Založ si blog

Pacient je len tovar

Poviem to na plné ústa, a hoci ma dajú za mreže za moje názory, nemienim už ďalej mlčať. To, čo sa deje v našom mladom štáte je už do neba volajúca drzosť a kompetentní sa iba do nekonečna a neustále vyhovárajú prečo to nie je tak ako by to malo byť…Občan je pre mnohých už iba obyčajnou handrou, ktorú vedia najlepšie vyžmýkať vo voľbách a je jedno, či parlamentných alebo komunálnych. Tí, ktorí sú v danej chvíli pri korytách už za tie dlhé roky, čo sa pri nich iba obmieňali, že raz boli opoziční a druhýkrát koaliční už majú voličov tak dokonale prečítaných, že zakaždým vedia, čo chcú počuť a hlavne, čo všetko im nasľubovať, aby im znovu dali svoje hlasy. 🙁

Najviac, čo ma skutočne hnevá je to naše biedne zdravotníctvo. Zrušili sa nemocnice a ďalšie sa rušia, a hádam sme svetovou jedničkou v tom, že sa u nás umiera na vyliečiteľné choroby… zo zdravotníctva sa stal biznis a s pacienta je už iba tovar.

Mnoho pacientov viac dôveruje internetu ako lekárom – ani sa tím pacientom nečudujem, keď v poslednom období niektorým lekárom zomrú pacienti priamo na operačnom stole lebo mu určili zlú diagnózu, prípadne mu dali inú krv lebo si nenašli čas zistiť, akú krvnú skupinu ich pacient vlastne mal…inému zase operovali zdravé koleno namiesto toho poškodeného, a asi nebudem ďaleko od pravdy, že podobné prípady boli aj pri amputáciách jednotlivých končatín…Niektorí pacienti sa dokonca boja ozvať lekárom, ak niečomu nerozumejú. Nikto totiž nemanažuje ich zdravotnú starostlivosť, a pacient je v tomto skur.enom  systéme jednoducho stratený.

Pacientov najviac trápia dlhé čakacie doby na vyšetrenie, niekde musia čakať aj sedem týždňov, kým sa lekárom uráči zobrať dotyčného pacienta na odborné vyšetrenie. (Verte, že viem o čom hovorím). Suseda z nášho bloku – poznám sa s ňou desiatky rokov sa mi pri venčení psov posťažovala, že vyše polroka má problémy s bedrovým kĺbom, Pre nenormálne bolesti už ani nevie poriadne spať. Absolvovala množstvo kadejakých vyšetrení a užila veľa liekov, no nič sa nezlepšilo. Už si zaplatila aj celoročné prednostné vyšetrenia, aby v čakárňach lekárov nemusela presedieť dlhé hodiny, kým na ňu príde rada, ak vôbec… 🙁

Organizácia, ktorá si nechala od nej vyplatiť celoročný poplatok v hodnote 200 – 240  eur (klamal  by som, ak by som napísal presnú cifru lebo už som ju zabudol), tá je schopná posielať je esemesky aj trikrát denne – veď za tie nehorázne peniaze ju tie esemsky na kolená určite nepoloží…esemeskami jej oznamujú kedy a na ktorej poliklinike sa má hlásiť – konkrétne uvedú aj oddelenie na ktorom ju vyšetria, len aby sa nemusela zdržiavať vypytovaním a pod.

Suseda už absolvovala množstvo kadejakých vyšetrení a užila aj mnoho rôznych liekov, ktoré jej lekári naordinovali, no napriek tomu k zlepšeniu stavu nedošlo. Zhodou okolnosti pred dvomi týždňami jej oznámili, že 26. Júna sa má dostaviť na vyšetrenie chrbtice magnetickou rezonanciou. (Mnohí v oblasti zdravotníctva kritizujú komunistov, že počas bývalého režimu bolo zdravotníctvo na veľmi nízkej úrovni… Nesúhlasím, ak by vtedy mala moja suseda také problémy ako teraz, tak určite by nečakala tak dlho na vyšetrenie ako je to teraz. Bohužiaľ v dnešnej dobe kompetentných skôr zaujímajú zdraví ľudia… chorí len tí, ktorí na svoju liečbu majú dostatok finančných prostriedkov… Väčšinou je to tak, že keď sa niektorí pacienti nakoniec po dlhom čakaní dostanú do ambulancie, tak lekári na nich jednoducho nemajú čas, vyšetrenia sú rýchle a nie je dosť času na komunikáciu s pacientom. Je to už bežná záležitosť, že pacienti podpisujú súhlas o informovanosti, avšak v skutočnosti ani nevedia, čo podpísali. Pacient má pritom právo byť zrozumiteľne a podrobne informovaný o svojej diagnóze, liečbe, prognóze, a o všetkom, čo sa týka jeho zdravia.

Takmer častým javom je, že pacient sa už radšej ani lekára nepýta na svoj zdravotný stav lebo vidí, že ten nestíha ošetrovať, že má preplnenú čakáreň. Alebo sa bojí, že ho urazí, ak niečo  povie. Preto je komunikácia medzi lekárom a pacientom dlhodobo základným problémom nášho zdravotníctva.

Ďalším kolapsom v zdravotníctve sú výpovede lekárov a kvôli nim sa rušia operácie a zatvárajú sa ambulancie.

Kým sa vláda stále sporí s lekármi o výšku ich platov, tak niektoré nemocnice už fungujú v krízovom režime – viaceré z nich rušili plánované operácie – a pripravujú sa aj na úplné zrušenie prevádzky ambulancií. A čo je najhoršie, tak vždy na to doplácajú najviac pacienti, ktorí už teraz čakajú aj štyri roky na operácie, ktoré im zo zákona mali urobiť do jedného roka. 🙁

Šokom aspoň pre mňa je vyjadrenie Liberálnej členky SaS pani Ciganikovej, ktorá sa vyjadrila, že: Zdravotníctvo zadarmo nie je realitou a ani nemôže byť. Túto problematiku opísala aj vo svojom blogu.

Liberálny trend a liberáli si postupne užívajú slávu po víťazných prezidentských voľbách. Veď liberálna kandidátka Čaputová jasne zničila všetkých ostatných kandidátov a nedala absolútnu šancu nikomu zvíťaziť. Na druhej strane do parlamentných volieb už máme tak isto blízko a nám sa v postupnosti pred očami začínajú vyvíjať nové politické strany, ktoré majú konkurovať súčasným.

Máme tu víziu za Slušnejšie Slovensko a prebranie moci v krajine. Kiska je dnes podľa agentúr najdôveryhodnejším politikom a jeho vízia je jasná. Chce naďalej viesť PRO-západný trend na úrovni vysokej politiky. Budú liberáli spokojní aj po prezidentských voľbách? Všetko je otázne na druhej strane je všetko možné a istá koalícia by tu naozaj mohla vzniknúť.

Ďalšie slová pani Ciganikovej – bežnému Slovákovi pri ch čítaní musia stavať vlasy dupkom  na hlave, veď posúďte sami: „Viem, nie je to atraktívne, ale na rovinu priznávam, pacient nemá mať nárok na všetko zadarmo. Najmä kvôli sebe samému, pretože to znamená, že zdravotnú starostlivosť môže dostať neskoro. Alebo sa jej nedožije vôbec. Zdroje budú proste vyčerpanými inými, zväčša tými, čo majú známosti alebo peniaze.” Zdroj: https://picuscapital.sk/ciganikova-sokuje-zdravotnictvo-zadarmo-nie-je-realitou-a-ani-nemoze-byt/– Škoda, že pani Cigániková nepomenovala aj konkrétnu nemenovanú skupinu občanov istého etnika, lebo v takom prípade by som jej za tieto slová dal vo voľbách aj 100 hlasov, ak by to bolo v mojej moci.

Podľa poslankyne Cigánikovej je úlohou zdravotného poistenia najmä pokrývať určité finančné a zdravotné riziká, ktoré pacienti nie sú schopní uhradiť. Ale dnes je to presne naopak. Prispievame všetkým ľuďom pár centov na lieky, ale nevieme kúpiť dieťaťu vozíček alebo zaplatiť onkologickú liečbu, dodáva poslankyňa.

PS

Nechcem si privodiť infarkt z takýchto správ, takže radšej zmením tému – pozdravujem hubárov. Pozrite si môj dnešný úlovok, – trvalo mi to iba necelé 3 hodiny a mal som tých mojich dubákov takmer plný kôš. 🙂

 Prvý dnešný :-)

Prvý dnešný 🙂

 Niektoré hríby nenormálne splývali s lístím, chvalabohu zrak mi ešte dobre slúži, takže sa predo-mnou neschovali :-)

Niektoré hríby nenormálne splývali s lístím, chvalabohu zrak mi ešte dobre slúži, takže sa predo-mnou neschovali 🙂

 Takých ešte aspoň 20sať a hneď budem mať plný kôš :-)

Takých ešte aspoň 20sať a hneď budem mať plný kôš 🙂

 Príroda aj takouto formou sa dokáže postarať o to, aby vtáctvo v lese neuhynulo smädom...dažďová voda, hoc aj niekoľkodňová, ale vždy lepšia ako žiadna.

Príroda sa aj takouto formou dokáže postarať o to, aby vtáctvo v lese neuhynulo smädom…dažďová voda, hoc aj niekoľkodňová, ale vždy lepšia ako žiadna.

 Niekde nablízku musí mať svojho kamaráta. :-)

Niekde nablízku musí mať svojho kamaráta. 🙂

 Vyhol sa červom... :-)

Vyhol sa červom… 🙂

 Dnešný - posledný :-)

Predposledný 🙂

 Posledný dnešný. :-)

Posledný dnešný. 🙂

 povedal som si, tri hodiny hubárčine na dnes stačili. :-)

Rozmýšľal som, či nemám zájsť aj na moje druhé stanovište, ale povedal som si, dnešné tri hodiny hubárčine bohate stačili. 🙂

 Pomenoval som ho Robertko, resp. vibrátor. :-)

Pomenoval som ho Robertko, resp. vibrátor. 🙂

 Čakajú na skalpel... :-)

Čakajú na skalpel… 🙂

 

S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som žiadnemu z vás

30.10.2019

Vladko - pomerne rýchlo zabudol na to ako sa s nami všetkými lúčil slovami: S Pánom Bohom, idem od vás, idem od vás, neublížil som, neublížil som žiadnemu z vás. – Bol taký dojatý, že viac »

Rozhovor Trnku s Kočnerom ma urazil

15.10.2019

Rozhovor bývalého generálneho prokurátora Trnku s Kočnerom musí uraziť každého slušného občana v krajine. [caption id="attachment_4966" align="alignleft" width="630"] Gašparec, 15.10.2019[/caption] viac »

Matovič mal dopravnú nehodu

18.09.2019

Dnes ráno mal Igor Matovič dopravnú nehodu na D1 smerom do Bratislavy. Podľa jeho slov: „do neho zozadu narazil vodič, ktorý nestihol zabrzdiť. Následkom čoho jeho auto narazilo do vodiča pred viac »

trnava-titulka-shutt-5X

V Trnave dane za byt stúpnu takmer trojnásobne. Potrebujeme ich, hovorí radnica

12.11.2019 10:00

Návrh na zvýšenie sadzby za daň z nehnuteľností pre fyzické i právnické osoby predloží na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva trnavská radnica.

hypotéka, prenájom, dane, daňové, nájom

Ceny bytov ďalej skokovo rastú

12.11.2019 10:00

Ceny nehnuteľností za posledné tri roky rapídne vzrástli. Aktuálny medziročný rast je dokonca rekordný za poslednú dekádu.

Saudská Arábia

Saudská Arábia zaradila feminizmus medzi extrémistické ideológie

12.11.2019 09:33

Podpora skupín, ktoré sú klasifikované ako extrémistické organizácie, sa v Saudskej Arábii trestá väzením.

Severná Kórea / podmorská balistická strela / Pukguksong-3

KĽDR obvinila Južnú Kóreu a USA z brzdenia mierového procesu

12.11.2019 09:27

Severokórejský veľvyslanec pri OSN zdôraznil, že Pchjongjang už vyše 20 mesiacov neuskutočnil testy jadrových zbraní.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 867
Celková čítanosť: 2633334x
Priemerná čítanosť článkov: 3037x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy