v miliónoch ba až a miliardách/, tak si hovoria prečo by mali byť oni poctivejší, keď pritom všetkom ešte aj málo zarábajú?!